Csontritkulás? Nem fáj, de a töréseket nagyon fontos megelőzni
Szerző: Dr. Csengei Gábor PhD.
Dr. Csengei Gábor PhD.

Csontritkulás? Nem fáj, de a töréseket nagyon fontos megelőzni

2025.03.05 09:08

A csontritkulás nem tűnik veszélyes betegségnek, hiszen nem fáj, nem okoz panaszt. Sokszor az erre utaló első tünet a sorozatos csonttörés, amikor kisebb erőhatásra is könnyen törnek akár a vastag csontok, és a gyógyulás is hosszadalmas. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy van lehetőség megelőzni a súlyos állapotokat, az idősebbeket veszélyeztető töréseket akár végzetes következményeit.

Igaz az, hogy ritkul a csont?

A csontritkulás kezelése reumatológiai feladat.Csontjaink folyamatosan átalakulnak, épülnek és bomlanak – évente kicserélődik állományuk közel 10%-a. Bizonyos mértékig minden embernél normális a csontszövet állományának vesztése, amely átlagosan csak 25-30 éves korig gyarapodik. Problémáról akkor beszélünk, ha a csontvesztés mértéke meghaladja az évi 3-5%-os határt.
A csontritkulás (osteoporosis) tulajdonképpen a csont anyagcseréjének betegsége, aminek következtében csökken a csont tömege, és ezzel párhuzamosan a csont szerkezete is átalakul. A csontgerendák elvékonyodnak, és végső soron ez az, ami törékennyé teszi a csontot. Tévhit, hogy a csontból kivonódna bármi is, hiszen annak tartalma, a benne lévő szerves és szervetlen anyagok aránya nem változik, „csak” maga a tömeg csökken. Az International Osteoporosis Fundation szerint évente több mint 8,9 millió, csontritkulásból adódó törés történik világszerte, azaz minden harmadik másodpercben bekövetkezik egy ilyen esemény. Magyarországon a lakosságnak legalább a 10 %-át érinti valamilyen mértékben a csontritkulás, a nőket valamivel nagyobb arányban, de a férfiak sem védettek ebből a szempontból.

Hogyan diagnosztizálható a csontritkulás?

- A kivizsgálás első lépése a kórelőzmény felvétele, amikor nem ritkán már egy vagy több csonttörésről is beszámol a páciens – ismerteti Csengei doktor. – Ilyenkor nem csak az fizikális vizsgálat a fontos, de az életmódtényezőkre is rákérdezünk, amelyek közül ugyanis sok növeli a csontritkulás kockázatát, illetve hozzájárul a folyamathoz. A kivizsgálás során rögzítjük a páciens aktuális testméreteit, korábbi legnagyobb testméretét, a kinyújtott karok közötti fesztávolság és a testmagasság hányadosát, valamint a csontritkulásra utaló fizikális jeleket. Ha szükséges, a páciensnek ajánlunk egy csontdenzitometria (DEXA) vizsgálatot is, amely egy röntgensugárzással végezhető képalkotó eljárás, és ennek segítségével egy T-score nevű skálán lehet elhelyezni a csonttömeg átlagértéktől való eltérést. Ezen kívül a betegség által okozott veszélyeztetettség mértékét is meg lehet határozni egy ún. FRAX- (Fracture Risk Assessment Tools) skálán, amelynek használatával kiszámolható a csípőt érintő törés és a 10 éven belüli, általános csonttörés kockázatának valószínűsége.
Az osteoporosis súlyosságának meghatározásában, valamint a más betegségektől történő elkülönítésében további támpontot adhat szükség esetén a gerinc és a kéz, valamint a medence, a koponya és a csöves csontok röntgenvizsgálata. A laborvizsgálatok pedig elengedhetetlenek, hogy a mérni lehessen a vérszérum kalcium, foszfor és kreatinin koncentrációját és alkalikus-foszfatáz aktivitást, a vizelettel ürített kalcium mennyiségét, és a csontanyagcserét befolyásoló hormonok szintjét.

Az orvosi kezelés mellett az életmód is döntő

A csontritkulást a reumatológus és a gyógytornász is fékezheti.- Bizonyos esetekben a csontritkulás kezeléséhez szükség van gyógyszerekre. Felírhatunk szelektív ösztrogén-receptor modulátorokat, valamint extra kalcitonint, illetve, ha a menopauza áll a háttérben, nőgyógyászhoz irányíthatjuk a pácienst, hormonpótló terápia megfontolása végett. Elrendelhetünk nagy dózisú D-vitamint, és felhívhatjuk a figyelmet a kalcium adagolása mellett a C-, D- és B6-vitamin rendszeres szedésére, valamint pedig K-vitamin, a folsav és a foszfor pótlása a csontanyagcsere miatt – mondja dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa. – Ma azonban azt is tudjuk, hogy a dohányzás, a helytelen táplálkozás, a túlzott alkoholfogyasztás, a mozgásszegény életmód jelentősen megnöveli a csontritkulás kockázatát. A megfelelő mozgás ugyanakkor segít megőrizni a csontok sűrűségét a férfiaknál és a menopauzán átesett nőknél is. Ennek csupán egy feltétele van: a rendszeresség. Ugyanis, ha felhagyunk a mozgással, tovább folytatódik a csontok sűrűségének csökkenése.
Ugyanakkor előrehaladottabb csontritkulás esetén és az idősebb korosztálynál növekszik az elesések kockázata, csökken az egyensúly és a koordinációs képesség, így ezek fejlesztésére kell törekedni. Ezért fontos a gyógytornász irányítása, aki speciális gyakorlatokkal korrigálni tudja a csontritkulás során kialakuló jellegzetes testtartást, illetve törések után az izomzat erősítését és az ízület mobilitásának visszaállítását is segíti. A mozgásbiztonság kialakítására a gyógytornásszal végzett, közösen betanult gyakorlatok mellett a legalkalmasabb mozgásformák a séta, a túrázás, a nordic walking.  

Forrás: Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Csengei Gábor PhD.

reumatológus

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Cím, Fáldalom csillapítási problémával fordulok Önökhöz. Édesanyámnak Töbszörös Trlov Cisztája van, amit súlyosbít egy 3-as színtű csontritkulás, és 2 gerinccsigolyája is meg van roppanva. Idegsebész Fájdalomspecialista vagy ideggyógyász felkeresését javasolta, amiatt, hogy azt állapította meg, hogy a tarlov ciszta műtéte nem javasolt. Az idegygyógyász Reumatológus felkeresését javasolta, viszont korábbi vizsgálatok alkalmával a Reumatológus is azt mondtam hogy ő nem tud segíteni, csak rehabilitácoót tud javasolni, viszont a tornáztatást pedig az idegseész nem javasolta. Fájdalom csillapítók közül a kábító hatásuak, és agyomron keresztül felszívódó gyógyszerek nem váltak be és erős bódultságot, szédülést okoztak. A fekvésen kívül nem sok mozgást képez végezni, az erős fájdalomtól, ami az ülést is ellehetetleníti. Állás/ ülés közben a bal alsó végtag fájdalma fokozódik, a talpa sugároz ki. Bal bokától lentebb zsibbadás is szokott jelentkezni. Széklet és vizelet tartási problémái nincsenek, de nagymértékű fogyás volt, 6 hónap alatt 8 kiló, ami azért jelentős, mert amúgy is egy vékony testalkatú. A segítségüket szeretném kérni abban, hogy milyen lehetőségek, kezelések lehetnének a fájdalom csökkentésére a csontritkulás kezelése mellett,? Előre is köszönöm szépen a segítségüket! Üdvözlettel és Tisztelettel: Orosz Tamásné Lívia
    Tisztelt Orosz Tamásné!

    Mindenképpen idegsebészhez forduljanak.
    Üdvözlettel
    Dr. Páll Zoltán
    Orosz Tamásné Lívia

    Dr. Páll Zoltán

    Traumatológus, sportorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Szakmaiság

    Főorvos Úr alapos, körültekintő és türelmes. Mindenről részletesen beszámol, sok tanácsot ad, pont ezt vártam.
    Dr. Csengei Gábor PhD.
    Dr. Csengei Gábor PhD.
    reumatológus