Ízületi fájdalmat okozhat a koronavírus

Ízületi fájdalmat okozhat a koronavírus

2023.05.31 09:38

A koronavírus legismertebb tünetei közé tartozik többek közt a láz, a köhögés, a légszomj, a kimerültség, ám a betegek egy része ízületi fájdalmakat is tapasztal. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa a pandémia alatti fájdalomkezelés lehetőségeiről beszélt.

Ezek a koronavírus leggyakoribb tünetei

A Centers for Disease Control and Prevention nevű szervezet szerint a koronavírussal fertőzött betegek az alábbi tüneteket tapasztalhatják magukon (a százalékos arány az eredetileg Vuhanban diagnosztizált betegek 100 százalékára vonatkozik):

  • Láz (88 %),
  • Száraz köhögés (67 %),
  • Produktív, vagyis váladékkal járó köhögés (33 %),
  • Légszomj (18 %),
  • Kimerültség  (38 %),
  • Torokfájás (14 %),
  • Izom- és ízületi fájdalom (14,8 %).

Ritkábban, de előfordulhat, hogy egy beteg fejfájást, hidegrázást, íz- és szagérzékelés vesztést, hányingert, hányást, orrfolyást, hasmenést tapasztal. Ezen kívül előfordulhat esetleges  vérrögképződés , bőrfájdalom , test szerte jelentkező izomfájdalmak, migrénszerű fejfájás, ólmos fáradtság, igen rossz közérzet. Fontos, hogy ilyen  tünetek esetében a betegek maradjanak otthon, és azonnal - a hatályos egészségügyi jogszabályok értelmében - telefonon hívják a háziorvost vagy a COVID Centrumot.

Az ízületi fájdalmat otthon is enyhíteni kell

A pandémia alatt távkonzultáció segíthet az ízületi fájdalmakon.Mint a felmérésekből kiderül, izom- és ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek a koronavírus tüneteként, de a már ismert ízületi betegeknek is érdemes felkészülniük a fájdalmak okos kezelésére. Arnold doktor a legfontosabb tudnivalókra hívta fel a figyelmet.

Koncentráljunk a testi-lelki egészségre

Mindenekelőtt a koronavírus járvány idején a legfontosabb, hogy próbáljuk megőrizni a testi-lelki egészségünket és kiegyensúlyozottságunkat. Fizikailag fontos, hogy fogyasszunk rendszeresen friss, nyers élelmiszert, zöldséget, gyümölcsöt, építsünk be magvakat, fehér húst, halat az étrendbe. Az immunrendszer karbantartása érdekében hasznos lehet a C- és a D-vitamin fogyasztás,  és akár a korábban már bevált étrend-kiegészítők. Lelki szempontból mindig hasznos, ha találunk olyan időszakot, amikor nyugodtan befelé tudunk figyelni (akár relaxáció, meditáció vagy jógagyakorlás közben), ezt a pszichés hátteret most különösen fontos megerősíteni. 

A gyulladást kell kezelni

Mivel a koronavírus következményeként testszerte kialakulhat gyulladás - akár később jelentkező szívizom-gyulladást okozva -, ez érintheti az ízületeket is. Az ízületi szövetek gyulladása pedig fájdalomhoz, duzzanathoz, mozgásbeszűküléshez vezethet, amit első körben a R.I.C.E. módszerrel érdemes kezelni. Ezt azt jelenti, hogy ha az érintett ízület például a térd, akkor tekerjük be rugalmas pólyával (compression), helyezzünk rá jéggel töltött zacskót vagy fagyasztott zöldségek (ice), miközben polcoljuk fel és pihentessük (elevation, rest).  

Érdemes megelőzni a fájdalom belobbanását

Számos faktor befolyásolja az ízületi fájdalmak belobbanását, így például a súlygyarapodás, az időjárás, a stressz és a túlzásba vitt fizikai aktivitás, az ismétlődő mozdulatok. Több tényezőt nem tudunk befolyásolni, de arra a koronavírus járvány alatt is érdemes figyelni, hogy ne üljünk egész nap, ne hagyjuk, hogy szép lassan plusz kilók kússzanak ránk (ez ugyanis alapvetően megnehezíti az ízületek munkáját) és rendszeresen végezzünk olyan mozgást, ami nem terheli túl a fájó ízületeket. A pandémia alatt sokan kezdtek például futni, ami azonban a nem megfelelő edzésfelépítés miatt gyorsan túlterhelte a térdízületet. Ízületi problémák esetén különösen fontos lenne szakorvos, mozgásterapeuta, gyógytornász segítségét kérni a megfelelő mozgásforma és edzésterv kialakításához – a pandémia alatt elsősorban telefonon.

Kérjünk orvosi segítséget

Aki nem koronavírus fertőzött, személyes megjelenéssel is kaphat fájdalomcsillapító kezelést.- Vannak helyzetek, amikor már nem elég az ízületi fájdalmak otthoni kezelése, hiszen komolyabb panaszról, károsodásról van szó. Ha tehát valaki túl van a fertőzésen, és rendelkezik negatív koronavírus-teszttel, kérjen orvosi segítséget. Itt azonban hangsúlyozni kell, hogy a pozitív teszt és/vagy tünetek esetén kizárólag a háziorvosnál vagy a COVID centrumokban lehet telefonon iránymutatást kérni. A COVID szempontból egészséges betegeknél pedig jelentős javulás, akár teljes fájdalommenteség is elérhető többek közt a lágylézer kezelésekkel, orvosi akupunktúrával, neurálterápiával, orvosi kollagén injekciókúrával. Természetesen a szteroid tartalmú készítményeknek is van létjogosultsága, erős fájdalmak esetén például az ízületbe injektálva gyors és hatékony segítséget jelenthetnek – hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. – Ugyanakkor, ha a járványhelyzet romlik, lehetőség van távkonzultációra is, amely során telefonon vagy skype-on lehetséges a fájdalom hátterében álló okok felderítése, a meglévő leletek, eredmények értékelése, a folyamatban lévő terápia egyeztetése, személyre szabott kezelési terv kidolgozása.

Forrás. FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Selyem Réka MSc

Reumatológus

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Dr Úr! Szeretnék érdeklődni hogy lehet a fájdalmat megszüntetni. 38 éves vagyok, mr vizsgálat szerint 13 mm tarlow ciszta van az s2 csigolyámon. Fájnak, ropognak a térdeim, ha köhögök vagy nevetek vizeletvisszatartási problémám van, a szexuálus életemről nem is beszélve. Nem jó se feküdni főleg bal oldalamon, 2 órákat alszok mert mindig felkelek, hogy forduljak egyett mert alig bírom a csípőmet megmozdítani. Ülni se állni se jó. Gerinctornát csinálok és cataflánt 50mg 3*1, tramadolort 100mg 3*1 és esténként silduralt 6mg-t szedek. Írtak fel tenses fizikoterápiát, de az itthon is van és a 4 műszak miatt nem tudom megoldani a 20 km -el arrébb lévő központba. Van denevérpad amit ritkán tudok használni mert sokat fáj a fejem- migrénesen- néha pedig magas a vérnyomásom. Itthon szobabiciglizek is, de amikor nem dolgozok próbálok kevesebb gyógyszert szedni nappal és főként akkor tornázok de estére annyira fáj, hogy semmit nem alszok, másnap aztán újból gyógyszer, félek hogy a gyomrom nem sokáig fogja bírni- már 3 éve szedem. Nem lehet leszivatni a cisztát vagy kivenni. Az reumatológus nem akar vele csinálni vele semmit, de én már nem bírom tovább. Köszönöm előre is válaszát. Tisztelettel: PH Judit
    Tisztelt Hölgyem!

    A leírt tünetek miatt ideggyógyászati vizsgálatot is javaslok Önnek! Szakember irányításával végzett funkcionális gyógytorna, testsúlykontroll, ha szükséges, talpnyomás mérés, melynek eredménye alapján személyre szabott talpbetét szintén segíthet. Amennyiben panaszai állandósulnak, keresse fel klinikánkat rendelési időmben, leleteivel együtt.

    Tisztelettel,
    Dr. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Puskásné H Judit

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Kedves, segítőkész

    Két hét szenvedés után végre sikerült enyhíteni a fájdalmamat egy nap alatt, doktornő nagyon kedves és segítőkész volt.
    Dr. Selyem Réka MSc
    Dr. Selyem Réka MSc
    Reumatológus