Gerincsérv kezelésének lehetőségei aktív terápiával
Szerző: Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Gerincsérv kezelésének lehetőségei aktív terápiával

2021.10.01 11:41

A mai modern világ egyik jellegzetessége a mozgásszegény életmód. Ennek számos káros következménye van az egészségre nézve, mint pl. elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség, és a legkülönfélébb mozgásszervi problémák. A gerinc csigolyáinak megbetegedése, a gerincsérv vagy más néven porckorongsérv egyre gyakoribb kórkép, mely károsan befolyásolja a munkavégző képességet, illetve mindennapi teendőink ellátását. Kezelése a sérv súlyosságától függ. Ma már egyre ritkábban kényszerülünk a legdrasztikusabb megoldásra, a műtétre, hiszen aktív fájdalomcsillapítással, a megfelelően kivitelezett gyógytornával, valamint életmódváltással maximális eredményeket lehet elérni - tudjuk meg Dr. Arnold Dénes Arnoldtól a FájdalomKözpont aktív fájdalomspecialistájától.

Mi okozhatja a gerincsérvet?

A gerinc csigolyákból áll, valamit szalagok, izmok támasztják és erősítik. Úgy működik, mint egy apró egységekből összeállított rugalmas oszlop, amely kiegyensúlyozza a függőleges tartásból adódó igénybevételeket. Egyszerre szilárd és rugalmas, számos fő alkatrésszel, illesztő, stabilizáló és mozgó elemmel.

Az emberi gerincen nyaki-, háti- derék, és ágyéki (cervicalis, thoracalis, lumbalis, sacralis) szakaszokat különböztetünk meg. A nyaki szakasz hét, a háti szakasz tizenkettő, az ágyéki gerinc öt csigolyából áll. A gerinc alul az 5 csigolyából összecsontosodott keresztcsontban és a csökevényes farok csontban végződik. A csigolyatestek adják a gerinc stabilitását, míg a közöttük elhelyezkedő porckorongok a rugalmasságát, „hajlékonyságát” biztosítják.

A porckorongok középső kocsonyás állományból, valamint az azt körbe vevő rostos gyűrűből állnak.  A kocsonyás mag víztartalma az életkor előrehaladtával fokozatosan csökken, melynek következtében a porckorongok veszítenek rugalmasságukból, magasságukból. Ha ez a rostos gyűrű rugalmatlanná válik, akkor könnyebben szakad, ilyenkor a kocsonyás anyag kicsúszik a csigolyák közül és átszakítja az őt körülvevő rostos burkot. Ebben az esetben beszélhetünk porckorongsérvről (discus hernia). Ha nem szakad, de kitüremkedik, kiboltosulás (prolapsus, protrusio) a diagnózis.

A gerincsérv, porckorongsérv tünetei

A gerincsérv, porckorongsérv leggyakrabban a nyaki, illetve ágyéki szakaszokon fordul elő. Ha a porckorongnak a kocsonyás része átszakítja az őt körülvevő rostos burkot, a kiszakadt rész elérheti, nyomhatja, ingerelheti az ideggyököket, heves fájdalmat, izomgyengeséget, zsibbadást, érzékvesztést provokálva. A fájdalom az ülőidegek mentén a lábba, vagy a karokba is lesugározhat.

A rendszeres hajolgatás, a túl sok ülés, valamint a helytelen testtartás mind-mind növelik a gerincoszlopra nehezedő nyomást, vagyis a csigolyák között lévő porcok és szalagok terhelését.  Nagyban hozzájárul a panaszok kialakulásához, ha helytelen életmódot folytatunk, ha plusz súllyal küzdünk, és keveset mozgunk.  A porckorong-elváltozások általában az idősebb korosztályt érintik, de az ülő életmód elterjedésével már fiatal korban is komoly panaszokat okozhatnak. Előfordul, hogy a fájdalom hirtelen jelentkezik megerőltetés, emelés, vagy sérülés hatására, néha azonban fokozatosan, hónapok, évek alatt alakul ki. Egyes esetekben okozhatja csontritkulás, fertőzés, vagy daganat is.

Alap a precíz diagnózis

Az első feladat, a tünetek elkülönítése és az okok megállapítása, mert a szakorvos által időben felállított precíz diagnózis az alapja az egyénre szabott terápiának. Meg kell állapítani a kórelőzményeket (a fájdalom kezdete, kialakulásának körülményei). Fel kell mérni a fájdalom erősségét, illetve tisztázni kell, hogy a beteg beszámol-e zsibbadásról, érzékelési zavarról, izomgyengeségről.  Előfordulhat, hogy köhögés, tüsszentés hatására fokozódik a fájdalom, illetve súlyos esetben gátolt lehet a vizelet- vagy széklet ürítése. A pszichés tényezők (depresszió, stressz, alvászavar, szorongás, kimerültség) is fokozhatják a tüneteket.

Gerincsérv, porckorongsérv kezelése

A probléma kezelése összetett feladat. A pontos diagnózis megállapítása után első lépés mindig az aktív fájdalomcsillapítás, amely egy speciális hatóanyagokból álló célzott, szteroid mentes injekciós kezelés, amely gyors és hatékony megoldást nyúlt mind a gyulladáscsökkentésében, mind a mozgáskorlátozottság megszüntetésében. A pontos hatóanyag kombinációt, a mennyiséget és a terápia hosszát a beteg állapotának, és a kórelőzményeknek figyelembe vételével határozzuk meg. Egy kúra általában 3-8 alkalmat vesz igénybe Ezt a terápiát az érintett terület körül helyileg, a fájdalom forrásánál alkalmazunk, intenzíven, egyben hosszú távon támogatva a regenerációt.

A fájdalom és gyulladás csökkentése után kezdjük el fokozatos terheléssel az egyénre szabott funkcionális gyógytornát, szakképzett gyógytornász segítségével. A gerincsérv aktív terápiájában a mozgásnak kiemelt szerepe van. A gerinc tartóizmainak erősítése, a mobilizálás, a testtartás korrekciója, a gerinc statikai-dinamikai egyensúlyának megteremtése képezi a terápia alapját. A gyógyulás fontos feltétele a megfelelő életmód kialakítása, az optimális testsúly beállítása, rendszeres és megfelelő testmozgás végzése, megfelelő táplálkozás és folyadékfogyasztás. Mivel a panaszokat a gerinc tartóizmainak feszülése fokozhatja, érdemes masszőr szakember segítségét is kérnünk, valamint fokozott figyelmet kell fordítanunk a napi stressz oldására is.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Üdvözlettel! Már 3 hónapja fáj a bal térd hajlatban,de nagyon.Érsebész látta,orthopéd orvos látta ,de nincs semmi eredmény ,tovább fáj.. Ultrahang?Nem történt még. Kérdem mit csináljak.Menjek el MRI-re saját költségen és utána jó szakorvoshoz?Várom válaszát.
    Tisztelet Hölgyem ,

    Ön a leírtak alapján több szakorvos kezelése alatt is áll.
    A fájdalom csillapitashoz tudni kell annak pontos okát ( sérülés , gyulladas , izom, ér, csont, szalag, ideg- eredetű ok ) , @ szukseg van ún. képalkotó eljárásokra is :
    Röntgen / CT/ MR vizsgálat .
    Az Önt kezelő Szakorvosok tudjak eldönteni , a klinikai kép alapjan, hogy
    Önnél melyik vizsgálat szükséges a diagnózis - es a kezelési terv felállításához.


    Tisztelettel ,


    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc
    Sebesz szakorvos
    Fájdalom specialista
    Boros De3zsőné

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Zsófia és családja

    Dr. Arnold Dénes Arnold mind szakmailag mind emberileg kíváló szakember, aki minden apró részletet megvizsgálva találja meg a probléma gyökerét. Holisztikus szemléletével ötvözi mind a nyugati mind a keleti orvoslást és ennek köszönhetően olyan problémákra is megoldást nyújtott amelyekhez korábban más szakembereknél nem jutottam hozzá.
    Ma már az egész családunk orvosává vált :)
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók