Lehet, hogy a nyaka miatt fáj a válla, a karja?

Lehet, hogy a nyaka miatt fáj a válla, a karja?

2021.12.08 14:03

A legtöbb felnőtt tapasztalta már a nyakfájdalmat, vagy éppen a karokba, hátba sugárzó fájó, zsibbadó érzést. Dr. Páll Zoltán, a Budai FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos a szerteágazó okokról, tünetekről és a kezelés lehetőségeiről beszélt.

Nem csak a fájdalom lehet tünet

A nyaki gerinc szakaszon 7 csigolya gondoskodik a fej akadálytalan mozgásáról és a súly viseléséről. A gerinccsigolyák között porckorongok vannak, és sűrű ideghálózat fut a vállra, karra is, a csigolyák védelmében. Ezért van az, hogy ha a nyaki gerinccsigolyák tájéka fájdalmas, akkor az a vállba, a hátba és a karokba is kisugározhat.
A fájdalom ugyanakkor jellemzően a nyak középső szakaszán, vagy az egyik oldalon jelentkezik. Az ún. tenziós fejfájás során is kialakulhat fájdalom a fej és a nyak találkozásánál, a szemek mögött vagy a fülben. Ha idegbecsípődés áll a háttérben, jelentkezhet zsibbadás vagy fülcsengés, csökkenhet a karok és ujjak érzékelése. Gyakori tünet még a nyaki merevség, amely általában hosszú fekvés vagy egy testhelyzetben való ülés után rosszabbodik.
nyakfájdalom kezeléseA nyaki gerinc kopásos megbetegedése, a spondylosis esetén meszes felrakódások alakulnak ki a csigolyák szélein. Ilyenkor a fájdalmat a mozgás váltja ki, és gyakran hallható ropogó hang is a nyak mozgatásánál. A ropogás, nyikorgás ugyanakkor egy általános tünet, nem feltétlenül jelez betegséget – ez csak egy kivizsgáláson derülhet ki. A spondylosisnak jellegzetes tünete lehet még a fejfájás, tartós szédülés, ugyanis meszes felrakódások a nagyobb nyaki ereket is irritálhatják.

Mi lehet a nyakfájdalom forrása?

- Gyakran előfordul, hogy a fájdalom konkrét ok nélkül jelentkezik, és ilyenkor a kellemetlenség pár nap alatt magától megszűnik.
- Nyakcsigolya-ferdülés esetén jelentkezik a tartós fájdalom, ugyanis az elvékonyodott porcok miatt a csigolyák közötti tér lecsökken, közelebb érnek egymáshoz. Így alakulhat ki az arthritis nyakcsigolya-ferdülésnek nevezett formája, ami látszik a röntgenképen is. Mivel a problémás területen duzzanat nyomja az idegpályákat, ez zsibbadást vagy fájdalmat vált ki a karban is, az akadozó vérellátás miatt.
- Gyakori tünet a feszülés, amelynek oka, hogy a hát és a nyak izmai állandóan dolgoznak, máskülönben a fejünk előreesne ülés vagy egy helyben állás közben. Amikor ezek az izmok túlságosan erősen megfeszülnek (akár a tartós stressz vagy helytelen testtartás miatt) nyakfájdalom és görcsös fejfájás léphet fel.
- A nyakcsigolya meg is sérülhet, amit feltétlenül kezelhetni kell, még akkor, ha csak kisebb fájdalmat vagy gyengeséget tapasztalunk.

Hogyan csillapíthatjuk? 

Ha a fájdalom nem múlik el magától pár nap alatt, esetleg fokozódik vagy kisugárzik a karba, feltétlenül fel kell keresni az orvost.
- A nyakproblémák diagnosztizálásához nem szükséges speciális berendezés vagy teszt. Fizikai vizsgálatok, esetleg röntgenfelvételek készítése után általában pontosan behatárolható mi okozza a panaszokat, esetleg egyoldalú izomfeszülés vagy porckorong-bántalom, vagy akár kisízületi arthritis áll-e a háttérben. Speciális esetekben szóba jöhet az MRI is, mint képalkotó eljárás – ismerteti Dr. Páll Zoltán, a Budai FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. - A kezelés épülhet lokális fájdalomcsillapításra, gyógytornára, és olyan természetes hatású eljárásokra, mint az orvosi kollagén injekciókúra vagy a lökéshullám terápia. Az előbbi javítja a szövetek működését és felépülését, azonnali fájdalomcsillapító hatást képes kiváltani. Ugyanakkor a meglazult szalagrendszer erősítésével stabilizálhatja a laza, hipermobil ízületeket, és csökkenti a mozgásszervi tünetek okozta fájdalmat és mozgáskorlátozottságot, ezáltal jelentősen javítja az életminőséget. A lökéshullám kezelés lényege pedig, hogy a keletkezett hanghullámok felpezsdítik a keringést, így a gyulladásért felelős anyagok gyorsabban elszállítódnak és a környező izmok elernyednek, így a fájdalom mérséklődik.

 

Forrás: Budai FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Lökéshullám terápia

  • Specialitások:
    • sarokfájdalom
    • Achilles-ín gyulladás
    • könyökfájdalom
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Kedves Doktor Úr! MRI által igazolt, lumbális 4-es, 5-ös csigolya gerincsérv nyomhat-e olyan idegpályát, mely jobb ill. bal térdnél (váltakozva) erős fájdalmat okoz? A térdfájdalom mindkét esetben a belső térdszalagnál jelentkezik. Válaszát köszönöm szépen! Üdvözlettel: Czéró József
    Tisztelt Czéró Józsefné!

    Igen, nyomhatja az idegpályát, de mindenképpen ki kell vizsgálni az említett térdproblémát.

    Tisztelettel,
    Dr. Páll Zoltán
    Czéró József

    Dr. Páll Zoltán

    Traumatológus, sportorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Bizalomgerjesztő személyiség

    Dr. Pál Zoltán főorvos úr gyógyító munkájával most is nagyon elégedett vagyok. Pár évvel ezelőtt már kezelt engem . Eredményesen. Vizsgálata, diagnózisa, gyógyító ajánlásai, felvilágosítása, magyarázata a betegségről, a lehetséges következményekről, javaslatai a közvetlen betegségen túl, de azt is érintően, a kérdésekre adott válaszai, a hangneme, stílusa, modora mind-mind nagy tudásról, felelősségről, elhivatottságról tanúskodnak. Egyénisége megnyugtató, bizalomgerjesztő. Munkája példa értékű. Örülök, hogy megkapta az év orvosa elismerést is.
    Dr. Páll Zoltán
    Dr. Páll Zoltán
    traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő