Műtéti kezelések

Műtéti kezelések

2022.02.18 16:06

A konzervatív kezelések mellett (mint például a fizikoterápia, gyógytorna, gyógyszeres kezelések) a betegségek, sérülések fontos kezelési lehetőségek a műtéti eljárások is. A műtéti gyógyítás lehetősége az utóbbi évtizedekben rohamosan javult az újfajta eljárások (artroszkópia) és a műtéti biztonság fokozódása (antibiotikumok, altatási módszerek) következtében. A sérülés, elváltozás mértéke és típusa szerint megkülönböztethetőek az izom-ín műtétek, csontműtétek, ízületeken vagy idegeken végzett műtétek, és a több szövettípust érintő műtétek. Egyre biztonságosabbak és gyakoribbak a különböző ízületi protézisek beültetése is, amik nem csak a fájdalmat szüntetik meg, de jelentősen javítják a mozgás, és így az életminőséget is.

Protézisműtétek

A csípőprotézis műtétek

A csípő az egyik legnagyobb terhet elviselni képes, ám nagy mozgástartománnyal rendelkező ízület, emiatt gyakran elhasználódik főként időskorra és ízületi kopás (arthrosis) jön létre. Azonban a csípőízületi betegségek műtéti kezelése a mesterséges ízület képzésével képes a fájdalmas mozgáskorlátozottságtól szenvedő beteget megszabadítani panaszaitól, és mozgását, életét fájdalommentessé tenni. Az eljárás során mesterséges anyaggal pótolják ki vagy cserélik le az ízület egyes részeit, amik a leginkább terhelődnek mozgás során. A csípő állapotától, a páciens életkorától és fizikai állapotától függően több fajta műtéti eljárás is szóba jöhet:

Felszínpótló protézisek

Az ízületi felszínek károsodása esetén elég csak azok pótlásával megszűntetni a fájdalmat. Legtöbbször a combcsont fejére egy úgynevezett fémsapka kerül, míg a csípőcsonti mélyedést (vápát) egy vékony műanyag csésze egészíti ki.

Combcsontot érintő (cervicocapitalis) protézis

Főként az idős, combnyaktörött pácienseknél alkalmazott műtéti eljárás, amikor combcsont fejét és nyakát eltávolítják, és fémből kialakított ízületi fejből pótolják.

Teljes csípőízületi protézisprotézis

A műtét során mind a combcsont fejét, mind a csípőcsontokból álló ízületi vápát mesterséges anyagokkal helyettesítik. A protézisek élettartama általában 10 év, ezt követően a beültetett anyagokat gyakran cserélni kell.

A modern csípőprotézis műtétek után már jelentősen lerövidült a rehabilitáció ideje: már másnap javasolt elkezdeni a tornát gyógytornásszal elsőként ágyban tornáztatással, majd a 2-3. naptól fokozatos terheléssel, járástanulással, erősítéssel. A gyógytorna a beültetés sikerességét jelentősen befolyásolja. A trombózis elleni gyógyszeres kezelést 36 napig kell folytatni.

Térdprotézis beültetése

A térdízület a test egyik legbonyolultabb felépítésű, legnagyobb ízülete, és emiatt különösen sérülékeny is. Főként erős és visszafordíthatatlan ízületi kopás (arthrosis) okozta térdfájdalom esetén javasolt az úgynevezett endoprotézis műtét, amely során az ízületben részt vevő csontok, csontvégek részleges vagy teljes eltávolítása és művi pótlása hozhat javulást.

A térdprotézisek élettartama a pótlás típusától függően 15-20 év is lehet, ez után a beültetett anyagokat cserélni kell. A mozgásminőséget jelentősen befolyásolja a műtétet követő gyógytorna, de a gyógyulást segítik más konzervatív kezelések is. A páciensnek el kell sajátítania a rehabilitáció során használandó eszközök megfelelő kezelését, de akár 3 hónap után már természetes módon, fájdalommentesen lesz képes járni.

Térd porcleválásának műtéti kezelése

A porcleválásként ismert térdízületi sérülés során a porcgyűrűk (meniscusok) sérülnek meg egy rossz, hirtelen mozdulatnak köszönhetően, de gyakran a túlterhelés okozza ezt a károsodást. Ilyen sérülés esetén jellemző tünetek a térdízületi mozgáskorlátozottság, duzzanat, valamint a mozgással járó fájdalom, legfőbbképp ízületi mozgáshatárhoz közelítve. Ha a sérült porc beakad, a térdízületet nem is lehet kinyújtani. Mivel a porcoknak alig van vérellátottsága, ezért nem tudnak úgy gyógyulni, mint más szövettípusok.

Porcleválás gyanúja esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, mivel az ilyen jellegű sérülések gyakran műtéti beavatkozást igényelnek. Legtöbbször artroszkópos műtéti eljárással végzik a porcok leszakadt részeinek eltávolítását, ami az alacsony szöveti károsodás miatt gyorsabb gyógyulást tesz lehetővé, mint a nagy vágással járó eljárások. A meniscus-műtétet követően csak pár nap kórházi fekvés után a páciens már ráállhat lábára és hazamehet, azonban nagyon fontos a beavatkozást követő gyógytorna és más fizikoterápiás kezelések az első 4 hétben.

Kapcsolódó cikkünk

Van megoldás az évek óta tartó térdfájdalomra

Van megoldás az évek óta tartó térdfájdalomra

Az évek előrehaladtával szinte nincs is olyan ember, akinél ne jelentkeznének különböző reumatológiai fájdalmak. A legtöbben ezen belül is a térdükre panaszkodnak, ...

Merev nagylábujj műtéti kezelése

 

Az elváltozás során a nagylábujj mozgása szinte teljesen megszűnik, merevvé válik, legtöbbször ízületi kopás következtében. Gyakran jelennek meg kitapintható csontkinövések is, ami járás során fájdalmat okoz, illetve az emiatt megváltozott, kompenzált járás idővel a csípőben és a derékban is fájdalmakhoz vezet.

A merev nagylábujj (hallux rigidus) műtéti kezelése két fő csoportba osztható. A főként fiataloknak, középkorúaknak javasolt eljárás során az első lábközépcsont elülső-felső harmadát távolítják el, így szabadítják fel az ízületet. Ezen beavatkozást követően nagyon fontos a műtét utáni torna a teljes gyógyuláshoz. A másik műtéti eljárás során a nagylábujj rövidebbé válik, ezáltal az izmok eredése és tapadása közelebb kerül, ami azok elgyengüléséhez vezet.

A bütyök műtéti kezelése

A nagylábujj oldali lábközépcsont deformitását hívjuk bütyöknek (hallux valgus), ami kialakulhat örökletes (laza szalagrendszer, lúdtalp) és környezeti hatások (szűk, hegyes orrú cipők viselése) miatt egyaránt. Konzervatív terápiaként lúdtalpbetét és széles orrú cipők viselése ajánlott, valamint indokolt esetben gyógyszeres fájdalomcsillapítás, ám gyakran a végleges eredményhez szükséges korrekciós műtéti kezelés is, ami a krónikus fájdalmat is megszünteti.

Az elváltozás súlyosságától függően végeznek csak a lágyrészeket, csak a csontokat, és mindkettőt érintő korrekciós műtéteket is. A műtét során a lábujjcsontok egymáshoz való viszonyának korrekciója történik: a sebész eltávolítja a bütyök kidudorodó, gyulladt részét képező nyáktömlőt illetve a keletkezett csontkinövéseket. Egyes műtéteknél szükséges lehet implantátumok (csavar, drót vagy lemez) behelyezés. A bütyök műtéti kezelésével helyreáll a lábfej eredeti anatómiai állapota.

A műtétet követően otthon pihenés, a láb polcolása javasolt 2-3 napig. A bütyök műtéti típustól függően még 6-8 hétig a láb tehermentesítése (sportolás kerülése) és speciális, ortopéd cipő viselése javasolt, de a teljes fájdalommentesség már 3-4 hét után tapasztalható.

A sarkantyú műtéti kezelése

sarkantyú  (Haglund-sarok) egy olyan kinövés a sarokcsont hátsó részén, mely legtöbbször serdülőkorban, a növekedés befejeztével alakul ki. Kezelésekor fontos a megfelelő cipőválasztás, de amennyiben gyakori fájdalmat okoz, javasolt a sarkantyú műtéti eltávolítása, így a csontkinövés levésésével megszüntethető a fájdalom. A beavatkozást követően fontos a pihenés, majd speciális cipő viselése pár hétig.

Kalapácsujj műtéti kezelése

A kalapácsujj (digitus malleus) kialakulásának előzménye általában a láb harántboltozat süllyedése miatt megbomló izom-egyensúly, amit örökletes tényezők, de a szűk, keskeny orrú cipők rendszeres viselése is okozhat. Jellemzően a második-harmadik lábujj torzulása, melynek lényege, hogy a harmadik lábujjperc „V” alakot formázva a láb felé visszatörik, így kiemeli a lábujj alsó részét.

Ha a konzervatív kezelések nem használnak, és az elváltozás nagymértékű, a fájdalom megszűntetése és esztétikai okok miatt javasolt a kalapácsujj műtéti kezelése. A műtéti fájdalomcsillapítás érzéstelenítéssel történik, majd a lábujjcsont kiálló fejét ék alakban eltávolítják, a deformálódott lábujjat normális anatómiai helyzetbe hozzák.

A műtétet követő első héten egy külső, fixáló kötés tartja meg az ujj korrekciós pozícióját. Ez idő alatt ugyan nincs szükség állandó fekvésre, de a lábat kímélni kell. A műtétet követő 3-4 hétre várható a teljes gyógyulás. 

Téma szakértője

Dr. Szily Tamás

Ortopéd- traumatológus, ízületi specialista

  • Specialitások:
    • Térdfájdalom
    • Szalag sérülések
    • Porckopás, artrózis
    • Porcleválás, meniszkusz sérülés
    • Injekciós és műtéti beavatkozások