Mit lehet tenni, ha lumbágó okozza a derékfájást?
Szerző: Dr. Páll Zoltán
Dr. Páll Zoltán

Mit lehet tenni, ha lumbágó okozza a derékfájást?

2024.07.30 11:14

A derékfájdalom olyan gyakori tünet, hogy alig van felnőtt, aki ne élte volna át valaha, egyes felmérések szerint ötből négyen biztosan. Sokan ilyenkor felemlegetik a lumbágót, holott ez csak az egyik, bár nem ritka oka lehet az alsó háti szakasz fájdalmának. Dr. Páll Zoltántól, a FájdalomKözpont sebészétől, traumatológus, sportorvostól megtudhatjuk, mit is jelent pontosan a lumbágó és hogyan lehet kezelni a problémát. 

A lumbágó pontos oka gyakran ismeretlen

A lumbágó jellegzetes tünete az erős, egyik oldali derékfájdalom.A szinte népbetegségnek nevezhető problémát, vagyis a derékfájást magát valóban szokás lumbágónak is nevezni. Ez az a fajta fájdalom, amely rendkívül heves fájdalom-érzetet okoz, ugyanis szinte minden mozdulatnál belenyilall a deréktájba a gyötrő érzés. A lumbágó okai a gerincet mozgató és összetartó izomzat, kötő- és támasztószövetek mikrosérülései, amelynek következtében steril gyulladás alakul ki. A konkrét kiváltó okot az esetek háromnegyed részében nem sikerül kideríteni, bár előfordul, hogy valamilyen eseményhez köti a panasz megjelenését a páciens.
- Az állandóan jelenlévő, időnként felerősödő, de gyakran panaszt nem okozó derékfájás többnyire nem lumbágó – mondja Páll doktor. - A gyakori derékfájdalom hátterében többek közt olyan tényezők állnak, mint a kényszertartások, a nem megfelelő munkahelyi körülmények és a későn kezdett kezelés. A működésbeli elváltozások (például amikor az izomerő kiegyensúlyozatlansága miatt nem tudjuk teljesen kihúzni magunkat), a kényszertartások előbb-utóbb túlterhelik a gerincet. Ha ez évekig fennáll, kialakulhatnak krónikus kopások, porckorong károsodások és más, tartós problémák. Vagyis nem csak a sérülésekből eredő panaszok miatt kell orvoshoz fordulni, de akkor is, ha nincs ilyen nyilvánvaló oka a fájdalomnak, a mozgásbeszűkülésnek.

A lumbágó tünetei

  • Deréktáji fájdalom, főként az utolsó ágyéki csigolya és a keresztcsont kapcsolódásánál.
  • A fájdalom általában aszimmetrikus.
  • Jellemző, hogy a páciens nem tudja kihúzni magát, és a fájdalmas oldal tehermentesítése miatt sajátos, ún. antalgiás tartást vesz fel.
  • Az orvos által jól kitapintható az izomfeszülés a hosszú hátizmokban. Ennek oka, hogy mivel mozgásra a fájdalom fokozódik, a hosszú hátizmok feszülése próbálja akadályozni a gerinc mozgását.

- A lumbágó tünetei meglehetősen egyértelműek, csupán akkor van szükség eszközös diagnosztikára, képalkotásra, amikor felmerül a szervi betegség, például gerincferdülés, spondilolisztézis, bizonyos csontvelő daganatok, Bechterew-kór, prosztata vagy emlőrák csontáttéteinek gyanúja – ismerteti Páll doktor. – Az isiász szindrómának is utána kell járni a kivizsgáláskor, hiszen lumbágóról csak akkor beszélhetünk, ha az ülőidegfonat becsípődése, vagyis az isiász kizárható.

Magától gyógyul vagy kezelni kell?

A lumbágó gyógyulását, a fájdalomcsillapítást segíti elő a szakszerű kezelés.- A lumbágó kezelésének célja a kínzó fájdalom, az izomfeszülés oldása és a gyulladás csökkentése és minél előbbi megszüntetése, ezért bár a pihentetés és a különböző borogatások hasznosak, de nem mindig elégségesek és gyorsak. Ha a fájdalom néhány nap alatt nem csökken, érdemes orvoshoz fordulni, hiszen számos kezelési lehetőséggel lehet segíteni. A szájon át szedhető, nem szteroid gyulladásgátlók, izomlazítók mellett gyors, hatékony segítség lehet a szteroid injekció, az elektromos stimuláció, a fizioterápia – ismerteti dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – Az akut, fájdalmas szakaszban javasolható, hogy a puhább matrac helyett keményen feküdjön a páciens, hiszen ezen a felületen oldalt fekve, felhúzott térdekkel tehermentesíthető leginkább a gerinc. Emellett nagyon fontos lenne a törzs tartóizmainak, a hát- és a hasizomnak erősítése – ebben hatékony segítséget jelent a szakorvosi diagnózisra épülő, gyógytornász által felépített mozgásprogram, ami megakadályozhatja a későbbi problémák kialakulását is.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

 

 

Téma szakértője

Dr. Csengei Gábor PhD.

reumatológus

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Dr Úr! Szeretnék érdeklődni hogy lehet a fájdalmat megszüntetni. 38 éves vagyok, mr vizsgálat szerint 13 mm tarlow ciszta van az s2 csigolyámon. Fájnak, ropognak a térdeim, ha köhögök vagy nevetek vizeletvisszatartási problémám van, a szexuálus életemről nem is beszélve. Nem jó se feküdni főleg bal oldalamon, 2 órákat alszok mert mindig felkelek, hogy forduljak egyett mert alig bírom a csípőmet megmozdítani. Ülni se állni se jó. Gerinctornát csinálok és cataflánt 50mg 3*1, tramadolort 100mg 3*1 és esténként silduralt 6mg-t szedek. Írtak fel tenses fizikoterápiát, de az itthon is van és a 4 műszak miatt nem tudom megoldani a 20 km -el arrébb lévő központba. Van denevérpad amit ritkán tudok használni mert sokat fáj a fejem- migrénesen- néha pedig magas a vérnyomásom. Itthon szobabiciglizek is, de amikor nem dolgozok próbálok kevesebb gyógyszert szedni nappal és főként akkor tornázok de estére annyira fáj, hogy semmit nem alszok, másnap aztán újból gyógyszer, félek hogy a gyomrom nem sokáig fogja bírni- már 3 éve szedem. Nem lehet leszivatni a cisztát vagy kivenni. Az reumatológus nem akar vele csinálni vele semmit, de én már nem bírom tovább. Köszönöm előre is válaszát. Tisztelettel: PH Judit
    Tisztelt Hölgyem!

    A leírt tünetek miatt ideggyógyászati vizsgálatot is javaslok Önnek! Szakember irányításával végzett funkcionális gyógytorna, testsúlykontroll, ha szükséges, talpnyomás mérés, melynek eredménye alapján személyre szabott talpbetét szintén segíthet. Amennyiben panaszai állandósulnak, keresse fel klinikánkat rendelési időmben, leleteivel együtt.

    Tisztelettel,
    Dr. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Puskásné H Judit

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Alaposság

    Csengei doktor alapossága példaértékű. Minden orvosnak eszerint kellene bánni a betegekkel, csak ajánlani tudom.
    Dr. Csengei Gábor PhD.
    Dr. Csengei Gábor PhD.
    reumatológus