Idegbecsípődés a vállban? Ezért kell kivizsgálni

Idegbecsípődés a vállban? Ezért kell kivizsgálni

2019.05.02 11:49

Az idegbecsípődés komoly fájdalmat okozhat, amennyiben a vállban történik, úgy a karokban, a nyakban és a kezekben is. Dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr az egyértelmű és a gondosabb kivizsgálást igénylő esetekről és azok kezeléséről beszélt.

Nem csak a váll fájhat

Ha a vállban csípődik be az ideg, az elsősorban fájdalmat, zsibbadást, gyengeséget és diszkomfort érzetet okozhat, de ezek az érzésen nem kizárólag a vállban jelenhetnek meg. Érinthetik a karokat, a kezeket, az ujjakat, a nyakat is, ez utóbbiban főként a fej forgatásakor jelentkezik a probléma.
- Az idegbecsípős sokszor egy rossz mozdulat következménye, amely bekövetkezhet akár sportoláskor, akár egy teljesen mindennapi mozdulatsornál. A közvetlen ok abban keresendő, hogy valami, például csont, szövet, porckorong nyomást gyakorol a környező idegpályákra, ami feszülést és más kellemetlen érzéseket okoz. Mindenképpen fel kell állítani a pontos diagnózist, hiszen akár egy sport- vagy autóbaleset során keletkezett sérülésből is kialakulhat porckorongsérv vagy olyan gyulladás, amely nyomást gyakorol a szövetekre hangsúlyozza - Arnold doktor. – Ugyanakkor az idegbecsípődés előfordulhat csigolya degeneráció miatt is. Idővel ugyanis a csigolyák közötti zselészerű anyag „elhasználódhat”, ami miatt csökken a csontok közti távolság, így egymást és a környező idegeket is irritálhatják. Emellett természetesen a nyaki szakaszon előfordulhat ízületi gyulladás, nyáktömlőgyulladás, csontritkulás, csigolya csúszás, kisízületi kopás, porckorongsérv, tartási rendellenesség és a csigolya csontos kinövése is, amelyek szintén hasonló tünetekkel járhatnak.  

Mit tehetünk mi magunk idegbecsípődés esetén?

vállfájdalom gyulladás fájdalomElsősorban ne kapkodjunk! A fájdalom gyakran olyan gyorsan elmúlik, ahogyan jött. Maradjunk pár percig a fájdalmat kiváltó mozdulatban és csak lassan kezdjünk el mozogni. Elsődleges segítségként érdemes hideg-meleg váltott borogatást tenni a vállra, hogy oldódjon az izmok feszültsége. Ugyanezen okból ajánlatos finoman masszírozni is a területet és segíthetnek a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, izomlazítók is. Az akut időszakban különösen oda kell figyelni, milyen pózban, milyen párnán alszunk (optimális a nyak megtámasztására tervezett speciális, memóriahabos párna), és milyen pózban ülünk (érdemes ergonomikusan kialakított széket választani) és például milyen pózban telefonálunk (ne szorítsuk a telefont a fejünkkel a vállunkhoz). Ezen kívül érdemes kerülni a huzatot, az erős légkondicionálást, az aszimmetrikus terhelést, és a számítógép előtti előretolt fejtartást.
Ha a helyzet két nap alatt sem javul, mindenképpen fel kell keresni az orvost – egyrészt a hatékony fájdalomcsillapítás, másrészt az esetlegesen komolyabb problémák feltérképezése végett.

Hogyan segíthet az orvos?

- A legfontosabb teendőnk, hogy kizárjuk az olyan, súlyosabb betegségeket a háttérben, mint például a gerincsérv. Természetesen, ha mégis ilyesmiről van szó, akkor is fontos a minél korábbi diagnózis, hiszen sok esetben jól megtervezett kezeléssel elkerülhető a műtét is – mondja dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr. – Hogy biztosak lehessünk a diagnózisban, a fizikális vizsgálaton túl szükség lehet MRI-re, CT-felvételre. Amennyiben kiderül, hogy „egyszerű” görcsös izomzatról van szó, gyorsan és hatékonyan használható a helyi célzott gyulladáscsökkentő injekció, amely viszonylag rövid alatt hoz megkönnyebbülést. Hosszabb távon komoly segítséget jelenthet az orvosi kollagén injekciókúra és a lökéshullám terápia, amely beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét. Szintén jól beválhat a lágylézer terápia, amely alacsony energiájú infravörös lézersugárral dolgozik. Ennek számos előnyös tulajdonsága van, többek közt csökkenti az ödémát, ezáltal a gyulladás lehetőségét, javítja a sejtszintű energiaforgalmat, elősegíti a szövetek regenerációját, segíti a sejtfunkciók visszaállítását és támogatja a sejtek oxigénellátását, az erek újraképződését. Külön előnye, hogy jól kombinálható más, akár klasszikus kezelésekkel is és nem allergizál. A további problémák megelőzésére pedig mindenképpen ajánlatos a funkcionális gyógytornát beépíteni a mindennapokba.
 

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Email: info@fajdalomkozpont.hu

Kérjük, az alábbi telefonszámon jelentkezzen be+36 (70) 621 2433
Skype: Chat with me

Budai FájdalomKözpont

online bejelentkezés Fájdalomközpont

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr/Nő! Édesanyámmal kapcsolatban kérem segítségét. 15 hónapja erős nyakmerevséggel járó nyaki fájdalmai vannak fejfájással társulva. A fájdalom nagyfokú, állandó és folyamatos. Neurológia rendelésen többször volt, sikertelenül. Szemészeti kivizsgálás negatív. Agyi Ct-re nem küldte a neurológus, mert nem indokolt (ez számomra érthetetlen a több hónapnyi fájdalom ellenére). A elektromos kezelések és gyógyszerek, fájdalomcsillapítók hatástalanok. A gyógyszerek mellékhatásaként sajnos folyamatosan fennáll a bélgyulladás is nagyfokú fájdalommal. Nyakcsigolya röntgen és nyakcsigolya CT megtörtént, ahol kopást, meszesedést, gyulladást állapítottak meg, semmit nem írtak fel. Masszírozást nem tudja elviselni a fájdalom miatt. Nyakát nem tudja egyik oldalra sem fordítani. Kérem segítségét, mit lehetne tenni ez ügyben. Fájdalomcsillapító injekció (lidocain v. procain az ideggyökbe, GUNA terápia, fájdalomcsillapító infúzió, fellinger-infúzió, stb.) segíthet-e a problémán? MR vizsgálatra sajnos nem mehet, mert műtötték melldaganattal 17 éve és bennt hagytak a mellállományba egy jelölődrótot. Kérem javaslatukat, melyik irányba induljunk el. Tisztelettel: Szűcsné Péntek Henrietta
    Tisztelt Hölgyem ,


    A krónikus nyaki fájdalommal is társuló fejfajasok gyakoribb okai:

    Idegrendszerei elváltozasok ( kizártak)
    A nyaki gerinc szelvény - es izomzat koros folyamatai (l. CT lelet)
    Szemeszeti okok ( kizárták)
    Baleseti elváltozasok
    Belgyógyászati okok


    Előfordulhat az ún. izomzat-eredetű fejfájás is.


    Javaslom szakember irányításával végzett funkcionális gyogytorna vegzeset es vény- nélkul ( VN) kaphato porcerôsitő készítmények , izomlazitok
    szedését a degenerativ nyaki gerinc folyamatok miatt.

    Kérem , hogy a leletekkel fáradjanak be a Klinikánkra a rendelesi időmben konzultációra és vizsgálatra :

    H, Cs : du.

    Tisztelettel,

    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebész - szakorvos
    Fájdalomspecialista
    Szűcsné Péntek Henrietta

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Minden kérdésemre válaszolt

    Doktor úr teljes körű felvilágosítást adott a további kezeléssel kapcsolatban. Rugalmas, partnerként kezelt. Minden felmerülő kérdésemre válaszolt.
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók