Porckopás kezelése

Porckopás kezelése

2023.05.22 18:27

Az ízületi porckopás minden korosztályt érinthet. Sérülhet baleset, elesés kapcsán, vagy idősebbeknél előforduló degeneratív ízületi betegség (osteoarthritis) következtében. Az ízületi porc nem rendelkezik közvetlen vérellátással, így kevéssé képes az önjavításra. Ha a porc megsérül, az nem gyógyul könnyen, és az ízületi felszín degenerációjához, porckopáshoz vezethet.

Porckopással kapcsolatos szolgáltatásaink
Mi az a porckopás?
Mi az a porc?
Melyek a porckopás kockázati tényezői?
Mik a porckopás tünetei?
Hogyan diagnosztizálják a porckopást?
Hogyan kezelik a porckopást?

Porckopással kapcsolatos szolgáltatásaink

Képalkotó eljárások
Ízületi ultrahang vizsgálat
Hialuronsavas injekció 
Akupunktúra

Mi az a porckopás?

A porckopás, más néven degeneratív ízületi betegség (DJD), vagy osteoarthritis az ízületi gyulladás leggyakoribb típusa. A porckopás az életkor előrehaladtával nagyobb valószínűséggel alakul ki. A porckopásban bekövetkező változások általában lassan, hosszú évek alatt következnek be, bár vannak kivételek. Az ízület gyulladása és sérülése csontos elváltozásokat, az inak és szalagok romlását és a porc lebomlását okozza. Bár a porcvesztés és a csontelváltozások pontos mechanizmusai nem ismertek, az elmúlt években előrelépések történtek. Feltételezhető, hogy az ízületi gyulladás során a sérülésre adott válaszként fellépő hibás javító mechanizmusok fokozatosan koptatják a porcot az ízületekben. Más változások hatására az ízület veszít a mozgékonyságából és funkciójából, ami aktivitással járó ízületi fájdalmat eredményez. Az ízületi porckopásban szenvedő betegeknél olyan tünetek jelentkeznek, mint az ízületi fájdalom, duzzanat, merevség és a térd mozgásterjedelmének csökkenése.

A porckopásnak két fő típusa van:

Elsődleges porckopás: A leggyakoribb, általános, elsősorban az ujjakat, hüvelykujjakat, gerincet, csípőt, térdet és a nagylábujjakat érintó porckopás.

Másodlagos porckopás: Előzőleg fennálló ízületi rendellenességgel együtt fordul elő: beleértve a sérülést vagy traumát, ízületi gyulladást, genetikai ízületi rendellenességeket, vagy anyagcsere-ízületi rendellenességeket.

Mi az a porc?

A porc egy szilárd, gumiszerű, rugalmas kötőszövet, amely a normál ízületekben a csontok végeit borítja. A porc két fő elemből áll: a benne lévő sejtekből, az úgynevezett kondrocitákból és egy gélszerű anyagból, az úgynevezett mátrixból, amely főként vízből és kétféle fehérjéből (kollagén és proteoglikánok) áll. Ezek elsődleges funkciója, hogy csökkentse a súrlódást az ízületekben, és "lengéscsillapítóként" szolgáljon. A normál porc lengéscsillapító tulajdonsága abból ered, hogy magas víztartalma miatt képes összenyomáskor alakot változtatni. A porc segíti a csontok zökkenőmentes mozgását egymáshoz képest, és képes elviselni a test súlyát az olyan tevékenységek során, mint a futás és az ugrás. Az ízületi porc nem rendelkezik közvetlen vérellátással, így kevéssé képes az önjavításra. Ha a porc megsérül, az nem gyógyul könnyen, és az ízületi felszín degenerációjához, porckopáshoz vezethet.

Melyek a porckopás kockázati tényezői?

Az életkoron és az olyan másodlagos okokon kívül, mint az ízületi gyulladás és a korábbi sérülés/trauma, számos más kockázati tényező is növeli a porckopás kialakulásának esélyét.

  • Az elhízás a porckopás kockázati tényezője, különösen a térdben. A test teherbíró mechanizmusainak túlterhelése mellett az elhízás anyagcsere- és gyulladáskeltő hatásait is vizsgálták, amelyek hozzájárulnak a porckopás kialakulásához. A veszélyeztetettek számára fontos az ideális testsúly megtartása vagy a súlytöbblet leadása.
  • Mind a cukorbetegség, mind a hiperlipidémia (emelkedett lipid/koleszterinszint) hozzájárul a szervezeten belüli gyulladásos válaszhoz, növelve a porckopás kockázatát. A lipidek oxidációja lerakódásokat hozhat létre a porcban is, ami ugyanúgy befolyásolja a szubkondrális csont vérellátását, mint ahogyan az ereket érinti az érelmeszesedés. A megemelkedett vércukorszint, valamint a megemelkedett koleszterin/lipidszint növelik a szabad gyökök mennyiségét a szervezetben, ez az oxidatív stressz meghaladja a porc ellenálló képességét sejtszinten. A cukorbetegség és a hiperlipidémia kezelése az általános egészség mellett a csontok egészsége szempontjából és a porckopásban is fontos.
  • A menopauza utáni nőknél tapasztalható ösztrogéncsökkenés növeli a térdízületi gyulladás, valamint a porckopás kockázatát, mivel az ösztrogén védi a csontok egészségét, különösen csökkenti a porc oxidatív stresszét.
  • Az öröklődés szerepet játszhat a porckopásban, mivel más csontbetegségekkel vagy genetikai tulajdonságokkal született egyéneknél nagyobb valószínűséggel alakulhat ki a porckopás. Például az Ehlers-Danlos, amelyet az ízületek lazasága vagy hipermobilitása jellemez, hozzájárulhat a porckopáshoz.

Mik a porckopás tünetei?

Az ízületi gyulladás más típusaitól eltérően a porckopás okozta fájdalom általában fokozatosan, hónapok vagy évek alatt alakul ki. Gyakran fokozódik az ízületet megterhelő tevékenységek, például futás vagy hosszan tartó gyaloglás esetén. A fájdalom és az ízületi duzzanat általában lassan növekszik az idő múlásával. Néha, különösen előrehaladottabb porckopásos betegség esetén, az érintett ízületekben ropogás vagy csikorgás érzése észlelhető. A hosszan tartó reggeli merevség is lehet tünet a porckopásban. Ha lázat, fogyást vagy nagyon forró és vörös ízületeket tapasztal, valószínűleg más ízületi gyulladása van, ezek nem jellemzőek a porckopásra.

Hogyan diagnosztizálják a porckopást?

A porckopás diagnózisához a tünetek teljes kórelőzményének felvétele és az ízületek vizsgálata szükséges, ez alapján tudja az orvos diagnosztizálni a porckopást. A röntgenvizsgálat hasznos lehet, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a fájdalomnak nincs más oka. MRI képalkotásra általában nincs szükség, kivéve szokatlan körülmények között vagy olyan esetekben, amikor porc- vagy környező szalagszakadás gyanúja merül fel. Szükség esetén, például a porckopás mellett gyulladás együttes fennállásakor szükség lehet rá, hogy mintát vegyenek az ízületi folyadékból.

Kapcsolódó cikkünk

Fáj a válla? Ízületi porckopás okozhatja!

Fáj a válla? Ízületi porckopás okozhatja!

FÁJ A VÁLLA? ÍZÜLETI PORCKOPÁS OKOZHATJA! A vállízületet leggyakrabban érintő probléma az ízületi porckopás, amely sajnos nagyon sokunk ...

Hogyan kezelik a porckopást?

A porckopás kezelésének céljai a következők:

  • Az ízületi fájdalom és merevség csökkentése és a további progresszió késleltetése.
  • A mobilitás és a funkció javítása.
  • A betegek életminőségének javítása.

A porckopás kezelési módja számos tényezőtől függ, beleértve a beteg életkorát, általános egészségi állapotát, tevékenységeit, foglalkozását és a porckopásos állapot súlyosságát. Az enyhe vagy közepesen súlyos porckopásos tünetek általában jól kezelhetők gyógyszerekkel és egyéb terápiákkal. Az alábbiakban összegyűjtöttük a porckopás kezelésében rendelkezésre álló lehetőségeket:Porckopás kezelése

  • Gyógyszerek (helyi fájdalomcsillapítók és szájon át szedhető fájdalomcsillapítók, beleértve a nem szteroid gyulladáscsökkentőket, NSAID-okat): Még nem állnak rendelkezésre olyan gyógyszerek, amelyek bizonyítottan visszafordítanák vagy lassítanák a porckopás progresszióját. Jelenleg a gyógyszerek a porckopás tüneteinek csökkentésére összpontosítanak. A fájdalomcsillapító gyógyszerek közé tartozik a paracetamol és a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID). A narkotikus fájdalomcsillapítók nem ajánlottak a porckopás krónikus jellege, valamint a tolerancia és a függőség kialakulásának lehetősége miatt. Az érintett területek bőrére fájdalomcsillapító tapaszok, krémek, bedörzsölések vagy spray-k formájában helyileg alkalmazott gyógyszerek alkalmazhatók a porckopásos fájdalom enyhítésére. Ízületen belüli injekciós terápiák (szteroid, hialuronsav "gél") is elérhetőek.
  • Bár számos ilyen gyógyszer kapható vény nélkül, a porckopásban szenvedőknek fontos a gyógyszerek szedése előtt egyeztetni orvosukkal. Egyes gyógyszereknek veszélyes vagy nem kívánt mellékhatásaik lehetnek és/vagy zavarhatják az egyéb szedett gyógyszereket.
  • Testmozgás (szárazföldi és vízi): A testmozgásnak számos jó hatása van a szervezetünkre, így a porckopás kezelésében is ajánlott. A testmozgás fontos a rugalmasság, az ízületi stabilitás és az izomerő javítása érdekében. Az úszás, a vízi aerobik és az alacsony terhelésű erőnléti edzés ajánlott. Ezek bizonyítottan csökkentik az porckopásban szenvedők fájdalmát és rokkantságát. A túlságosan erőteljes edzésprogramok kerülendők, mivel fokozhatják az ízületi gyulladás tüneteit, és potenciálisan felgyorsíthatják a porckopás előrehaladását. A gyógytornászok vagy foglalkozásterapeuták megfelelő és személyre szabott edzésprogramokat tudnak biztosítani a porckopásban szenvedő egyének számára.
  • Időszakos meleg és hideg borogatás (helyileg): Az időszakos meleg- és hidegkezelések átmenetileg enyhíthetik a porckopásos fájdalmat és a merevséget. Az ilyen kezelések közé tartozik a forró zuhany vagy fürdő, valamint a melegítő vagy hűtő párnák vagy pakolások óvatos alkalmazása.
  • Fogyás (túlsúly esetén): Mivel az elhízás a porckopás ismert kockázati tényezője, a testsúly jobb szabályozásán való munka segíthet a porckopás megelőzésében és javításában. A porckopásban szenvedő túlsúlyos személyeknél a súlycsökkenés bizonyítottan csökkenti a stresszt és a súlyt viselő ízületekben jelentkező fájdalom mértékét, valamint mérsékli a gyulladásos folyamatokat, amelyek hozzájárulnak a porckopás kialakulásához. Mindenkinek ajánlott továbbá az egészséges táplálkozás, cukorbetegség és koleszterinszint kezelése.
  • Támogató eszközök, mint például merevítők, ortézisek, cipőbetétek, bot vagy járókeret: A támogató vagy segédeszközök segítenek csökkenteni az érintett ízületekre nehezedő terhelést. A merevítők és az ortézisek segítenek a fájdalmas, sérül, porckopásos ízületek alátámasztásában és stabilizálásában. A segédeszközöket az utasításoknak megfelelően és egészségügyi szakember irányítása alatt kell használni. A cipőemelők/betétek, a bot vagy a járókeret hasznos lehet bizonyos ízületek tehermentesítése, valamint a test és a járásmechanika javítása érdekében.
  • Kiegészítő és alternatív gyógyászati stratégiák, beleértve a vitaminokat és étrend-kiegészítőket: Az alternatív stratégiák közé tartoznak a táplálékkiegészítők, vitaminok, ásványi anyagok és egyéb vegyületek, amelyeket néha "természetes", "homeopátiás" vagy "alternatív" terápiáknak neveznek. Mivel ez a piac kevésbé szabályozott, mint az élelmiszer- és gyógyszergyártóké - sokféle készítmény létezik, a hatóanyagok tényleges mennyisége változhat, és nincs garancia a címke és a termék pontosságára. Ezek olyan vegyületek, amelyek vény nélkül kaphatók a gyógyszertárakban és a bioboltokban.
  • A glükozamin és a kondroitin a normál porc alkotórészei. Kiegészítőként leginkább szulfátvegyületek formájában kaphatók. Általánosságban elmondható, hogy a glükozamin és a kondroitin biztonságosnak és jól tolerálhatónak tűnik, egyes vizsgálatok alapján csökkenti a fájdalmat, különösen a térdízület porckopásos betegségében.
  • A halolajoknak van némi gyulladáscsökkentő hatásuk, de ezeket az olajokat alaposabban vizsgálták a reumás ízületi gyulladás esetében. A kiegészítők potenciálisan kölcsönhatásba léphetnek a vényköteles gyógyszerekkel, és mellékhatásaik lehetnek, ezért ezeket mindig először az orvossal kell megbeszélni.
  • A porckopás alternatív gyógyászatának egyéb módszerei közé tartozik az akupunktúra, az akupresszúra és a meditáció.
  • A műtét segíthet a fájdalom enyhítésében és a funkciók helyreállításában, ha más orvosi kezelések hatástalanok vagy kimerültek, különösen előrehaladott porckopás esetén: Ha a porckopás orvosi kezeléssel nem kezelhető, és zavarja a szokásos tevékenységeket, a műtét is szóba jöhet. A műtétet általában azoknak az embereknek tartják fenn, akiknek jelentős porckopásuk van. Többféle technika alkalmazható, beleértve a minimálisan invazív ízületpótló technikákat is. Bár kockázatokat rejt magában, az ízületi műtétek manapság nagyon hatékonyak lehetnek bizonyos funkciók helyreállításában és a fájdalom csökkentésében.

    Téma szakértői