Egész nap ül? 8 tanács derékfájás ellen

Egész nap ül? 8 tanács derékfájás ellen

2017.11.22 10:36

Aki napi 8-10 órában ülőmunkát végez, az szinte biztosan megtapasztalta már a hátfájás, a nyak-, a kar- és a derékfájás érzését. A kínzó panaszok legjobb ellenszereiről, a megfelelően kialakított munkahelyről és a funkcionális gyógytornáról Bányai Nikolett, a Budai Fájdalomközpont gyógytornásza beszélt.

Egymásra épülő kockázatok

- Az ülő életmód közismerten elsődleges rizikófaktora az elhízásnak és a metabolikus szindrómának, amelyek közvetve növeli a szív- és érrendszeri betegségek, sőt a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is. Éppen ezért nagyon fontos lenne hangsúlyt fektetni a megelőzésre, illetve kialakult fájdalmak esetén mielőbb segítséget kérni. Ugyanis a kezeletlen fájdalom miatt automatikusan kényszertartást veszünk fel, ami tovább súlyosbítja a panaszokat és akár tartós egészségromlást is eredményezhet – hangsúlyozza Bányai Nikolett, a Budai Fájdalomközpont gyógytornásza.

A 8 leghasznosabb tipp derékfájás ellen  

1. A legfontosabb dolog, hogy ülőmunkánkat ergonomikusan kialakított munkaállomáson végezzük. Ha számítógépen dolgozunk, a monitor lehetőleg szemmagasságban helyezkedjen el, pont velünk szemben. A szék kiválasztásánál is érdemes tekintetbe venni, hogy állítható magasságú, kartámaszú és háttámlájú és lehetőleg rugalmas legyen.

2. A hagyományos, merev irodai székek helyett használhatunk térdeplő székeket vagy ülőlabdákat is. Az előbbiek a gerinc fiziológiás görbületét segítik megtartani, míg az ülőlabdákon észrevétlenül, de folyamatosan egyensúlyoznunk kell, így a törzsstabilizáló izmaink folyamatosan aktiválva vannak.

derékfájás gyógytorna3. Ha ragaszkodunk a klasszikus székhez, beszerezhetünk olyan párnákat, amelyek segítik a helyes ülést. Választhatunk dinamikus ülőpárnát (dynair), ékpárnát vagy hengerpárnát. A választáshoz érdemes gyógytornász tanácsát kérni, aki a probléma ismeretében személyre szabott tanácsot adhat.

4. Akkor ülünk helyesen, ha a törzsünk és a combunk, valamint a combunk és a lábszárunk 90 fokos szöget zár be egymással. Figyeljünk rá, hogy a térdhajlatunkat ne nyomja a szék, a talpunk pedig kényelmesen a talajra érjen.  A helyes ülő testtartás kialakításának alappillére a medence megfelelő állása. Húzzuk ki magunkat, billentsük egészen hátra, majd előre a medencénket. Ezt végezzük el néhányszor, majd középen állítsuk meg a mozgást, így találhatjuk meg a medence ideális állását.

5. A karunkat is tartsuk helyesen: gépeléskor az alsó karunk legyen párhuzamos a talajjal, a könyökünk az alkarral derékszöget zárjon be.

6. Iktassunk be óránként legalább öt perc szünetet, amikor felállunk, mozgunk. Nagyon jó hatású, ha guggolunk néhányat, vagy ha lehetőség van rá, végzünk pár fekvőtámaszt. Bizonyos teendőket – például a telefonálást - eleve végezhetünk sétálva.

7. Próbáljunk magunknak minimasszázsokat adni! Ehhez elég csupán a fájós részeket, a derekat, a vállat, a nyakat, a karokat gyengéden átnyomkodni. Ha a derekunk fáj, szorítsunk egy teniszlabdát a fal és a hátunk közé, és különböző irányokban azzal masszírozni magunkat.

8. Keressünk fel gyógytornászt!
- Az ülőmunka okozta derékfájás és más fájdalmak esetén olyan speciális gyakorlatokat tudunk tanítani, amelyek azonnal enyhítenek a feszültségen, de néhány alkalom során komplexen képesek az ülőmunkában felvett kényszertartás, a rosszul terhelt gerinc, a feszült nyak és váll kimozgatására, a derékfájás és a későbbi komolyabb betegségek megelőzésére – hangsúlyozza Bányai Nikolett, a Budai Fájdalomközpont gyógytornásza. – Ráadásul a tornán kívül más eszközökkel is segíthetünk a problémákon, hiszen például a kineziotape kezelés természetes és hatékony segítség lehet az izomfájdalmak, húzódások kezelésében.

 

Forrás: Budai Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

 

 

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt dr.Arnold Dénes Arnold! Megerőltetésből adódóan erőteljesen romlott a lúdtalpam által jelentkező fájdalom. Két probléma okozza a legnagyobb gondot, az egyik a lábháton jelentkező állandó fájdalom, mely gyulladáscsökkentő krémek hatására sem sokat enyhül. A pihentetés sem javít, egy-egy hosszabb gyaloglás után pedig szinte nehezemre esik a járás. Érzetre olyan, mintha az egész lábháti rész "merev" lenne, és szó szerint minden egyes lépés fájdalmat okoz. Röntgen csak ízületi kopást mutatott ki, ill. nagyon kismértékű hallux vagust(ami nem is fáj). Megítélésem szerint a fájdalom jellege olyan, mintha minden ízület, ín be lenne gyulladva. Néha időszakos enyhülést hoz, ha kinesiotape-pel megragasztom. Talpnyomás vizsgálattal elkészített betét hordok, de most már az sem segít túl sokat. Másik aggodalomra okot adó dolog, hogy azt vettem észre, az eddig is X lábam elkezdett még jobban befelé fordulni., a combizmok pedig fájdalmasan feszesek. Ezzel együtt a jobb lábfejemen mintha elindult volna egy kifelé forduló szöveti csavarodás, ami már szemmel is látható. Annak ellenére, hogy betéttel a boltozatom meg van emelve, mégis külső élen terhelek. Kérem, szíves válaszát, hogy az Ön által alkalmazott injekciós terápia alkalmas lehet-e erre a problémára, ill. milyen megoldást lát ezen kívül. (A sors fintora, hogy természetgyógyász vagyok, AMM és és kinesiotape terapeuta, és mégis... ) Köszönettel: Kaponya Éva
Tisztelt Hölgyem ,

A precíz válaszhoz az Ön fizikális vizsgálata , kórtörténetek pontos rögzítése es leleteinek a kiértékelése együttesen szükséges .
Levele alapján Önnek ludtalpa ill. hallux valgusa és a lábizuleteiben rtg - vel igazolt ízületi kopasi folyamatai vannak.
Ezek mindegyike külön- külön is tud fájdalmat okozni , az Ön eseteben a láb - biomechanikai funkció romlása is fennállhat tünetei alapján .
Az egyeni talp betét viselését fokozatosan szoktuk javasolni es annak hosszától ill. anyagösszetételétől függően a betét egyéni utanállítása ( modellacioja ) is szoba jöhet .
Javaslok Önnek egy Orthopaed szakorvosi vizsgálatot és funkcionális lábtornát, fizikai kiméletet .
Az általunk alkalmazott komplex konzervativ kezelés - amelynek része a Guna MD orvosi kollégén injekciós kúra is - az Othopaed vizsgálat eredménye alapján jöhet szoba.
Ennek birtokában - ha fájdalmai továbbra is fennállnak - kerem szíveskedjék befáradni a rendelesemre : H , Cs : du .

Tisztelettel,

DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
Sebesz szakorvos
Fájdalomspecialista
Kaponya Éva

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Fájdalom specialista

Kapcsolódó oldalak