Idegzsába

Idegzsába

2024.06.20 11:17

Az idegzsába (neuralgia), nem betegség, hanem egy jellegzetes tünet: általában rohamok alakjában fellépő heves, nyilaló, görcsös fájdalommal jár, amit valamely érzőideg nyomás alá kerülése okoz. Ez a fájdalom fokozható az ideg lefutása mentén bizonyos pontok nyomásával, ingerlésével. Mivel több okból is kialakulhat az idegzsába, nincs konkrét korosztály, akiket érint, de a középkorú egyéneknél jelentkezik leggyakrabban. Általában nem egy testrészt érint, bármelyik ideg lehet probléma, leggyakoribb azonban az ülőideg és az arc idegfájdalma.

Online Bejelentkezés

Dr. Páll Zoltán

Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.

Mikor alakulhat ki idegzsába?Mikor alakulhat ki idegzsába?

Az ilyen típusú idegfájdalom nem gyakori betegség, kiváltó okát sokszor igen nehéz megállapítani, azonban a diagnózis felállítása után már jól reagál kezelésekre. A fájdalom típusa miatt könnyű összetéveszteni más, hasonló érzetű problémákkal, mint a migrén, krónikus fejfájás, ízületi panaszok, fogfájdalmak.

Vannak bizonyos hajlamosító tényezők, amelyek az idegzsába előfordulásának esélyét növelik. Ilyen lehet a meghűlés, mérgezések, sérülések, vérszegénység, de a terhesség,

menopauza, és egyes fertőző betegségek is (a Lyme-kór gyakori kísérője). Ezek mellett az idegzsába oka lehet sérülés, trauma, de okozhatja az egész testet érintő autoimmun betegségek is, mint a szklerózis multiplex, szkleroderma vagy lupusz.

A károsodott idegekben nagyobb valószínűséggel alakul ki idegfájdalom, így a cukorbetegeknél vagy az alkoholistáknál is nagyobb a neuralgia rizikója. Az étrend is hatással lehet a betegség kialakulására: a nagyon fűszeres ételek, a sok hús fogyasztása és a gyakori alkoholfogyasztás mind az idegzsába kialakulásának okai lehetnek.

Ülőidegzsába, az egyik leggyakoribb neuralgiás fájdalom oka

Az isiász (vagy ülőidegzsába) fájdalom nem önálló betegség, hanem egyéb egészségügyi problémák következménye, működési zavara sokszínű tünetegyüttest okozhat. Az ülőideg gyulladásnak a legjellemzőbb kiváltó oka az idegrostok összenyomódása, melyet leggyakrabban a porckorongsérv vált ki, és az ideg károsodása miatt a lefutásának megfelelően fájdalom jelentkezik a betegnél. Az isiász hátterében továbbá állhat lumbális gerinccsatorna-szűkület is, amely a csigolyák közötti ízületek kopásos betegsége. Ennek esetén csigolyatestek egymáson elcsúsznak, és így a helyükből elmozdulva nyomást gyakorolnak a gerincre és a belőle kilépő ideggyökre is.

A legfontosabb és leggyakoribb tünete a derékfájás, amely valamelyik láb irányába sugárzik ki. A fájdalom jellemző lefutása: derék - farpofa aló része - comb hátsó fele - térd külső oldala - külső boka, azonban nem minden esetben terjed végig a fenti vonalon.

Az arcidegzsába (trigeminus neuralgia)Az arcidegzsába nagyon kellemetlen tüneteket produkál

Másik gyakori idegfájdalom oka az arcidegzsába. Többnyire az okozza, hogy egy érkacs az agytörzs mentén nyomni kezdi az arc érzőidegét, ami sokszor több idegágra is kiterjed, de szinte mindig csak az arc egyik féloldalát érinti. A fájdalom előjelek nélkül, hirtelen lép fel, és általában hamar, egy perc múlva már el is múlik.

A fájdalmak fellépésének gyakorisága is legalább ennyire változatos: van, hogy a hirtelen fájdalom heteken át, gyakran jelentkezik, majd lehet akár több hónapos tünetmentes időszak is. Az idegfájdalmat kísérheti görcsös, zsibbadásos érzet is.

Az idegzsába fájdalmas tünetei nehezítik a beszédet, az arcot megmerevíti, kipirosítja, a rohamok közben gyakori a könnyezés és a pulzus felgyorsulása. Mivel az idegfájdalom tünetei rágásra is erősödnek, a betegek inkább nem, vagy csak keveset esznek, ami kóros fogyáshoz, a szervezet legyengüléséhez vezethet.  

Hogyan kezelhető az idegfájdalom?

Mivel az idegfájdalmat egy adott probléma okozza, ezért nem a tüneteket kell kezelni hosszú távon, hanem a kiváltó okot. A megfelelő diagnózis után az idegfájdalom helyének, kiterjedésének megfelelő kezelési terv felállítása és az idegzsába kezelése a szakorvos feladata.

Kapcsolódó cikkünk

3 diagnosztikai lépés, hogy kiderüljön a derékfájdalom oka

3 diagnosztikai lépés, hogy kiderüljön a derékfájdalom oka

Legyen szó hirtelen belenyilalló, akut derékfájdalomról vagy tartósan kínzó érzésről, sokszor nem könnyű kideríteni, pontosan mi is okozza a panaszt. Dr. ...

Ülőidegzsába kezelésénél hatásos kezelések

  • Iontoforézis kezelés: Az iontoforézis egy nem invazív kezelési módszer, amely elektromos áram segítségével juttatja be a gyógyszereket a bőrön keresztül a célzott területre. Az ülőidegzsába kezelésében az iontoforézis többféleképpen segíthet. Gyulladáscsökkentő gyógyszerek bejuttatásával közvetlenül a gyulladt ideghez csökkenthető a duzzanat és a fájdalom, míg a fájdalomcsillapító szerek gyorsabb és hatékonyabb fájdalomcsillapítást eredményezhetnek. Emellett az iontoforézis segíthet az izmok ellazításában is, amelyek az ülőidegre nyomást gyakorolnak, így enyhítve a fájdalmat és a kellemetlenséget. Ez a kezelési módszer különösen előnyös lehet azok számára, akik nem kívánnak orális gyógyszereket szedni, vagy akiknél a hagyományos kezelések nem voltak hatékonyak.
  • Krónikus szakaszban pihentetés és hűtés, legfeljebb 2 napig
  • Gyógytornagyógymasszázs, amely enyhíti a nyomást az idegeken
  • Speciális Mckenzie torna, ami a gyulladás miatt letapadt idegeket mobilizálja
  • Orvosi javaslatra a hideg-meleg terápia: az izzasztó fürdők, gőzkabinok és a gyógyfürdők is segítik elűzni az idegzsábát
  • Természetes hatásmechanizmusú kezelések is segíthetnek, mint az orvosi kollagén injekció vagy a lökéshullám terápia
  • Gerinckímélet az ülőmunka rendszeres megszakításával, nyújtózkodásokkal, tartáskorrekcióval
  • Vashiányos vérszegénységet esetén vasat kell szedni
  • Alváshoz érdemes közepesen kemény matracot használni
  • Orvossal egyeztetve gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelés

Arcidegzsába kezelési lehetőségei

A hagyományos fájdalomcsillapítók általában nem elegendők az idegfájdalom kezelésére, de bizonyos epilepszia elleni szerek (antiepileptikumok) és depresszióelleni gyógyszerek eredményesek az idegzsába kezelésére. Igen ritkán, mikor a gyógyszeres kezelés nem elegendő, az ideg koponyán belüli dúcának injekciós érzéstelenítésére és műtéti kezelésre is sor kerülhet.

Téma szakértője

Dr. Páll Zoltán

traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő

  • Specialitások: