PRP terápia

PRP terápia

2024.05.10 12:55

A PRP terápia az orvostudomány egy új, modern gyógyítóeszköze. A PRP terápia egy olyan injekció beadását jelenti, amely serkenti a porc újjáépítését. Amennyiben tehát porc, ín vagy egyéb szöveti sérülése van, és a hagyományos konzervatív kezelések (gyógyszer, fizioterápia, stb.) nem értek el eredményt, a PRP terápia segíthet. Hatékonyan alkalmazható a krónikus gyulladások, ízületi fájdalmak és porcfelszín sérüléséből adódó panaszok enyhítésére. Az alábbi cikkben ismerje a PRP terápiát!


PRP terápia és kapcsolódó szolgáltatásaink a Fájdalom Központban
Mit jelent a PRP terápia?
Mi a PRP terápia működési elve?
Hogyan zajlik a PRP terápia?
Milyen betegségek esetén hasznos a PRP terápia?
Mik lehetnek a PRP terápia mellékhatásai, szövődményei?
Mik a PRP terápia előnyei?
Hogyan készüljünk fel a PRP terápia kezelésre és milyen életmódot folytassunk utána?

Online Bejelentkezés

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.

PRP terápia és kapcsolódó szolgáltatásaink a Fájdalom Központban

Mit jelent a PRP terápia?

A PRP egy betűszó, a platelet rich plasma, azaz vérlemezkében gazdag vérplazma rövidítéséből ered. A PRP terápia egy olyan orvosi eljárás, amely az utóbbi években egyre népszerűbbé vált a sebészet, az ortopédia és az esztétikai medicina területén. Ennek az innovatív terápiának a lényege, hogy a beteg saját vérét használja fel a gyógyuláshoz és a szövetek regenerációjához. A porcújjáépítést serkentő injekció egyfajta regeneratív gyógymód, amely a test saját anyagát használja fel a gyógyulásra. A porcújjáépítést serkentő hatás mellett, ín, izom-regeneráló, illetve idült gyulladáscsökkentő hatással is bír a PRP terápia. Leggyakrabb esetekben a kezelés a térd panaszok enyhítésére alkalmas, azonban sportolók esetében gyakori a váll, könyök és boka gyulladásos tüneteinek kezelése is PRP terápia által. A PRP terápia emellett számos más területen is alkalmazott. A PRP terápia minimális mellékhatásokkal, alacsony kockázatokkal és széles körű alkalmazhatósággal rendelkezik.

Mi a PRP terápia működési elve?

A PRP terápia alapja a beteg saját vére, amely tartalmaz vérlemezkéket (trombocitákat) és plazmát. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a sérült szövetek gyógyításában, mivel tartalmaznak növekedési faktorokat és egyéb bioaktív anyagokat. Ezek a faktorok serkentik a sejtosztódást, a szövetek regenerációját és az immunrendszer válaszait. A vérlemezkék jól ismertek véralvadási képességeikről, de olyan növekedési faktorokat és egyéb bioaktív anyagokat is tartalmaznak, amelyek beindíthatják a sejtek szaporodását és serkenthetik a szövetek regenerálódását vagy gyógyulását a kezelt területen. A PRP terápia tehát a beteg saját vérplazmáját használja fel, azonban olyan vérplazmát, ami a szokásosnál több vérlemezkét tartalmaz. Ezt az anyagot injekció útján juttatják a kívánt területre, ahol célzottan gyógyulást, sejtosztódást okoz.

Hogyan zajlik a PRP terápia?

A PRP terápia ambulánsan történik, és egy több lépésből álló folyamatot jelent.

A PRP terápia folyamata a következő lépéseket foglalja magában:

  • Vérvétel: Felső végtagi vénából, általában az alkar vénájából egy speciális fecskendőrendszerrel levesznek 10 ml vért.
  • Centrifugálás: A vérmintát egy centrifugáló eszközben forgatják, hogy szétválasszák a vérlemezkéket és a plazmát a többi vértől.
  • PRP elkészítése: Az elkülönített vérlemezkéket dúsítják a plazmával, létrehozva a PRP-t.
  • Injekció vagy alkalmazás: A kész PRP-t közvetlenül az érintett területre injektálják vagy felviszik a kezelni kívánt szövetre. Ez az eljárás lehetőséget ad arra, hogy a gyógyító faktorok célzottan a sérült területre jussanak és ott nagy koncentrációban kifejthessék hatásukat.

    Kapcsolódó cikkünk

    Példátlan előrelépések az akupunktúra alkalmazásában

    Példátlan előrelépések az akupunktúra alkalmazásában

    Az elmúlt két évtizedben mind mennyiségben, mind minőségben megnőtt azon bizonyítékok száma, amelyek az akupunktúra hatékonyságát igazolják. Dr. Arnold ...

Milyen betegségek esetén hasznos a PRP terápia?

A PRP terápia számos orvosi területen alkalmazható, és egyre több szakterület fedez fel új alkalmazási módokat. Néhány példa az elterjedt alkalmazásokra:

  • Ortopédia: A PRP terápia alkalmazható sérült inak, izmok, és ízületek kezelésére. Segíthet a sérült szövetek regenerációjában és a fájdalom csökkentésében. A PRP terápia injekciói számos mozgásszervi sérülés és állapot kezelésére alkalmasak lehetnek. Az olyan krónikus ínsérüléseknek, mint például a teniszkönyök vagy az ugrótérd gyakran hosszú időbe telik a gyógyulás. A PRP terápia beiktatása a kezelési rendbe segíthet a gyógyulási folyamat serkentésében, a fájdalom csökkentésében és a mindennapi, valamint sport tevékenységekhez való gyorsabb visszatérésben.
    A PRP terápia segíthet emellett az osteoarthritis fájdalmának és merevségének kezelésében.
  • Szalagsérülés - Fájdalom KözpontSebészet: A műtét utáni gyógyulás elősegítésére és a hegek minimálisra csökkentésére is használt a PRP terápia. A klinikusok először állkapocs- vagy plasztikai műtétek utáni gyógyulás felgyorsítására használták a PRP-t. Mostanra a műtét utáni PRP terápiát kiterjesztették az izmok, inak és szalagok gyógyulásának elősegítésére, mivel az ezeken a szöveteken végzett eljárások közismerten hosszú gyógyulási idővel rendelkeznek.

Mik lehetnek a PRP terápia mellékhatásai, szövődményei?

A PRP terápia egy alacsony kockázatú eljárás, és általában nem okoz jelentős mellékhatásokat. Az eljárás vérvétellel jár, ezért győződjön meg róla, hogy a PRP terápia megkezdése előtt elegendő mennyiségű folyadékot fogyasztott és evett, hogy elkerülje a szédülést. Az eljárás után az injekció beadásának helyén fájdalmat és véraláfutást tapasztalhat. Mivel a PRP-injekciókat a beteg saját sejtjeiből és plazmájából állítják össze, az allergiás reakció kockázata sokkal kisebb, mint más injekciós gyógyszerek, például a kortikoszteroidok esetében. A PRP terápia mellékhatásai tehát ritkák, és nem súlyosak, de felmerülhetnek. A PRP terápia kevésbé gyakori kockázatai közé tartoznak:

Mik a PRP terápia előnyei?

A PRP terápia a fent felsorolt mellékhatások, szövődmények ellenére számos előnnyel jár. Valójában a PRP terápia előnyei bőven meghaladják az esetleges kockázatok hátrányait. A PRP terápia előnyei a következőek:

  • Természetes gyógyulás: A PRP terápia a beteg saját biológiai anyagait használja, így minimális az allergiás reakciók vagy az immunológiai kilökődés kockázata. A PRP terápia emellett egy természetes gyógymódnak számít, ami nem használ fel mesterségesen létrehozott anyagokat.
  • Minimalizált mellékhatások: A PRP terápia mellékhatásai általában enyhék és rövid életűek.
  • Minimalizált kockázatok: A PRP terápia során nincs szükség szintetikus gyógyszerekre vagy idegen anyagokra, így csökken a kockázat a súlyos mellékhatások kialakulásának.
  • Széles alkalmazhatóság: A PRP terápia egyre több orvosi és esztétikai területen alkalmazható, ami lehetővé teszi a széles körű betegellátást. A PRP terápia hasznosíthatósága még több területen is kutatás alatt van, a jövőben várhatóan egyre népszerűbb lesz majd.

Hogyan készüljünk fel a PRP terápia kezelésre és milyen életmódot folytassunk utána?

A PRP terápia kezelésének megkezdése előtt a rendelő teljes vérképvizsgálatot kér a pácienstől, hogy megállapítsa, hogy a kezelés elvégezhető-e az ő esetében. Amennyiben igen, úgy közvetlenül a kezelést megelőző órákban az orvos bőséges folyadékbevitelt kér a betegtől, hogy a vére megfelelően híg legyen a vérvételhez, mire a PRP terápia elkezdődik. A PRP terápia után, a minél hatékonyabb gyógyulás érdekében javasolt a pihenés, a fizikai megerőltetés mellőzése.
A kezelés tartós hatású, és akár már egyetlen injekció is jelentős állapotjavulást eredményez. Azonban előfordulhat, hogy a kezelést érdemes megismételni, erről mindig a gyógyulás eredményének függvényében ad javaslatot a kezelőorvos. A PRP terápia eredményei hetekkel vagy akár hónapokkal a kezelést követően a leginkább látványosak.

PRP terápia a Fájdalomközpontban

A Fájdalomközpont Ostrom utcai rendelőjében érhető el a PRP kezelés. A terápiás lehetőségek felől érdeklődjön a Fájdalomközpont szakasszisztenseinél, akik készségesen segítenek eligazodni a terápiás lehetőségek között, valamint segítenek kiválasztani az Önnek leginkább megfelelő szakorvost.

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő