Nyáktömlő gyulladás (Bursitis)

Nyáktömlő gyulladás (Bursitis)

2024.06.20 09:54

A nyáktömlő gyulladás (bursitis) egy fájdalmas gyulladásos betegség, amelyet egy kis folyadékkal telt tömlő gyulladása okoz. Testünkben több, mint 150 ilyen nyáktömlő található, melyek feladata, hogy az ízületi mozgásokat segítsék. Nyáktömlő gyulladás testünk különböző pontjain is kialakulhat, leggyakrabban azonban a váll, könyök és a csípő nyáktömlő gyulladását látjuk. A nyáktömlő gyulladás egy mozgástartományt szűkítő, fájdalmas állapot, mely miatt a mindennapi tevékenységek végzése nehézségekbe ütközhet, és az életminőség jelentősen romolhat. A megfelelő diagnózis és kezelés azonban segíthet a gyógyulásban és a fájdalom enyhítésében, hogy a mozgás újra szabad és fájdalommentes, örömteli lehessen.

 

Nyáktömlő gyulladással kapcsolatos szolgáltatásaink a Fájdalom Központban
Mi az a nyáktömlő?
Mikor jelentkezik nyáktömlő gyulladás?
Hol fordul elő leggyakrabban nyáktömlő gyulladás?
Mik a nyáktömlő gyulladás tünetei?
Kik hajlamosak arra, hogy kialakuljon náluk nyáktömlő gyulladás?
Hogyan zajlik a nyáktömlő gyulladás kivizsgálása?
Hogyan kezelhető a nyáktömlő gyulladás?
Mit lehet tenni a nyáktömlő gyulladás megelőzésének az érdekében?

Online Bejelentkezés

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.

Nyáktömlő gyulladással kapcsolatos szolgáltatásaink a Fájdalom Központban

Mi az a nyáktömlő?bursitis

A nyáktömlő egy vékony és síkos párna, amely a csontok és a csontokat körülvevő lágyszövetek (bőr, izom, ínszalag, inak) közötti súrlódási pontokon található. A nyáktömlő mindig egy csont és valamilyen egyéb felület (például bőr) között fekszik, mint egy apró vizes ballon mindössze néhány csepp folyadékkal töltve, ami beékelődik a két felület közé. A nyáktömlő szinoviális membránból, azaz ízületi hártyából épül fel, és ízületi folyadékot tartalmaz a belsejében. A nyáktömlő feladata az ízületi mozgás elősegítése, a súrlódás csökkentése, síkos felületet biztosítása, elcsúszás biztosítása az ízületen belül. Az ínszalagok, izmok és csontok egymáshoz képesti elmozdulását segíti, így betegsége esetén a mozgás lesz korlátozott. Szervezetünkben több, mint 150 nyáktömlő található, bizonyos ízületekben egynél több is.

Mikor jelentkezik nyáktömlő gyulladás?

Nyáktömlő gyulladás, azaz bursitis akkor jelentkezik, amikor a nyáktömlő különböző okok miatt begyullad. A nyáktömlő gyulladás gyakran fordul elő olyan ízületek közelében, amelyek ismétlődő mozgásokat végeznek. Az olyan pozíciók is segítik a nyáktömlő gyulladás kialakulását, amelyek nyomást gyakorolnak az ízület körüli nyáktömlőkre. Ilyenek például:

  • Baseball-labda dobása vagy valaminek a fej fölé történő ismételt felemelése
  • Hosszú ideig a könyökre támaszkodás
  • Kimerítő térdelés olyan feladatoknál, mint a szőnyegtisztítás vagy padlósikálás

További okok lehetnek az érintett területet ért sérülések vagy traumák, gyulladásos ízületi gyulladás, például reumatoid artritisz, köszvény és fertőzés. A gyulladt ízületi hártya megvastagodik és fokozott mértékben termel ízületi folyadékot, amitől a tömlő elkezd folyadékkal feltelni és megduzzad. A tömlő gyulladásához vezethet az állandó súrlódás, egy sérülés, vagy egy fennálló betegség (pl.: rheumatoid arthritis) vagy fertőzés. Leggyakoribb kórokozó a Staphylococcus aureus nevű baktérium, ami a nyáktömlő gennyes gyulladást okozhatja. A nyáktömlő-gyulladás jellemző tünete az érintett ízület duzzanata.

Kapcsolódó cikkünk

Lumbágótól szenved már évek óta? Panaszai megszüntethetők!

Lumbágótól szenved már évek óta? Panaszai megszüntethetők!

Sokan évekig küzdenek derékfájdalmakkal, mire az már olyan mértékűvé válik, hogy mindennapi életüket is megkeseríti és tevékenységeik ...

Hol fordul elő leggyakrabban nyáktömlő gyulladás?

A nyáktömlő gyulladás valójában a test bármelyik nyáktömlőt tartalmazó ízületét érintheti. Bizonyos ízületek azonban fokozott veszélynek vannak kitéve, mert nagy súly és nyomás helyeződik rájuk, vagy mert életvitelünkből fakadóan gyakran, megerőltetően használjuk őket és ugyanazok a mozdulatsorok elvégzésére kényszerítjük őket.
Nyáktömlő gyulladás a következő testrészekben fordul elő leggyakrabban:

Mik a nyáktömlő gyulladás tünetei?

Ha nyáktömlő gyulladásban szenved, akkor az érintett ízület:

  • Fájdalmasnak vagy merevnek érezheti a nyáktömlőgyulladással érintett ízületet
  • A fájdalom fokozódhat, hogyha mozgatja vagy nyomja, emiatt próbálják a betegek kerülni az adott ízület mozgatását
  • Az ízület duzzadt és piros lehet

A legtöbb esetben a nyáktömlő gyulladás fájdalma megfelelő kezelés mellett néhány héten belül elmúlik, de előfordulhat, hogy visszatérő módon újra és újra fellángol a nyáktömlő gyulladás miatti fájdalom.

Kik hajlamosak arra, hogy kialakuljon náluk nyáktömlő gyulladás?

Nyáktömlő gyulladás bárkinél kialakulhat, de vannak bizonyos tényezők, amik növelhetik a nyáktömlő gyulladás kialakulásának kockázatot. Ezek a következőek:

Hogyan zajlik a nyáktömlő gyulladás kivizsgálása?

A nyáktömlő gyulladásának diagnózisa az alábbi lépéseken alapul:

  • Anamnézis felvétele: Az orvos először részletesen kikérdezi a páciens panaszait és történetét. Fontos, hogy a páciens részletesen beszéljen a fájdalom helyéről, jellegéről és időtartamáról, valamint a potenciális kiváltó tényezőkről.
  • Fizikális vizsgálat: Az orvos a fájdalmas területet megvizsgálja, és ellenőrzi a duzzanatot és az érzékenységet. Az érintett nyáktömlő kipróbálása során az adott ízület mozgatását kérheti az orvos, amire a páciens fájdalmat tapasztalhat. Erre a kisebb kellemetlenségre fel kell készülni a nyáktömlő gyulladás vizsgálatának során.
  • Képalkotó vizsgálatok: Az orvos általában röntgen-, ultrahang- vagy MRI-vizsgálatot is rendelhet a pontos diagnózis meghatározásához. Ezek a vizsgálatok segítenek az orvosnak látni a nyáktömlő állapotát és az esetleges egyéb problémákat. Régóta fennálló nyáktömlő gyulladás esetén a nyáktömlő falában apró meszesedések keletkezhetnek, melyek röntgenfelvétel láthatóak, míg az ultrahang vizsgálat a nyáktömlőben felszaporodott folyadékmennyiség megítélését segíti. MRI vizsgálattal a környező lágyszövetek esetleges érintettsége látható.
  • Laboratóriumi vizsgálatok: A vérkép elemzés során meghatározzák a fehérvérsejt számot, valamint keresik a gyulladásos paramétereket, melyek együtt fertőzés jelenlétére utalnak.

Hogyan kezelhető a nyáktömlő gyulladás?

Nyáktömlő gyulladás esetén a klasszikus R.I.C.E terápia (pihentetés, jegelés, kompresszió, felpolcolás) eszközei felhasználhatóak, kivéve a kompressziót. Tekintve, hogy a betegség kialakulásához a testrészek súrlódása is vezethet, a kompressziós kötés kifejezetten súlyosbítja az állapotot, mivel több súrlódást eredményez. A kezeléshez mindenképpen szükséges a nyáktömlő gyulladással érintett testrész pihentetése.

A nyáktömlő gyulladás kezelésének lényege a gyulladás megszüntetése. Ennek módja általában konzervatív terápia alkalmazását jelenti, de súlyos esetekben sebészeti beavatkozás is szükséges lehet. A nyáktömlő gyulladás kezelési lehetősége a következők:

Mit lehet tenni a nyáktömlő gyulladás megelőzésének az érdekében?

A nyáktömlő gyulladás sajnos nem mindig előzhető meg. Idősödve és bizonyos munkakörökben fokozott hajlam van a nyáktömlő gyulladás kialakulására. A nyáktömlő gyulladás megelőzésének érdekében néhány alapvető óvintézkedést azonban be lehet tartani, ezzel is csökkentve a nyáktömlő gyulladás kialakulásának kockázatát.

  • Szükséges a bemelegítés és a nyújtás: Minden sport vagy fizikai aktivitás előtt fontos alaposan bemelegíteni és nyújtani az izmokat és az ízületeket. Ezzel a sportsérülések egy része is elkerülhető.
  • Terhelés elosztása: A terhelést és a súrlódást elosztva lehetőleg ne terheljünk túl egyetlen ízületet vagy nyáktömlőt sem.
  • Ergonómia: Munkahelyi vagy otthoni környezetünkben figyeljünk az ergonómiára, hogy minimalizáljuk a felesleges terhelést az ízületeinkre.
  • Sérülések kezelése: Minden sérülést és túlterhelést kezeljünk, és ne hagyjuk hogy idővel rosszabbra változzon a helyzet.
  • Szükség esetén konzultáljon orvossal: Ha úgy érzi, hogy gyakran vagy tartósan fájdalom jelentkezik az ízületeiben vagy a nyáktömlőiben, kérjen tanácsot orvosától, hogyan lehet elkerülni a gyakori nyáktömlő gyulladást.

    Téma szakértője

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő