Ajánlott módszerek a tartós hátfájás csökkentésére – műtét nélkül

Ajánlott módszerek a tartós hátfájás csökkentésére – műtét nélkül

2024.09.25 08:42

A hátfájdalom néhány napig is nagy megpróbáltatást jelenthet, de krónikus hátfájásról csak akkor lehet beszélni, ha a kínzó érzés három hónapnál tovább áll fenn, esetleges fájdalommentes periódusokkal akár megszakítva. Különösen akkor lehet frusztráló ez az állapot, ha nem pontosan ismert a kiváltó ok. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa, fájdalomspecialista arra hívta fel a figyelmet, hogy számos lehetőség van a fájdalomcsillapításra a műtéten kívül is. 

Ezek lehetnek a krónikus hátfájás gyakori okai

A tartós, hónapokig, akár évekig tartó hátfájdalom jellemzően az életkor előrehaladtával válik egyre többeket érintő problémává, bár fiatalkorban is kialakulhat, például egy sérülés következményeként. Igen gyakori okai közé tartozik az gerincet érintő ízületi gyulladás, a gerinccsatorna szűkülete, a porckorongot érintő problémák, elsősorban a porckorongsérv, illetve akár a myofascialis fájdalom szindróma, ami az izom és a fascia gyulladása miatt kialakuló fájdalom, érzékenység és feszülés érzés.
A hátfájás kivizsgálása után elérhető a segítség műtét nélkül is.- Nagyon fontos, hogy a lehető legpontosabban meg tudjuk határozni a hátfájdalom okát, ami gyakran nem egyszerű és egy alapos kikérdezés és fizikális vizsgálat után is többféle képalkotó diagnosztikai eljárást igényelhet – hangsúlyozza Arnold doktor. – A legtöbb páciens nagyon tart a műtéti megoldásoktól, amelyek valójában csak ritka esetekben szükségesek.  Ugyanakkor vannak olyan esetek, amikor ez elkerülhetetlen, amennyiben például a diagnózis arra utal, hogy másképp nem kezelhető a helyzet. Reflex eltérésnek számít, ha a páciens széklet-, vagy vizeletinkontinenciát tapasztal, ha gyengeséget érez a végtagjaiban, ha járási- és egyensúlyproblémái vannak, illetve, ha bizonyos reflexei fokozódnak. Ilyen tünetekkel mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni, aki dönteni tud a szükséges kezelési módról.

Műtét nélküli módszerek a krónikus hátfájás kezelésére

  • Gyógyszeres segítség

A fájdalomcsillapítók minden típusa (helyi, szájon át szedhető és injektálható) segíthet a krónikus hátfájás kezelésében, beleértve a gyulladáscsökkentőket, az izomlazítókat, az idegi fájdalomra ható szereket és akár az antidepresszánsokat is. Ugyanakkor legtöbbször számolni lehet ezek mellékhatásaival is – ismerteti Arnold doktor. – Éppen ezért a beteggel együttműködve azon dolgozunk, hogy megtaláljuk azt a dózist, ami már hatékony, de még jól tolerálható. Néhány páciens azonnal valami „erőset” szeretne, de ezek, például az opioidok nem tartoznak az elsődlegesen alkalmazott szerek közé, hiszen ezek „csak” a fájdalomjelzés útját szakítják meg, nem a kiváltó okot kezelik, és akár hozzászokást is okozhatnak. Nagyon erős fájdalomnál természetesen ennek is létjogosultsága lehet, de ez minden esetben egyéni mérlegelés kérdése és gondos utánkövetést igényel.

  • Injekciós terápiák

Hátfájásnál segíthetnek az injekciós kezelések is.A helyi gyulladáscsökkentő injekció gyakran használt eljárás hátfájdalom esetén, különösen, ha jelentős fájdalmak esetén. A kortikoszteroid nevű hatóanyag ugyanis lokálisan injektálva gyorsan eljut a gyulladás helyére, így gyorsabban és hatékonyabban fejti ki a fájdalomcsillapító hatást, mint a szájon át szedhető gyógyszerek, és általában kevesebb is a mellékhatása azoknál. Természetes hatóanyagú injekciós kezelésként szóba jöhet az orvosi kollagén terápia, amellyel elérhető a gyulladás csökkentése. Sőt a gyors fájdalomcsillapítás mellett a szöveti képleteket is meg lehet erősíteni, ami hosszú távú fájdalomcsökkenést eredményez.

  • Mozgásterápia és/vagy gyógytorna

A megfelelő mozgás a hátfájdalom kezelésének alapja, általában elsőként ezzel érdemes próbálkozni. Azonban éppen a fájdalom okozta nehézségek miatt a gyógytornát, a mozgásterápiát is csak orvosi ajánlás után, szakember bevonásával szabad elkezdeni, hogy hatékony és biztonságos legyen a program. Ugyanakkor ez sosem kampányszerű, valójában a napi rutinba kellene beépíteni a fizikai aktivitást. A mozgásterápia célja hátfájás esetén lehet a törzsizomzat megerősítése, a testtartás javítása, a hajlékonyság fejlesztése, a fájdalomtűrő képesség javítása és bizonyos fokú aerob kapacitás fejlesztés.

  • Meditáció és/vagy mindfulness

Mivel a fájdalom a pszichére is jelentős hatást gyakorol, ha sikerül kezelni a frusztrációt, a depressziót vagy más negatív lelki aspektust, az nagy szerepet játszik az állapotjavulásban. Ebben a folyamatban nagy segítség lehet a pszichológus vagy más olyan szakember, aki például meditációt, jógát, tai chi-t, relaxációs technikát tud tanítani a pácienseknek.

  • Optimális étrend

Bizonyos étrendek hajlamosítanak a gyulladásra, különösen azok, amelyek gazdagok transzzsírokban, feldolgozott élelmiszerekben, finomított cukorban. Ezek visszaszorítása mindenképpen javasolható lehet, de a személyre szabott, egészséges és tartható „gyulladáscsökkentő” étrend kialakításához érdemes dietetikus segítségét kérni. A szakember szükség esetén a testsúlycsökkentésben is tud segíteni, ami nagyon fontos, hiszen a túlsúly minden esetben plusz nyomást helyez a gerincre, tehát ront a helyzeten. 

  • Integratív medicina

- Az igen gyakori, mozgásszerveket érintő fájdalmak kezelése sokszor nehéz feladat, különösen, ha erős fájdalomról van szó- ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa, fájdalomspecialista. – Ezért nagyon körültekintően szabad csak gyógyító, fájdalomcsillapító módszert választani. A hagyományos kínai orvoslás (HKO) akupunktúra éppen azért lehet hatékony eszköz a kezünkben, mert remekül illeszkedik az integratív gyógyítás eszköztárába. Ez azt jelenti, hogy a klasszikus és igen hatékony eljárások – mint például az injekciós terápiák, illetve a funkcionális gyógytorna - kiegészítőjeként is működik, de adott esetben önálló módszerként is megállhatja a helyét. Ugyancsak hatékony lehet a neurálterápia és a lágylézer terápia is.

Forrás: Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Cím! 3 éve szenvedek erős derékfájdalommal. De most már nemcsak a derekam fáj, hanem pár napig a térdem utána a kezem, de előfordul, elég gyakran, hogy a combom annyira fáj, hogy támaszkodással tudok felállni ülő helyzetből. Mindenféle vizsgálaton voltam többször feküdtem reumatológián, de sajnos tanácstalanok voltak az orvosok, mert a CT és az MR leletek nem mutattak olyan nagy elváltozást amely indokolná ezt a nagy fájdalmat. Rengeteg laborvizsgálatom is volt, azok sem mutattak ki nagyobb eltéréseket. A 3 év alatt kb. 16 orvos vizsgált, de mindenki tanácstalan volt, természetesen nem Őket hibáztatom, mert tényleg a leleteim elfogadhatók voltak. Legutóbbi kezelőorvosom több laborvizsgálatot is csináltatott, amelyekből egy meg is érkezett, és az alábbi érték szerepel benne: SE anti-filaggrin megh. 64,53 INOVA egység "erősen pozitív" Referencia érték 0,00-20,00 A kérdésem az lenne, hogy ez lehetséges egy kezdődő, vagy esetleg már megvalósult RA? Válaszukat előre is köszönöm.
    Tisztelt Levélíró ,

    Az RA diagnozisanak felállítása Rheumatologus szakorvos feladata , megítésem szerint az Ön leírt kórtörtene alapján erre fény derült volna a Rheumatologiai kezelések kapcsán.
    A diagnózis felállítása nem csak labor vizsgálatok , hanem a teljes klinikai kép , annak változása , a képalkotó eljárások ( röntgen , CT , MR ) es az Ön fizikális vizsgálatának együttes értékelése alapján történhet meg.
    Javasolnék egy ideggyógyaszati vizsgálatot is ( ha nem volt ) .
    Megjegyezni kívánom , hogy makacs deréktáji fájdalmat okozhat még a túlsúly , a belső nemi szervek idült gyulladásai , az emesztő - rendszer krónikus gyulladasi, de lehet izom eredetű oka is.
    Az ülő munkakör és a mozgasszegény életmód is állhat ilyen panaszok hátterében .

    Fájdalmai fenállasa esetén kérem keresse fel Klinikánkat leleteivel konzultáció céljából.

    Tisztelettel

    Dr. Arnold Dénes Arnold

    Pataki László

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Alapos

    Arnold doktor Úr felkészültsége, alapossága és hozzáállása minden elvárásomat felülmúlta.
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók