Pszichés fájdalom

Pszichés fájdalom

2024.11.08 15:16

A pszichés fájdalom alatt azt a típusú fájdalmat értjük, ami nem testi betegségek vagy sérülések miatt alakul ki. Ennek ellenére a pszichés fájdalom igenis valós és komoly szenvedést okoz a mindennapokban. Pszichés fájdalom esetén gyakran nem segítenek a hagyományos fájdalomcsillapítók, ezért egyedi kezelésre van szükség.


Mit jelent a pszichés fájdalom?
Hogyan keletkezik a pszichés fájdalom?
Mi lehet a pszichés fájdalom oka?
Milyen tünetek és jelek utalnak arra, hogy pszichés fájdalom áll fent?
Hogyan vizsgálható ki, hogy pszichés fájdalom áll fent?
Hogyan csökkenthető a pszichés fájdalom?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Fájdalom Központban

Mit jelent a pszichés fájdalom?

A pszichés fájdalom egy kizárásos diagnózis, vagyis akkor kerülhet megállapításra, ha a fájdalom minden egyéb testi okát kizártuk. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy csak akkor mondható ki a pszichés eredet, ha valakinél kivizsgáltunk és kizártunk minden szervi okot. Például hátfájás esetén kizártuk a sérülések, ideg vagy izom eredetű fájdalom, vesebetegségek, porckopás, porckorongsérv vagy a gerincproblémák lehetőségét és továbbra is fent áll a fájdalom. A pszichés fájdalom feltűnőbb tulajdonsága, hogy általában stresszes időszakban erősebb a fájdalom, vagyis a mentális leterheltséggel párhuzamba vonható. Fontos kiemelni, hogy a ,,pszichés” eredetű fájdalom kifejezés nem azt jelenti, hogy a fájdalom képzeletbeli lenne vagy hogy az csak valakinek a fejében létezne. Sok ember ugyanis így gondolja: ha nincs a fájdalomnak testi oka, akkor az nem is létezik. Ezzel a gondolatmenttel pedig érvénytelenítik, lekicsinylik a másik problémáját. Ezt a múltban is így gondolták, mára azonban az orvostudomány fejlődésével megdőlt ez a teória, és tudjuk, hogy a pszichés fájdalom igenis valós és egy nagyon is kínzó probléma. A pszichés fájdalommal élők nem színlelnek, nem hazudnak és nem keresik a figyelmet, hanem valós szenvedést élnek át. A pszichés fájdalom ugyanolyan érzés - és részben ugyanazokat a folyamatokat érinti -, mint a sérülésből vagy betegségből eredő fájdalom.

Kapcsolódó cikkünk

Porcleválás vagy porckopás? Nem mindegy, mitől fáj a térde

Porcleválás vagy porckopás? Nem mindegy, mitől fáj a térde

A térdfájdalom lehet egy rossz mozdulat következménye, de kialakulhat lassan, hónapok-évek alatt is. Dr. Páll Zoltán , a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, ...

Hogyan keletkezik a pszichés fájdalom?

A pszichés fájdalom megértéséhez tekintsük át, hogy hogyan keletkezik és működik maga a fájdalom. Ehhez tudnunk kell, hogy hogyan működik az idegrendszer. Az agynak nincsenek saját idegvégződései, és nincs közvetlen tudása a körülöttünk lévő világról. Ezért az érzékszerveink által jut információkhoz: ebben segíti a látás, hallás, szaglás, ízlelés és a tapintás, de a fájdalom érzékelésére is képes. Minden olyan stimulust, információt ingernek nevezünk, amit az érzékszerveink érzékelni tudnak (például ízek, hangok, fény/sötétség, hideg/meleg). Az érzékszerveink még nem tesznek különbséget ezek az ingerek között, csak továbbítják őket az agyba. Az agy fogja eldönteni, hogy az adott ingerek kellemesek/jók-e vagy pedig veszélyt jelentenek és fájdalmasak. A fájdalom egy rendkívül fontos érzet, azt jelzi, hogy baj van és cselekedj. A fájdalom tehát nem az adott szervben keletkezik, hanem az agyban. Ez a következőképpen történik:Pszichés fájdalom - Fájdalom Központ

A káros ingerek károsítják a szervezet sejtjeit, melynek során speciális vegyi anyagok szabadulnak fel. A központi idegrendszerben ezeknek az anyagoknak is vannak speciális receptorai, amiket „nociceptoroknak” vagy ,,fájdalom receptoroknak” nevezünk. Amikor a nociceptorok érzékelik a sérült vagy elpusztult sejtekből felszabaduló vegyi anyagokat, figyelmeztető jeleket küldenek az agynak. Ezek a jelek még nem fájdalom jelek, hanem az agy fogja őket fájdalom érzetté átalakítani. Az agy ezt a fájdalmas érzést ahhoz a területhez is hozzárendeli, amely először küldte a jeleket, így tudja, hol van a probléma. A fájdalomérzet azonnali reakcióként jön létre az agyban és további reflexszerű reakciókat is beindíthat. Például izommozgást válthat ki, hogy eltávolodjon a káros ingerektől. A nociceptorok az immunrendszert is aktiválják, hogy segítsen megvédeni a fertőzésektől, és felépülni az esetleges sérülésekből.

A fájdalomérzetet tehát az agy alakítja ki. A pszichés fájdalom létrejöttében fontos, hogy az agy nociceptor jelek nélkül is képes a fájdalomérzetet létrehozni. A nociceptorok önmaguktól, sérülés hiányában is aktiválódhatnak, és akkor is létrehozhatják a fájdalomérzetet, ha annak nincs tényleges oka. Az agyban létrejövő fájdalom azonban azonos lesz, és ugyanúgy arra a testtájra lokalizálja a fájdalmat, ahol a nociceptorok találhatóak.

Mi lehet a pszichés fájdalom oka?

A legtöbb típusú fájdalomnak van valamilyen konkrét oka, például sérülés vagy ideggyulladás okozza. Pszichés fájdalom esetén azonban nem nevezhető meg egyetlen ok, ehelyett a minket érő tényezők kombinációja miatt következik be. A fájdalom egy szubjektív élmény, vagyis egyedi, hogy ki hogyan éli meg. Előfordulhat, hogy valaki elviselhetetlenül fájdalmasnak talál egy élményt, míg egy másik személy ugyanazt az élményt csak épphogy kellemetlennek érzi. Számos tényező befolyásolja azt, hogy hogyan érzékeljük a fájdalmat, többek között genetikai mutációk, alapbetegségek, krónikus betegségek és az aktuális lelkiállapotunk is hatással van rá. A fájdalom megélése változik az életkorral is, gyermekkorunkban például az injekció beadása elviselhetetlen fájdalommal járt. Felnőve ez csupán egy kellemetlen élmény. A hosszan fennálló, krónikus fájdalom is megváltoztathatja a fájdalomérzetet, a fájdalom gyakoribbá vagy intenzívebbé válhat mellette. A nociceptorok ugyanis túl könnyen tüzelnek ilyen esetben, ami olyan rendellenességekhez vezethet, mint például az allodinia. A pszichés fájdalom ezeknek a tényezőknek az összeadódásából jön létre hosszú évek alatt. Például, aki szegénységben nőtt fel, nem volt erős támogató rendszere, vagy gyermekkori trauma érte, annak nagyobb a kockázata, hogy krónikus fájdalmat éljen át később. A stressz – fizikai vagy mentális - megviseli az embert, ami miatt a fájdalom könnyebben jelentkezhet és súlyosabbnak érezhető. A mentális egészségügyi problémák és tényezők befolyásolhatják a fájdalmukat, és súlyosbíthatják azt.

Milyen tünetek és jelek utalnak arra, hogy pszichés fájdalom áll fent?

A pszichés fájdalom sokféle formában jelentkezhet, gyakori például az izom-, a gyomor-, a hát- vagy a fejfájás. A fájdalom ugyanolyan lehet, mintha szervi eredetű lenne a probléma, éppen ezért nehéz különbséget tenni laikusként. A pontos diagnózist csak képzett szakorvos tudja megállapítani különböző diagnosztikai vizsgálatok, például képalkotó, laboratóriumi, neurológiai vizsgálat és egyebek elvégzése után. Vannak azonban bizonyos jelek, amik felhívják a figyelmet rá, hogy pszichés fájdalom állhat fent. Ezek az alábbiak:

  • Krónikus, hosszú ideje fennálló fájdalom
  • A fájdalom nem szűnik meg a klasszikus fájdalomcsillapítók (például NSAID-ok) hatására
  • A fájdalom létrejöttét nem előzte meg sérülés vagy betegség
  • Stressz hatására fokozódó fájdalom
  • Szorongás, depresszió vagy egyéb pszichiátriai kórképek

Még ha a fájdalom nem is súlyos, akkor is komoly problémát jelenthet. Idővel a krónikus fájdalom komolyan befolyásolhatja az egészséget és a jóllétet. A fájdalom ugyanis megváltoztatja az idegrendszer működését, és gyakran szorongás és depresszió lép fel mellette.  

Hogyan vizsgálható ki, hogy pszichés fájdalom áll fent?

Ahogyan azt már korábban is említettük a pszichés fájdalom egy kizárásos diagnózis. Akkor mondható ki, ha minden más okot kizártunk, éppen ezért sok vizsgálatra lehet szükség. Az orvos első lépésben fizikális vizsgálatot végez, hogy kiderítse a fájdalom fizikai vagy neurológiai eredetét. Ezt követően képalkotó vizsgálatokra, laboratóriumi vizsgálatokra és egyéb speciális vizsgálatokra is küldheti a beteget. Fontos visszajelzés az is, ha a kezdetben felírt hagyományos fájdalomcsillapítók nem hatnak. Pszichés fájdalom esetén ezek a vizsgálatok nem vezetnek eredményre, nincsnek jelen kézzelfogható organikus vagy fizikai leletek, vagy pedig ezek nem elég jelentősek ahhoz, hogy a beteg által tapasztalt fájdalmat megmagyarázzák. Ilyen esetben a pszichológiai háttér feltárására van szükség, hogy felismerjék milyen pszichológiai tényezők járulnak hozzá a fájdalom kialakulásához vagy súlyosbodásához.

Hogyan csökkenthető a pszichés fájdalom?

A pszichés fájdalom kezelése kihívást jelenthet, ugyanis a hagyományos fájdalomcsillapító módszerek sok esetben nem hatásosak. Ezek ugyanis a gyulladás vagy a szöveti sérülés helyén hatnak, itt viszont nem áll fent ilyen. Gyakran előfordul, hogy éppen ezért a mentálhigiénés szakemberek bevonására is sor kerül, akik az orvosokkal együtt dolgoznak a pszichés fájdalom kezelésén. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány módszert, ami segíthet pszichés fájdalom esetén:

  • Nem narkotikus fájdalomcsillapítók (gondoljunk az olyan NSAID-okra, mint a paracetamol vagy az ibuprofen)
  • Pszichoterápia (például kognitív viselkedésterápia)
  • Antidepresszánsok
  • Akupunktúra, meditáció, mindfullness

Érdemes megjegyezni, hogy az opioid fájdalomcsillapítók nem jó kezelési lehetőség pszichés fájdalom esetén. Ezek a gyógyszerek nem a pszichés fájdalom kiváltó, pszichológiai okánál hatnak, hanem helyette tüneti terápiaként szolgálnak és függőséget okozhatnak. Éppen ezért nem javasolt a használatuk.

Téma szakértője

Kispál Mónika

Pszichológus