Milyen vizsgálatokra lehet szükség krónikus fájdalom szindrómánál?
Szerző: Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Milyen vizsgálatokra lehet szükség krónikus fájdalom szindrómánál?

2024.12.10 09:11

A krónikus fájdalom szindróma (KFSZ) egy egyre ismertebbé váló, de még mindig nagyon nehezen diagnosztizálható kórkép, amit sokszor akár hipochondriának is bélyegez a környezet. Mégis hogyan lehet megbizonyosodni arról, hogy valóban a KFSZ okozza a szerteágazó, kínzó panaszokat és mihez lehet nyúlni a kezelési palettán? Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa, fájdalomspecialista válaszolt a kérdésre.

Erős fájdalomtól az apátiáig

A krónikus fájdalom kivizsgálásában segít a fájdalomspecialista.A krónikus fájdalom szindróma egy összetett, kevesek által mélyen ismert kórkép, amit már csak azért is nehéz diagnosztizálni, mert a tünetek rendkívül szerteágazóak lehetnek. A tartós fájdalmon kívül ugyanis jelentkezhet alvászavar, depresszió, reménytelenség és egzisztenciális szorongás, libidócsökkenés, koncentrációzavar, apátia és más tünetek is. Egy idő után nem ritka a polypragmasia, vagyis a túlgyógyszerelés sem, előfordul, hogy a sok gyógyszer együttes alkalmazása is sikertelen!
Természetesen vannak konkrét kritériumai is a krónikus fájdalom szindrómának: 3-6 hónapnál régebben fennálló, más okkal nem magyarázható, szokványos fájdalomcsillapítókra általában nem reagáló fájdalomról van szó, amely nem korlátozódik egyetlen anatómiai régióra, és amelyben a psziché is érintett. 
- Nem véletlenül fogalmazunk úgy, hogy a KFSZ a pszicho-neuro-endokrin-immuno rendszerben jelentkező betegség. Anélkül, hogy a tudományos bizonyítékokat részleteznénk, arról van szó, hogy valamiféle pszichés alapon elindul egy változás, ami kihat az idegrendszerre, majd „átíródik” a hormonrendszerre, ami hatással van az immunrendszerre. Ha pedig az immunrendszer egyensúlya felborul, a sérülékeny területeken tünet, betegség jelentkezik – ismereti Arnold doktor, a téma szakértője.

Milyen lépései lehetnek a kivizsgálásnak?

- Amikor valaki ennyire nehezen megfogható, tartós panaszokkal érkezik, nem szabad felületesen kezelnünk a kikérdezést. Egy hosszú, részletes anamnézisfelvételre van szükség, amely során olyan lehetőségek után is kutatunk, amelyek nem feltétlenül kézenfekvőek – mondja dr. Arnold Dénes Arnold. – Ha pedig valamilyen irányban gyanús jelet találunk, szakorvoshoz irányítjuk a beteget, nehogy valamilyen konkrét kórkép felett átsuhanjunk. A szükséges szakorvosi vizsgálatokat természetesen mindenkinél személyre szabottan javasoljunk, de általánosságban az alábbiak jöhetnek szóba.

  • Komplex neurológiai (ENG, EMG) és pszichiátriai kivizsgálás.
  • Komplex immmunológiai kivizsgálás, esetleges autoimmun eredet (például rheumatoid arthritis, szisztémás lupus erythematosus, fibromyalgia) tünetképző szerepének tisztázására.
  • A tünetek függvényében komplex belgyógyászati kivizsgálás (például 2-es típusú cukorbetegség, Lyme-kór, virális, bakteriális eredet, esetleg post-Covid szindróma után kutatva).
  • Onkológiai kivizsgálás.
  • Erre utaló tünetek esetén komplex endokrinológiai kivizsgálás.
  • Képalkotó vizsgálatok (például röntgen, CT, scintigraphia, MRI / MRA).

Lehetőségek a diagnózis után

Ha a kivizsgálások eredményeire alapozva megszületik a KFSZ diagnózisa – és ez láthatóan nem csupán néhány napot jelent -, olyan szakember tud segíteni, aki jártas ezen a különleges területen.

PRP-kezeléssel segíteni lehet a krónikus fájdalmon.- A KFSZ-ben – amennyiben szervi eredet is igazolódik - különösen hatékonyak az úgynevezett élettani szabályozó orvoslás (Physiological Regulating Medicine) alapelveire épülő kezelések, amelyeket a tünetek függvényében természetes hatóanyag tartalmú injekciós kezelésekkel kombinálhatunk. Előbbiek közé tartoznak többek közt a neurálterápiás injekciós kúrák, az orvosi lézer kezelés, a PENS (Percutan ElectroNerve Stimulation), a szegmentális és egyéb akupunktúrás módszerek a Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) és a Yamamoto módszer szerint, a rádiófrekvenciás INDIBA kezelés és a lökéshullám terápia. Az injekciós kezelések közül főként az orvosi kollagén kúrák, a különböző hyaluronsav injekciós kúrák és a PRP injekciós kúra, vagy ismert nevén a saját vér terápia válhat be – foglalja össze a lehetőségeket dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa, fájdalomspecialista. – Mindemellett nagyon fontos lehet az életmód orvoslása, dietetikus, gyógytornász bevonásával, és elengedhetetlen a pszichológusi segítség is, hiszen az esetek nagy részében azzal is számolhatunk, hogy egy idő után szervül a beteg szerep. Komplex megközelítéssel és csapatmunkával azonban jó eséllyel lehet segíteni az esetleg évek óta szenvedő betegeken is.

Forrás: Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Üdvözlöm! 4 éve Still betegséget állapítottak meg nálam és azóta folyamatosan Trexan gyógyszert szedek heti egy alkalommal 10 mg-ot. A nőgyógyászom pedig irt fel nekem nemrégiben Symicia nevű fogamzásgátló tablettát. Arról szeretnék rédeklődni, hogy a két gyógyszer nem gyengíti együttes szedésnél a hatását? Köszönöm szépen válaszát előre is!
    Tisztelt Hölgyem ,


    A Still - Betegség esetében fontos az
    ún. bázis - terapia alkalmazása.

    Annak eldöntése , hogy az Ön által leírt készítmények között van - e interakció az Önt kezelő belgyógyász ( Immunologus ) es a nogyogyasz Kolléga feladata , az nem az én szakterületem.

    Megértését megköszönve ,

    Tisztelettel ,

    DR . ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebész szakorvos
    Fájdalomspecialista
    Bényei Bianka

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Zsófia és családja

    Dr. Arnold Dénes Arnold mind szakmailag mind emberileg kíváló szakember, aki minden apró részletet megvizsgálva találja meg a probléma gyökerét. Holisztikus szemléletével ötvözi mind a nyugati mind a keleti orvoslást és ennek köszönhetően olyan problémákra is megoldást nyújtott amelyekhez korábban más szakembereknél nem jutottam hozzá.
    Ma már az egész családunk orvosává vált :)
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók