Eleinte csak hajlításkor fáj - így kezelhető a teniszkönyök

Eleinte csak hajlításkor fáj - így kezelhető a teniszkönyök

2021.11.11 11:22

Kezdetben csak hajlításkor fáj, később már a tárgyak felemelése is gondot jelenthet, súlyos esetben már pihentetésre sem múlik el a fájdalom. A teniszkönyök okaira, és az összetett kezelés lehetőségeire dr. Szily Tamás, a FájdalomKözpont ortopéd-traumatológusa hívta fel a figyelmet. 

Fizikai megterhelés okozza a teniszkönyököt

A könyökfájdalom nem csak a tenisz miatt alakulhat ki, fontos a diagnózis.Sok sportoló és bizonyos fizikai tevékenységet végzők tapasztalják az ún. teniszkönyök okozta panaszokat, amelyek súlyos esetben az életminőséget is befolyásolják. A teniszkönyök nevét onnan kapta, hogy meglehetősen gyakran fordul elő teniszezőknél, de természetesen nem csak ők tartoznak a kockázati csoportba. Minden olyan tevékenység növeli a rizikót, amely a könyök túlterheléséhez vezethet, így a teniszen kívül bármely dobósport, és olyan fizikai munkák, mint például a kőművesség, vagy a rakodás.
- Ha sportártalomról van szó, azt is el kell mondani, hogy a nem megfelelő játéktechnika jelentősen növeli a kockázatot, ugyanis a gyakran ismétlődő, rosszul kivitelezett mozdulatok előbb-utóbb mikrotraumákat okoznak azon a ponton, ahol az ín a csonthoz rögzül. Később ez a gyulladásos állapot állandósulhat, ez pedig már a kisebb mozdulatokat is fájdalmassá teheti.

Ezek a teniszkönyök tünetei

  • Eleinte csak a könyök behajlításakor jelentkezik a fájdalom, nem csak a könyökben, de az alkar külső oldalán is.
  • Később nehézséget okozhat a tárgyak felemelése, szorítása, a csavaró mozdulat, akár az írás is.
  • Az izomgyengeség is tünet lehet, ami odáig is fokozódhat, hogy a beteg képtelen megtartani a kezében a tárgyakat.
  • Előfordulhat, hogy a betegségnek külső, látható jele is van, nevezetesen a könyök duzzanata. Ilyenkor általában már az is fájdalmat okoz, ha a gyulladt területet megnyomják.
  • Igazán komoly problémát jelent, amikor a fájdalom már pihentetés hatására, éjszaka sem múlik el. 

Pihentetni vagy mozgatni?

Teniszkönyök esetén segíthet a hialuronsav és a kollagén injekciókúra is.Mivel a teniszkönyök hajlamos a kiújulásra, annak, aki már szembesült a problémával, megelőzésképpen a könyököt terhelő tevékenység után ajánlott pihentetni, néhány percig jegelni a kart. Ugyanakkor a speciális erősítő gyakorlatok és egyes kezelések is csökkenthetik a fájdalmat és a kiújulás esélyét. Érdemes kipróbálni a bicepsz gyakorlatra hasonlító könyökhajlítást, egy összehajtott törölköző két végének ellentétes irányba csavarását, és egy teniszlabda préselését a tenyerek közt.
- Természetesen akut gyulladás esetén a legfontosabb teendő a teljes, többnapos pihentetés, amelyet kiegészíthetnek az orvos által javasolt gyulladáscsökkentő gyógyszerek – ismerteti dr. Szily Tamás, a FájdalomKözpont ortopéd-traumatológusa. – Teniszkönyöknél nagyon fontos a gyógytorna is, hiszen a gyógytornász olyan erősítő, nyújtó, feszítő gyakorlatokat taníthat be, amelyekkel megerősíthetőek az érintett meggyengült izmok. Amennyiben pedig sem a pihentetés, sem a jegelés nem hoznak tartós megoldást, vagy esetleg már sokadszor újul ki a probléma, mindenképpen érdemes pontos diagnózisra épülő kezeléseket is igénybe venni.
Nagyon jó eredmény érhető el lágyrész hialuron injekciókúrával, amely a teniszkönyököt okozó fájdalom forrásánál hat. A csont-ín találkozáshoz injektált hialuronsav ugyanis csökkenti az alkar feszítő izmainak eredésénél a gyulladást, segíti a gyulladt szövetek regenerációját. Szintén beválhat az ugyancsak injekciókúraként alkalmazható orvosi kollagén terápia, illetve hosszabb távon a szúrással nem járó lökéshullám terápia. Minden ilyen – a diagnózis alapján javasolt - kezeléssorozat képes viszonylag gyorsan csökkenteni a fájdalmat és visszaállítani a mozgásképességet. Sajnos azonban vannak olyan esetek, amelyeknél a kezelések sem hoznak javulást, így végső megoldásként különböző típusú műtétek jöhetnek szóba.   

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Dr. Szily Tamás

Ortopéd- traumatológus, ízületi specialista

  • Specialitások:
    • Térdfájdalom
    • Szalag sérülések
    • Porckopás, artrózis
    • Porcleválás, meniszkusz sérülés
    • Injekciós és műtéti beavatkozások
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tiswztlet Doktor úr! A következő problémában kérném a tanácsát:/69 éves vagyok/ Pár éve -előbb enyhén,majd egyre erősebben fáj a jobb csípőm."enyhe kopásnak" minősítették még 2022 ben is.Felkerestem egy orthopéd orvost,aki viszont azt mondta,hogy erős kopás,műtét szükséges/protézis/,addig pedig a kollagén injekciókkal létezhetek/várólista kb.2 év,nyugdíjassként nem igazán tudom vállalni a privát megoldást/.Van friss rtg és mr leletem.Az mr egy cisztát is jelez a vápában,és az ív közepén teljes kopást,a szélek felé van némi porc.A fájdalom egyre rosszabb,felálláskor nagyon fáj,majd lassan bejáródik/"beállítom",akkor kicsit fáj,és tudok menni -de akkor sem fájdalommentes.A kollagén injekciókban reménykedem,és kérdezem,Doktor Úr javasolja -e??? Köszönettel Szakali Petra
    Tisztelt Hölgyem ,

    A kollagen inj kúra és egyeb kiegészítő kezelések ( PENS , Lezer , acupunctura ) szoba jöhetnek , de Bovebbet mondani csak személyes vizit @ a leletek áttekintése után tudok .

    Tisztelettel várom konzultációra ,


    ARNOLD Dénes ARNOLD

    SZakali Petra

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    szakértelem

      Borzalmasan fájt a térdem és egyre csak romlott... korházról korházra jártam, de egyik orvos sem tudta kezelni, míg Szily Doktor Úr pár kezelés alatt megszüntette.. Nagyon köszönöm, ajánlom mindenkinek..
    Dr. Szily Tamás
    Dr. Szily Tamás
    Ortopéd- traumatológus, ízületi specialista