Sokízületi gyulladás

Sokízületi gyulladás

2023.05.04 12:01

A leggyakoribb krónikus ízülei gyulladás a reumatoid arthritis, amit a köznyelvben sokízületi gyulladásnak is hívnak. Gyakran hallani, hogy valakire a „reumás” jelzőt használják, ez is utalhat a reumatoid arthritis autoimmun betegségre. A lakosság 3%-át érinti, elsősorban nőket. A panaszok 40 éves kor körül mutatkoznak először, valamint családi halmozódás jellemző a betegségre.

Reumatoid arthritis tünetei

Általában teljesen általános tünetekkel indul, mint levertség, fáradtság, étvágytalanság, fogyás, majd hónapokkal később jelenik meg az ízületi gyulladás. A reumatoid arthritisre jellemző a kézujjak ízületeinek mozgatásra erősödő fájdalmas gyulladása, mely sokszor a kézfogás során jelentkezik először. Az ízületi gyulladás átterjedhet a kéztő ízületeire, a bokaízületre, az állkapocs-ízületre. A kórfolyamat előre haladtával a gyulladt ízületek deformálódnak, az izmok atrofizálnak, tehát elgyengülnek.Reumatoid arthritisnél a gyulladás ízületeken kívül is előfordulhat. Így rheumatoid csomók jelenhetnek meg a bőrben, belső szervekben - tüdőben, szívben, erekben.

Kapcsolódó cikkünk

Így kezelhető a reggeli merevség reumatoid artritisz esetén

Így kezelhető a reggeli merevség reumatoid artritisz esetén

A reumatoid artritisz egy autoimmun betegség, amelynek egyik jellemző tünete a kéz, az ujjak, a csukló szimmetrikus merevedése, bedagadása. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc , a ...

Reumatoid arthritis kóroki hátteresokízületi gyulladás

A reumatoid arthritis kialakulásában - mint a legtöbb szisztémás autoimmun betegségben - belső, genetikai és külső tényezők együttes hatása feltételezhető. Egyes vélemények szerint a reumatoid arthritis bakteriális eredetű betegség, bár a baktériumok csak a betegség beindításában játszanak szerepet. A betegség lefolyásában az autoimmun reakció játszik döntő szerepet. A betegség lényege az ízületi belhártya gyulladása, következményesen a porc károsodása.

Reumatoid arthritis kezelése

A reumatoid arthritis kezelésében a gyulladás csökkentése áll a középpontban. Szteroidokkal, nem szteroidokkal, bázisterápiáal, biológiai terápiával. Nem gyógyszeres kezeléssel javíthat a beteg életminőségén a gyógytorna.

Téma szakértője

Dr. Kiss Csaba PhD

reumatológus

  • Specialitások: