Így térjünk vissza a sporthoz sérülés után
Szerző: Dr. Páll Zoltán
Dr. Páll Zoltán

Így térjünk vissza a sporthoz sérülés után

2020.08.06 09:22

Sportsérülés mindenkivel előfordulhat, azonban csak a rövid távon gondolkozók vágnak bele túl gyorsan ismét az edzésmunkába. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos elmondja, melyek azok a fontos lépések, amelyeket mindenképpen meg kell tenni az minőségi gyógyuláshoz. 

Várjuk meg az orvosi engedélyt

Könnyen lehet, hogy a sportoló már tettrekésznek érzi magát, azonban elengedhetetlen, hogy az orvos is engedélyt adjon az edzésre. Addig egészen biztosan nem szabad munkához látni, amíg a fájdalom, a duzzanat, a merevség nem múlik el. A túl gyors visszatérés ugyanis hosszútávon megbosszulhatja magát: jóval nagyobb lesz az esély és újabb sérülésre, sőt, a sportsérüléseket leggyakrabban a túlterhelés váltja ki, ami többek közt a nem kielégítő regeneráció következménye is lehet.

Mentálisan is készüljünk fel

Ha az orvos és jó esetben a gyógytornász is zöld utat adott, érdemes végiggondolni, mi vezetett a sérüléshez és mit érdemes másképp csinálni a következőkben. Túlhajlottuk magunkat? Nem volt megfelelő a felszerelés? Nem szántunk elég időt a pihenésre, a regenerálódásra? Nem biztos, hogy mindenképpen egyetlen „hiba” vezetett a sérülésig, de az biztos, hogy a felépülési idő alatt érdemes tudatosan, esetleg edző bevonásával átgondolni, mit miért és hogyan eddzünk.

Kezdjünk fokozatosan

Nem szabad ugyanazzal az intenzitással belevágni az edzésmunkába, mint ahogyan abbahagytuk. Általában a „normál” szint 50 %-ával érdemes indítani, és hetente 10-15 %-kal növelni a teljesítményt, mindig ellenőrizve, nem újul-e ki valamilyen panasz. Érdemes megnyújtani a bemelegítésre és levezetésre szánt időt is. 

A sportsérülések kezelésében segít a hialuronsav injekció és a gyulladás csökkentők.Válasszunk kiegészítő sportágat

Ha valamikor, hát egy sportsérülés után érdemes végiggondolni, milyen sportággal kímélhetnénk leginkább a sérült területeket. Ha például a térd sérült meg, olyan, kisebb behatással járó mozgással ajánlott kezdeni, mint az úszás, ha csuklósérülés történt, eleinte ajánlott lehet például túrázni a tenisz helyett. 

Figyeljünk a testünk jelzéseire

A kisebb diszkomfort érzet belefér egy edzésbe, enyhe fájdalomnál fogjuk vissza a teljesítményt, de komoly fájdalom esetén abba kell hagyni a tevékenységet. Ha az edzés utáni fájdalom nem múlik el néhány órán belül, az túlterhelésre utalhat, ami miatt mindenképpen ki kell hagyni néhány napot az edzésből, és újra csak lassan szabad visszatérni.

A minőségi gyógyulás több, mint csupán felépülés

A sportsérülések kezelése a Fájdalomközpontban széleskörűen elérhető.- A rehabilitációnak nem pusztán az a célja, hogy a sérült testrész újra „használható” legyen, hanem, hogy elérjük a minőségi gyógyulást. Tehát nem csak minimalizálni kell a sérülést, gyulladást és/vagy fájdalmat a sérülés helyszínén, de hosszútávú gyógyító tevékenységgel kell elősegítni a felépülést. Ennek célja, hogy fenntartsuk vagy akár növeljük a mozgásképességet, megakadályozzuk a sorvadást, visszaállítsuk az erőt, az állóképességet, elősegítsük a funkcionális felgyógyulást, és elkerüljük a nem megfelelő, kompenzáló mozgásmintákat. Vagyis sportolók esetén a rehabilitáció célja az, hogy legalább olyan minőségben tudják folytatni az edzést és a versenyzést, ahogyan azt korábban tették – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. - A szóba jöhető orvosi kezeléseknél is számos szempontot kell végiggondolni. A konzervatív kezelések között alkalmazhatunk gyógyszeres kezelést, például fájdalomcsillapítókat, gyulladáscsökkentőket, akár injekciós formában, és strukturális kezelést, például a porcmátrix alkotó elemeinek adagolásával, többek közt hialuronsav injekcióval, orvosi kollagén injekcióval, a gyógytorna pedig minden páciensnél elengedhetetlen. Egyes esetekben azonban mindent összevetve a műtét a legcélravezetőbb. A cél mindenképpen egy funkcionálisan, jól használható testrész, a kiegyenlített, biztonságos teljesítmény elérése és a visszaesés, újabb sérülés elkerülése.  

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Címzett! A hialuronsavas izületi injekcióról szertnék tájékozódni. Az orvosom 2 féle injekciót ajánlott. Az egyik egy egyszeri kezelés, a másik pedig egy 3 részletből álló kúra. Az egyszeri kezelést hatékonyabb eszköznek tartja. A kérdésem az, hogy egy ilyen injekciós kezelést meg lehet-e ismételni, amikor elmúlik annak hatása (azaz 1 vagy 1,5 év múlva). Ha igen, hányszor lehet ezt elvégezni? Köszönettel: Kozák Cecília
Tisztelt Hölgyem

Az On által feltett kérdésre a pontos diagnózis alapján adható válasz , ezt kezelő orvosa tudja eldönteni .
Általánossagban elmondhato , hogy Minkét kezelési típusnak megvan a helye a kezelési palettán , a hyaluronsavas kúrák ismételhetőek.

Tisztelettel ,


DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
Sebesz szakorvos
Fájdalomspecialista
Kozák Cecília

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Fájdalom specialista

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Bizalomgerjesztő személyiség

Dr. Pál Zoltán főorvos úr gyógyító munkájával most is nagyon elégedett vagyok. Pár évvel ezelőtt már kezelt engem . Eredményesen. Vizsgálata, diagnózisa, gyógyító ajánlásai, felvilágosítása, magyarázata a betegségről, a lehetséges következményekről, javaslatai a közvetlen betegségen túl, de azt is érintően, a kérdésekre adott válaszai, a hangneme, stílusa, modora mind-mind nagy tudásról, felelősségről, elhivatottságról tanúskodnak. Egyénisége megnyugtató, bizalomgerjesztő. Munkája példa értékű. Örülök, hogy megkapta az év orvosa elismerést is.
Dr. Páll Zoltán
Dr. Páll Zoltán
traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő