Vállfájdalom és kezelése

Vállfájdalom és kezelése

2024.05.23 12:17

Amit a hétköznapi életben vállként definiálunk, az valójában nem egy ízület, hanem számos kisízület és anatómiai képlet (csontok, szalagok, izmok) összessége egy adott területen. Ez a felépítés biztosítja a lehetőségét a váll széles és sokoldalú tartományban történő mozgásának. Amennyiben a vállban egészségügyi probléma alakul ki, úgy gátolja a nagyfokú mozgásszabadságot és erős fájdalomérzettel jár.

Online Bejelentkezés

Dr. Kiss Csaba PhD

Kolosy Téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet

Vállfájdalom

Vállfájdalom kialakulhat hétköznapi feszültség, izomgörcs, túlerőltetés és sérülés következtében, de akár gyulladás is okozhatja.

A váll mobilitásának előnye mellett megvan a maga gyengesége. A váll struktúrája miatt fennáll a lehetősége annak, hogy az instabilitás és a lágyrészek és csontos részek ütközése betegségek kialakulásához és fájdalomhoz vezet. A vállfájdalom megjelenhet a kar mozgatására, fekvéskor, vagy fennállhat állandóan, lehet múló, vagy folyamatos.

A váll felépítése

A vállízületet három csont alkotja; a kulcscsont, a lapocka és a felkarcsont. Két fő ízületet alkotnak, a lapocka és a kulcscsont között illetve a felkarcsont és a lapocka között. A legnagyobb kiterjedésű mozgástartománnyal a vállízület bír a testben, ez nagyban köszönhető a rotátorköpenynek. A vállízületen több izom keresztülhalad, vagy egyes részein erednek / tapadnak. A súrlódás elkerülésére nyáktömlő található a vállban. A sok alkotónak és a kis helynek köszönhetően a nehezen gyógyuló gyulladásos betegségek jellemzőek a vállízületre.

Kapcsolódó cikkünk

Krónikus sokízületi gyulladás aktív terápiája

Krónikus sokízületi gyulladás aktív terápiája

Sokunk életét megkeseríti az ízületi merevség, amelynek okozója több esetben a krónikus sokízületi gyulladás. Erről a problémáról és a ...

A vállfájdalom típusai

Nyilaló fájdalom

Számos vállízületi probléma okozhat tompán vagy élesen nyilalló fájdalmat, amelynek eredetét sokszor képtelen pontosan meghatározni a páciens. Ilyen fájdalmat okozhat:

Kisugárzó fájdalom

Előfordulhat, hogy a fájdalom kisugárzik a nyak vagy a felkar területére. Az is megeshet, hogy nyaki probléma miatt keletkezik fájdalom a vállban. Kisugárzó fájdalmat okozhat:

Égő fájdalom

Égő fájdalom jellemzően akkor keletkezik, hogy a nyáktömlő begyullad. Ez a fájdalom kisugározhat a felkarba is.

  • Nyáktömlő-gyulladás

A vállfájdalommal összefüggésben álló betegségek:

Vállfájdalom kivizsgálása - FájdalomKözpont

A fájdalom minden esetben egy jel a szervezetünktől. Fizikai és lelki okok egyaránt állhatnak az észlelt fájdalom mögött, ezen a területen gyakori a betegségek gyulladások halmozódása. Ennek megfelelően fájdalomklinikánk szakemberei a fájdalmat mindig több irányból igyekeznek megközelíteni, mivel több összefüggő oka is lehet. Sebész szakorvosaink, gyógytornász szakembereink első lépésben a fájdalom pontos leírását fogják kérni Öntől. A friss röntgen, ultrahang vagy egyéb képalkotó felvételek ugyanúgy szükségesek lehetnek a pontos diagnózis felállításában és a megfelelő gyógykezelés kiválasztásában.

A vállfájdalom megszüntetése

A váll fájdamát számos betegség vagy ártalom okozhatja. A feszültség, stressz is okozhat panaszokat, amelynek következtében nyaki és válltáji görcsös fájdalom jelenik meg. A rossz, helytelen testtartás következtében is kialakulhat vállfájdalom. Ezekben az esetekben kiemelt jelentőssége a helyes stresszmenedzsment elsajátításának, illetve a gyógytornának.

Amennyiben fájdalmainkért krónikus vagy akut ártalom felel, úgy nagy szerepe van a pontos diagnosztikának. A váll habár laza ízületi tokban található, az ízület felépítése miatt nehezen hozzáférhető mégis. Külsőleg kenőcsökkel, krémekkel nehéz oda eljuttatni a szükséges hatóanyagokat bármilyen egészségügyi probléma kezelésénél, kialakult gyulladás esetén a szervezetnek is nehézkess ezen a területen a fokozott anyagcserét és vérellátást biztosítani. Ezért a vállízületi gyulladások esetén a legbiztosabb és a legrövidebb gyógyulási idővel járó kezelések injekciózással juttatják a kellő hatóanyagokat közvetlenül oda, ahol a probléma van. Így a szervezetet sem terheljük feleslegesen, és hatékonyabban tudjuk támogatni a gyógyulást.

A vállfájdalom megelőzésevallfajdalom_fajdalomkozpont

Aki hajlamos a vállfájdalomra annak érdemes az alábbiakra is figyelmet fordítani:

  • A megfelelő fizikai állapot megőrzése segít a vállízület egészségének óvásában. Ehhez az izomzat és inak megfelelő állapota szükséges, így az izomzat erősítés és nyújtása egyaránt javasolt.
  • A helyes testtartsára ügyelni kell, akár ülő, akár fizikai munkát végzünk. 
  • Igyekezzünk minél rövidebb ideig egy helyben ülni. Irodai munkát végzők a számítógép billentyűzetét minél lejjebb helyezzék el.
  • Kerüljük a nehéz dolgok, hirtelen emelését.
  • A túlterhelés ugyanúgy kerülendő, mint a fizikai inaktívitás.
  • A gyakran használt dolgokat tartsuk kényelmesen elérhető magasságban, hogy elkerüljük a rossz mozdulatokból adódó vállfájdalmat.

A vállfájdalom kialakulásának leggyakoribb okai 

Számos tényező és állapot eredménye lehet a vállfájdalom. A leggyakoribb oka a rotátorköpeny íngyulladása. Egy másik gyakori probléma az ütközési szindróma, amely a váll felépítéséből és az egyéni hajlamból ered. Néhány esetben valójában nem a vállban keresendő a fájdalom forrása, hanem a nyakban, vagy a felkarhajlító izmában. Ilyenkor kisugárzó fájdalomról van szó. Ez a fájdalom általában nem súlyosbodik a váll mozgatására. Széles azon betegségek sora, amelyek vállfájdalmat okozhatnak. Az ízületi gyulladás több formája, a porcsérülések és a rotátorköpeny részleges vagy teljes szakadása is idesorolható. A nyáktömlő vagy az ínak gyulladása is vállfájdalmat okoz, de egyeseknél csontkinövés alakul ki, amely irritálja a szalagokat, ínakat, izmokat és gyulladást eredményez. Vállfájdalmat akut sérülések is okozhatnak. Ilyen esetekben fontos a gyors és megfelelő kezelés a teljes gyógyulás érdekében. A fokozott igénybevétel szintén gyakran eredményezi valamilyen kórkép kialakulását, az állandó súrlódásnak, irritációnak eredményeképpen.

Összefoglalva a leggyakoribb okok: 

  • A mechanikus sérülésből adódó fájdalmak a leggyakoribbak (porckopás, ingyulladás, nyáktömlő gyulladás, stb.)
  • Letapadt izmok, görcsösen feszülő izmok
  • Gerincferdülés, helytelen testtartás
  • Mozgáshiány, ülő- életmód és munka
  • Tartós mentális feszültség, stressz

Vállfájdalom kezelése - Fájdalomközpont

A vállfájdalom megszűntetésében a természetes fájdalomcsillapítás komplex tárháza áll a fájdalomközpont szakorvosai részére a leghatásosabb kezelés elérésének érdekében. Az aktív fájdalomcsillapítás által a páciens mozgáskorlátozottsága és a fájdalom gyors megszűntetése enyhülést hoz a fájdalmas állapotban. A fájdalomcsillapítás alapját a gyulladás megszüntetése, és a gyulladást kiváltó ok kezelése képezi. A természetes fájdalomcsillapítás folyamatában nem csak tüneteket kezelünk, hanem megszüntetjük a gyulladást, hogy kezelni lehessen a kiváltó okot, valamint az egészséges állapot megőrzésére gyógytornász támogatását javasoljuk. A patikában kapható kenőcsök alkalmazása hatásos, de önmagában a probléma okát nem képesek megszűntetni. A gyógytornász szakmai tapasztalata és a professzionális gyógytorna mozgásterápia a probléma oki megoldását célozza.

Téma szakértője

Dr. Kiss Csaba PhD

reumatológus

  • Specialitások: