Neuropátiás fájdalom

Neuropátiás fájdalom

2024.09.12 16:08

A neuropátiás fájdalom a központi vagy perifériás idegek károsodása miatt jöhet létre. Gyakran szúró vagy égő fájdalomként írják le, mely tartósan is fennállhat, de az is gyakori, hogy csak jön és megy a neuropátiás fájdalom. A neuropátiás fájdalom egyik példája az úgynevezett fantom fájdalom, ami a betegség vagy sérülés miatt eltávolított karban vagy lábban jön létre. A neuropátiás fájdalom kezeléséhez kombinálni kell a különböző fájdalomcsillapító eljárásokat.


Hogyan alakul ki a neuropátiás fájdalom?
Milyen betegségekben jöhet létre neuropátiás fájdalom?
Hogyan jellemezhető a neuropátiás fájdalom?
Hogyan vizsgálható ki a neuropátiás fájdalom?
Van lehetőség enyhíteni a neuropátiás fájdalom tünetét?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Fájdalom Központban

Hogyan alakul ki a neuropátiás fájdalom?

A neuropátiás fájdalom az idegrendszer károsodása következtében alakulhat ki. Az idegrendszer feladata, hogy érzékelje, ingerületté alakítsa és továbbítsa a külvilág felől érkező impulzusokat, valamint válasz reakciót hozzon létre. Mindebben kiemelt feladata van az érzékszerveknek, amik felfogják a külvilág ingereit, például a bőrünknek, fülünknek vagy a szemünknek. Az idegrendszer károsodása megváltoztathatja ezen érzékszervek által begyűjtött impulzusok érzékelését. Ez azt jelenti, hogy habár ugyanolyan inger éri a szervezetet (például a bőr érintése), ez mégis másfajta érzetként (például bizsergésként) tudatosul bennünk. Az idegrendszer károsodása tehát hatással van az érzékelésre, így megváltozhat például az érintés, a hőmérséklet, a mozgás vagy a nyomás érzékelése. Ezt nevezzük neuropátiának, aminek egy típusa a neuropátiás fájdalom.

Neuropátiás fájdalom alatt azt értjük, amikor rendellenes fájdalominger alakul ki az idegrendszer sérülése vagy hibás működése miatt. A károsodás hatására megváltozik az idegi működés mind a sérülés helyén, mind az azt körülvevő területeken. A sérülés vagy betegség megzavarhatja az idegek által a test más részeibe küldött és onnan kapott fájdalomjeleket. A károsodás torzíthatja például a meglévő jeleket, új jeleket hozhat létre, vagy megakadályozhatja a szokásos jelek továbbítását. Emellett néha a nem fájdalmas jeleket is fájdalmasnak érződhetnek. Összességében tehát megjelenik egy rendellenes fájdalominger, mely krónikusan, tartósan is fennállhat, de gyakori, hogy jön és megy a neuropátiás fájdalom. A neuropátiás fájdalom mértéke is különböző, az enyhétől a súlyos, kínzó fájdalomig terjedhet, de minden esetben életminőség romlást okozhat a neuropátiás fájdalom.

A sérülések szövet- és idegkárosodást okozhatnak, valamint túlzott nyomást gyakorolhatnak az idegekre, amik az inger nélküli fájdalom jelek kialakulásához vezethetnek. Ez bekövetkezhet műtét során vagy súlyos baleset (például gerincvelő sérülés) következtében. Bizonyos fertőzések (például az övsömör) is károsíthatják az idegeket és neuropátiás fájdalom kialakulását okozhatják. A túlzott alkoholfogyasztás szintén neuropátiához vezethet, mert táplálkozási hiányosságokat és az idegek toxikus károsodását okozza. Néha bizonyos gyógyszerek is okozhatják a neuropátiás fájdalom létrejöttét. Vannak olyan esetek is, amikor nem tudjuk egyértelműen kimutatni a neuropátiás fájdalom okát.

Kapcsolódó cikkünk

Arcidegzsába - így kezelhető a fájdalom, a zsibbadás

Arcidegzsába - így kezelhető a fájdalom, a zsibbadás

Neuralgiáknak nevezzük azokat a komoly, sokszor éles fájdalmakat, amelyek a sérült vagy irritált idegek miatt alakulnak ki. Dr. Páll Zoltán , a FájdalomKözpont ...

Milyen betegségekben jöhet létre neuropátiás fájdalom?

A neuropátiás fájdalom hátterében négy fő ok állhat. Általában valamilyen betegség, sérülés, fertőzés vagy végtagvesztés következtében alakul ki neuropátiás fájdalom. A neuropátiás fájdalom számos betegség tünete vagy szövődménye lehet, de nem kitétel, hogy ezekben a betegségekben megjelenjen neuropátiás fájdalom. Egyeseknél azonban mégis jelentkezik. A neuropátiás fájdalom leggyakoribb típusa a trigeminális neuralgia, amikor az arc egyik oldalán jelentkezik súlyos fájdalom. A neuropátiás fájdalom hátterében az esetek közel 30%-ában a cukorbetegség mutatható ki. A krónikus cukorbetegség ugyanis hatással lehet az idegek működésére és a neuropátiás fájdalom mellett más típusú neuropátia is megjelenhet. A cukorbetegek általában érzésvesztést és zsibbadást tapasztalnak, amelyet fájdalom, égés és szúrás érzete követhet a végtagjaikban és ujjbegyeikben. A cukorbetegség mellett a túlzott mennyiségű alkoholfogyasztás is károsítja az idegeket, így ennek a következtében is létrejöhet neuropátiás fájdalom. A daganat kezelésben használt kemoterápia és sugárkezelés is hatással lehetnek az idegrendszerre, és szokatlan fájdalomjeleket okozhatnak. A fentiek mellett több neurológiai vagy neurodegeneratív betegségben is megjelenhet neuropátiás fájdalom, például a következőkben:Neuropátiás fájdalom - Fájdalom Központ

Habár ritkán ugyan, de a szövetek, izmok vagy ízületek sérülései következtében is kialakulhat neuropátiás fájdalom. Ennek oka, hogy az idegek nem minden esetben képesek úgy regenerálódni, mint ahogyan a sérülések begyógyulnak. Ennek eredményeként kialakulhat a neuropátiás fájdalom és a baleset után még évekig fájdalmat érezhet. A gerincet érintő balesetek vagy sérülések is vezethetnek a neuropátiás fájdalom létrejöttéhez. A porckorongsérv és a gerincvelő összenyomódása károsíthatja ugyanis károsíthatja a gerinc körüli idegrostokat.

A neuropátiás fájdalom ritkább okai között szerepelnek a fertőzések is. Talán az övsömör (a bárányhimlő vírusának a reaktiválódása) a legjobban ismert fertőzéses eredetű neuropátiás fájdalom. Ez a betegség több hétig tartó neuropátiás fájdalmat okozhat a vírus aktivációjában szerepet játszó ideg mentén. A posztherpeszes neuralgia az övsömör ritka szövődménye, amely tartós neuropátiás fájdalom kialakulásához vezet. Az övsömör mellett a szifilisz vagy a HIV által fertőzötteknél is kialakulhat neuropátiás fájdalom.

A neuropátiás fájdalom egy speciális, de szintén ritka formája, a fantom fájdalom szindróma. Ez akkor fordulhat elő, ha egy kar vagy láb amputálásra került, és a végtag elvesztése ellenére az agy még mindig azt hiszi, hogy fájdalomjeleket kap az eltávolított testrészből. Valójában azonban az amputáció közelében lévő idegek károsodtak az amputáció következtében, és hibásan fájdalom-jeleket küldenek az agynak. A karokon vagy lábakon kívül a fantomfájdalom az ujjakban, lábujjakban, péniszben, fülben és más testrészekben is érezhető lehet. A neuropátiás fájdalom egyéb okai közé tartoznak:

Hogyan jellemezhető a neuropátiás fájdalom?

A neuropátiás fájdalom kissé mindenkinél máshogyan jelentkezik, és eltérő a tünetek intenzitása is. Általánosságban a neuropátiás fájdalom következő tünetekkel jellemezhető:

  • erős fájdalom, amely szúró, lüktető vagy égő érzést okozhat
  • zsibbadás, bizsergés vagy „tűszúrás” érzete
  • érzékszervi funkciócsökkenés (például nehézségek a hőmérséklet érzékelésében)
  • foltosnak vagy vörösnek tűnő bőr
  • viszketés

A neuropátiás fájdalom következtében túlzott érzékenység is létrejöhet az érintésre. A betegek például úgy érezhetik, hogy a bőrükhöz érő ruha vagy egy gyengéd érintés is fájdalmat okoz. Neuropátiás fájdalom esetén gyakori, hogy az időjárástól függően változik a fájdalom jellege vagy intenzitása. A krónikus fájdalom befolyásolhatja a mindennapi életet és jelentősen ronthatja az érintettek életminőségét. A neuropátiás fájdalom következtében hosszútávon az alábbi problémákkal kell számolni:

Hogyan vizsgálható ki a neuropátiás fájdalom?

A neuropátiás fájdalom diagnosztizálásához az orvos felveszi a beteg pontos anamnézisét, valamint fizikális vizsgálatot végez. Fontos, hogy a páciens megpróbálja a lehető legpontosabban megfogalmazni, hogy hogyan írná le a fájdalmát, mikor jelentkezik a fájdalom, valamint, hogy valami konkrét dolog váltja-e ki a fájdalmat. Az orvos a neuropátiás fájdalom kockázati tényezőire is rákérdez, illetve vér- és neurológiai (neuropátiás) vizsgálatot is végezhet, hogy megtalálja a neuropátiás fájdalom pontos okát.

Van lehetőség enyhíteni a neuropátiás fájdalom tünetét?

A neuropátiás fájdalom komoly szenvedést okozhat a mindennapokban, így kiemelt fontosságú, hogy tudjuk valahogyan csillapítani ezt a fájdalmat. Ehhez kombinált fájdalomcsillapító módszereket alkalmaznak, melyben ötvözik a gyógyszeres kezelést a fizikoterápiával, műtéti megoldásokkal és a pszichológiai segítségnyújtással. A neuropátiás fájdalom kezelése a kiváltó októl és a páciens egyedi tüneteitől függ, ezek alapján személyre szabott terápiás tervet készít a kezelőorvos. A neuropátiás fájdalom kezelésének tehát célja az alapbetegség kezelése, a fájdalom enyhítése és az életminőség javítása, miközben fenntartja az adott szerv funkcióját. Ezen célok az alábbi terápiás módszerek kombinálásával érhetőek el:

  • Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók: Ezek közé tartoznak az olyan gyógyszerek, mint a paracetamol és az ibuprofen, amik elsősorban az enyhébb, időnként fellángoló neuropátiás fájdalom esetén lehetnek hatásosak.
  • Görcsoldó gyógyszerek: A görcsoldó gyógyszerek nem pontosan ismert mechanizmussal beavatkoznak a szervezet fájdalomjelzéseibe, így hatékonyak lehetnek neuropátiás fájdalom esetén.
  • Antidepresszánsok: A szorongás és a depresszió súlyosbíthatja a neuropátiás fájdalom tüneteit, éppen ezért az antidepresszánsok is segíthetnek (és sikeresnek is bizonyultak) a neuropátiás fájdalom enyhítésében.
  • Helyi kezelések: A lidokain vagy a kapszaicin segíthet a neuropátiás fájdalom enyhítésében, amennyiben lokálisan krémek, kenőcsök vagy tapaszok formájában az érintett területre juttatják.
  • Idegblokkok: Ezek az injekciók a neuropátiás fájdalom helyén átmeneti fájdalomcsillapítást biztosíthatnak.
  • Fizikoterápia: A fizikoterápia magában foglalhat különböző típusú masszázst és testmozgást, gyógytornát is, amik segítenek enyhíteni a neuropátiás fájdalmat, valamint az általa okozott merevséget és kellemetlenséget. A fizikoterápia arra ösztönözheti a szervezetet, hogy több természetes fájdalomcsillapító anyagot termeljen.
  • Műtét: Bizonyos esetekben a műtét segíthet enyhíteni a neuropátiás fájdalom tüneteit. A sebész felszabadíthat, helyreállíthat vagy akár el is távolíthat bizonyos idegeket annak érdekében, hogy csökkentse vagy megszüntesse a fájdalmat.
  • Pszichológiai tanácsadás: Az orvosi kezelés mellett pszichológiai tanácsadás is hasznos lehet neuropátiás fájdalom esetén, mert segíthet megbirkózni a neuropátiás fájdalom okozta érzelmi stresszel.

    Téma szakértői