Hat jó tanács az egészséges gerincért
Szerző: Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Hat jó tanács az egészséges gerincért

2019.04.16 13:19

A nyak-, hát- és derékfájás sokunk életét megkeseríti, pedig tudatos gerincvédelemmel sokat tehetünk a megelőzésért. Arra kértük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistáját, hogy foglalja össze számunkra ennek alapszabályait.

1. jó tanács: Figyeljünk a helyes testtartásra!

Ha munkavégzés és pihenés közben figyeljünk arra, hogy tartásunk helyes legyen, máris tettünk gerincünk védelme érdekében, és elkerülhetjük a nyak, a hát és a derékfájdalmakat. A megfelelő tartás ismérvei::

  • Állás közben a medence középhelyzetben van, nem billen sem előre sem hátra
  • Oldalnézetből a fejtető, a fül, a váll, a csípő, a térd és a boka egy függőleges vonalban helyezkedik el, a gerincvonala pedig „S” alakú görbületet mutat
  • Hátulnézetből testünk jobb és bal fele szimmetrikus, a vállak, a lapockák alsó csúcsai, a medence, a csípő, a farpofák és a térdhajlatok egy vonalba és magasságba esnek

2. jó tanács: Legyünk aktívak!

Túl sok időt töltünk a számítógép előtt görnyedve, vagy a televíziót nézve, pedig a túl sok ülés rendkívül káros hatással van a gerincünkre, izmainkra, ízületeinkre és az egész szervezetünkre. Gerincünk tartásért felelős izmaink ereje és rugalmassága speciális mozgással fejleszthető és fenntartható.

  • Mozogjunk rendszeresen, heti 2-3 alkalommal végezzünk fizikai állapotunknak megfelelő, gerinckímélő mozgásformákat. Ez lehet az úszás, jóga, gerinctorna, kerékpározás
  • A nyújtó, lazító és gerincmobilizáló gyakorlatok jó hatással vannak túlfeszült izmainkra, keringésünkre és a közérzetünkre egyaránt

3. jó tanács: Csökkentsük a stresszt!

A stressz és a mozgás szervrendszer szoros kapcsolatban áll egymással.  Ha a pszichés túlfeszítettség huzamosabb ideig fennáll, az kitűnő táptalaja különböző mozgásszervi problémáknak, a vállfeszülésnek, alig mozgó nyaknak, vagy görcsös hátnak.

  • A stressz okozta fájdalmas izomfeszülést, izomgörcsöt különböző relaxációs technikákkal, illetve masszázzsal oldhatjuk.
  • Szánjunk időt kikapcsolódásra, ellazulásra. Aludjunk eleget, a gerincünknek is szüksége van pihenésre. Figyeljünk a megfelelő matrac kiválasztására.

4. jó tanács: Táplálkozzunk megfelelően és fogyasszunk elég folyadékot!

A rendszeres mozgás mellett, tudatos táplálkozással és megfelelő folyadékfogyasztással  sokat tehetünk mozgásszerveinkért. Ha súlytöbblettel küzdünk, adjuk le, hiszen a plusz kilók nagy terhet rónak ízületeinkre és gerinccsigolyáinkra.

  • Étkezzünk naponta 5-ször. Este már ne fogyasszunk nagy mennyiségű ételt.
  • Ügyeljünk arra, hogy a bevitt energiamennyiség ne legyen több a felhasználtnál
  • Táplálékunk változatosan
  • Igyunk napi 2-3 liter folyadékot, ezzel sokat tehetünk porcaink rugalmasságának megőrzéséért

5. jó tanács: Ügyeljünk mozdulatainkra!

A nyak-, hát- és gerincbántalmak megelőzése érdekében fontos, hogy napi tevékenységeink során kerüljük a rossz pozíciókat és kényszertartásokat.

  • Ne üljünk, vagy álljunk több órán keresztül egy helyben. Testhelyzetünket gyakran változtassuk, munka közben néha tartsunk szünetet. Álljunk fel és nyújtózzunk.
  • Kerüljük a nehéz tárgyak emelését. Ha mégis erre kényszerülünk, a terhet egyenletesen osszuk el a két kezünkben, ne cipekedjünk féloldalasan. Súlyosabb tárgyat egyenes háttal, a combizmainkat használva félig guggoló helyzetből emeljünk fel
  • Mellőzzük az előrehajlást és erőteljes csavarodást és a hirtelen mozdulatokat

6. jótanács: Ha fáj, segít az aktív fájdalomcsillapítás!

Amennyiben mozgásszervi fájdalmaink a fenti tanácsok betartása mellett is állandósulnak, abban az esetben megoldást az aktív fájdalomcsillapítás jelenthet. Ez egy ízületek körül alkalmazott intraartikuláris (ízületi injekciós) terápia, mely a következőkben lesz a segítségünkre.

  • Rövid időn belül megszűnteti a fájdalmat és a gyulladást
  • Gyógytornával kombinálva visszaállítja a mozgásfunkciókat
  • Tartós eredményt hoz
  • Szteroid-mentes, természetes anyagokból áll, ezért nem terheli a szervezetet
  • Személyre szabottan segít, mivel a hatóanyag kombinációt és a terápia hosszát a beteg állapotának megfelelően határozzuk meg

„Sokat tehetünk mozgásszerveink védelme érdekében, ha már a kezdeti tüneteknél szakorvoshoz fordulunk, mivel az időben kezelt mozgásszervi elváltozások nagyon jól gyógyíthatók” – javasolja Dr. Arnold fájdalomspecialista.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor nő ! K.Klaudia vagyok,olyan panaszokkal fordulnék önhöz ,amelyekre még nem igazán kaptam konkrét válaszokat ,tudom így láthatatlanban nehéz elmondani ,hogy valójában mi is áll a háttérben ,de azért nagyon reménykedem önben .Több mint 1 éve kezdődött a probléma amikor elkezdett fájni a térdem, elmentem a házi orvosomhoz aki elküldött engem reumatológushoz ,ahol azt állapították meg , hogy ízületi gyulladásom van,kaptam rá kenőcsöt ,de nem javult a helyzet ,kaptam rá gyógyszert ami szintén nem hozott eredményt, majd ahogyan teltek a hónapok egyre jobban elkezdett fájni a lábam ,elküldött a Zalaegerszegi orvos(Dr.Wittman Károly) a sürgősségire ,ahol olyan diagnózist kaptam , hogy baker cystám van , onnan tovább küldtek az ortopédiára ahol azt mondták hogy porckopásom van kaptam gyógyszert rá de nem használ az sem viszont az ortopédus nem nézte meg a vádlimat mikor elmondtam a panaszomat . Következő tüneteim vannak jelenleg is amik fen állnak : Állandó térd fájdalmam van , és olykor alig tudok menni , több mint 2 hónapja be van dagadva a térdem( ortopédus azt mondta nincs benne folyadék) még sem megy le a dagadás róla, ön szerint... lehet valami komolyabb a háttérben amitől nem megy le a dagadás ? Amikor megyek olykor össze rogyik a jobb lábam is ezen kívül még viszont olyan érzésem van mintha a combcsontom és a sípcsontom mintha külön álló csont lenne ami tudom furcsán hangzik de így érzem és annyira fáj a térdem mintha valóban ,csak a két csont lenne , és még ez mellett most pár napja egyre jobban elkezdett nekem nyomni a jobb vádlim mikor ülök , és rettentő fájdalmaim vannak , sajnos ez a fájdalom egyre inkább elviselhetetlen ,és egyre több fájdalom csillapítot szedek be mint a : Optalgin,Flector rapid 50mg inkább ebből veszek be többet az útobbiból ami ezért veszélyes is lehet hosszú távon,én olyan megoldást szeretnék ami ezt a fájdalmat megszüntetné én tudom ,hogy még fiatal vagyok de műtétileg milyen esélyeim lennének ön szerint?És sajnos nyugalmi helyzetben is nagyfokú fájdalmam van . Előre is köszönöm szépen a Válaszát Tisztelt Doktor nő !
    Tisztelt Holgyem ,

    Az Ön által leirtak alapjan általanos megközelitésből tudok valaszolni.

    A felsorolt terdpanaszok es tunetek kialakulhatnak un. helyi okokbol :
    A terdizuletben fellépő heveny es idult gyulladas - es folyadekgyulem
    Az térdizuleti porcok kezdodo vagy elorehaladott kopasi folyamata
    Baker - cysta ( ezek egy részet diagnosztizalták Önnél )
    Izuleti-Trauma / sérules vagy trauma utani állapot ( errol nem irt )
    Ezenkivul :
    Lehetnek a terdfajdalomnak nem terdizuleti okai is.

    A leirtak alapjan javasolnek Önnek egy terd- izuleti MR vizsgalatot ( ha nem volt ) és orthopaediai konziliumot,
    ha az eros " vádli " fajdalmai tartosan fenallnak egy un. Doppler- vizsgalatot is ( Ultrahangos áramlas vizsgalat az also végtagi-érrendszerben).

    A pontos kezelesi terv csak az Ön vizsgalata es leleteinek egyuttes kiértekelese alapjan adhato.
    Ha fajdalmai tovabbra is fenallnak ,
    kerem keresse fel Klinikankat konzultaciora a rendelesi idomben,
    H, Cs : du.

    Tisztelettel

    DR . ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fajdalomspecialista


    Kámán Klaudia

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Nagyon részletes

    A nagyon részletes, aprólékos állapotfelmérés és vizsgálat. A megoldási javaslattal kapcsolatos nagyon részletes tájékoztatás, többször elismételve azt, hogy mi az én feladatom a felépülés érdekében. A kezelés pontos bemutatása, amelynek során részletesen kitért a várható eredményre és az esetleges mellékhatásokra. 
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók