Ha a gyógyszer nem elég - lehetőségek az onkológiai fájdalomkezelésre
Szerző: Dr. Pádi Éva
Dr. Pádi Éva

Ha a gyógyszer nem elég - lehetőségek az onkológiai fájdalomkezelésre

2021.04.01 12:30

Az onkológiai fájdalomkezelés során adódhatnak helyzetek, amikor a szájon át adható gyógyszeres terápiák már nem tűnnek elégségesnek. Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája azok az eljárásokról beszélt, amelyek ezeken túl csökkenthetik vagy megszüntethetik a fájdalmat. 

Ilyen módszerek érhetők el az onkológiai fájdalom csillapítására

- Az onkológiai fájdalomkezelés célja, hogy a betegséggel járó fájdalom minél elviselhetőbb legyen a páciens számára, és a lehető legkevésbé rontsa az életminőségét. Bizonyos esetekben ehhez szükség van a daganat méretének csökkentésére, hogy az ne nyomja az idegeket és a szerveket. A kemo- és sugárterápia, a hormonkezelések mind ezt segíthetik elő, de ezeken kívül vagy akár ezektől függetlenül is szükség lehet további fájdalomcsillapításra – mondja Pádi doktornő.

  • Műtét

Az onkológiai fájdalomcsillapításban a fizikai és a lelki támogatás is fontos.A fájdalomcsillapítás érdekében alkalmazott műtétek célja, hogy megszakítsák azokat az idegpályákat, amelyek a fájdalom jeleit juttatják az agyba. A blokkolás idegsebészeti eljárással történik, általában a gerincvelő közelében. Amikor az adott idegeket átvágják, a továbbiakban nem lesz érezhető a fájdalom, a nyomás és hőmérséklet. Az ilyen típusú műtétet csak speciálisan képzett sebészek végezhetik, általában fájdalomspecialistával együttműködve, hiszen mivel visszafordíthatatlan eljárásról van szó, csak a további lehetősek kizárása után jöhet szóba, arányaiban igen ritkán.

  • Idegblokád

Az idegblokád egy olyan eljárás, amelynek során helyi érzéstelenítőt (gyakran szteroiddal kombinálva) injektálnak az idegekbe, az idegek környékére vagy a gerincvelő körüli térbe. Az injekció beadása után az ideg már nem képes továbbítani a fájdalmat és egy ideig megszünteti a kínzó érzést. A tartósabb hatás érdekében más anyagok is alkalmazhatók, bár – ahogy minden ilyen típusú eljárásnál – ennél a módszernél is vannak bizonyos kockázatok, mint például az izombénulás.

  • Gerinc-érzéstelenítés

Alacsony dózisú fájdalomcsillapító (gyakran morfin) beadható a gerinc körüli folyadékba is. Amennyiben egy műtéttel egy kis pumpát és szivattyút is beültetnek, a fájdalomcsillapító gyógyszer közvetlenül a gerincfolyadékba juttatható. 

  • Neuroablázió, neurostimuláció

Bizonyos daganattípusoknál beválhatnak a melegterápiák (rádiófrekvenciás vagy ultrahangos módszerrel), illetve a hidegterápia (cryoterápia) – ezeket hívjuk neuroablációnak. A neurostimulációs eljárásokhoz tartoznak az árammal végzett kezelések.

  • Fizioterápia

A személyre szabott gyógytorna, a masszázs, a lymphoedema kezelés, a légzőgyakorlatok végzése nem csak a fizikai hatások miatt lehetnek hasznosak, de a betegben azt az érzést is felerősíthetik, hogy ő maga is sokat tehet a fájdalomcsillapítás, a gyógyulás érdekében.

Meg kell találnia a személyre szabott, hatékony segítséget

Az onkológiai fájdalomcsillapítás specialistája nagy segítség a kezelésben.- Mint látható, a daganatos fájdalomcsillapításban szerepe lehet sebészi, radiológiai, kemoterápiás, hormonterápiás, biológiai válaszmódosító kezelésnek, és a fizioterápiás, valamint egyes esetekben az anaesthesiológiai, neurostimulációs, illetve neuroablatív módszerek is segíthetnek – ismerteti dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája. - Mindezek mellett fontos hangsúlyozni a komplementer medicina lehetőségeit és a pszichés támogatást is. Előbbi csoportba tartozhat többek közt az akupunktúra, bizonyos mágnesterápiás eljárások, aromaterápia, zeneterápia, művészet terápia. A pszichés segítség pedig nem csak a pszichológus, mentálhigiénés szakember részéről jelent óriási segítséget, de a kezelőorvos és a család, barátok felől is jelentős hozzájárulás a páciens állapotához.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Dr. Pádi Éva

klinikai onkológus, belgyógyász, palliatív orvos

  • Specialitások:
    • Onkológiai betegek fájdalomcsillapítása 
    • Daganatos kórképek fájdalomkezelése
    • Palliatív -tüneti, kiegészítő- terápia
    • Daganatgyanú esetén kivizsgálás
    • Kóros leletek, panaszok kivizsgálása 
    • Másodvélemény adása
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    T.Doktor/Doktornő !Már több hónapja fáj a felsőkaromban az izom..Jobb karom állandóan dagadt.,fáj,És kb. 2 hete tömény izzadság szagom van a jobb hónaaljamban.Hiába mosom meg,Volt petefészek daganatom,.Ismeretlen eredetű.Teljesen kipakoltak.A jobb mellemben műtét régen terjmirigy gyulladás miatt.40 éva.Talán a nyirok folyadék gyülemlik fel.Milyen orvoshoz menjek ezekkel a tünetekkel Reumatológián kaptam kezelést,Ultrahang kezelés,elektro akármi.Nem használt.Gyógytornán.Sőt a jobb bokám-sarkam a kezelések után elkezdett fájni.Azóta is fáj.Tehát a kérdésem:Milyen orvoshoz menjek.Köszönöm a választ előre is!
    Tisztelt Hölgyem ,


    A Leírt tünetek alapján először Oncologus szakorvoshoz forduljon Panaszával .
    Ennek fényében ideggyógyászati kivizsgálás is javasolt .

    Lymphoedema , nyirokelfolyasi zavar esetében forduljon Prof . Dr , Daroczy Judithoz .

    Tisztelettel ,

    ARNOLD Dénes ARNOLD
    Bene Józsefné

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Megszüntette fájdalmaimat

    A doktornő kifejezetten kedves és ami ennél is fontosabb, köznapi nyelven tudja átadni szakmai tudását. Hálás vagyok, hogy fogadott, mint páciens, és megszüntette a daganatterápiát követően megmaradt fájdalmakat.
    Dr. Pádi Éva
    Dr. Pádi Éva
    klinikai onkológus, belgyógyász, palliatív orvos