A leggyakoribb futballsérülés a térdet érinti

A leggyakoribb futballsérülés a térdet érinti

2017.11.06 08:11

Az egyik leggyakoribb és legsúlyosabb sérülés, ami egy futballistát érhet, az a térdsérülés. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a kezelési lehetőségekre és a szakszerű ellátás, rehabilitáció döntő jelentőségére világított rá.

Mi történhet a pályán?

A játék lényegéből adódóan a focisták egyik legsérülékenyebb pontja a térde. Akár ficamról, térdszalag szakadásról, akár porcsérülésről, vagy leválásról van szó, a térdet könnyen érheti baleset, ráadásul a komoly terhelés mellett a porckopás is jóval előbb jelentkezhet, mint egy nem sportolónál. Tehát a sérülés vagy a krónikus betegség kezelésének nem csak a lehetőségekhez képest gyorsnak, de valóban hatékonynak kell lennie, az ellátáson gyakran a játékosok egész karrierje múlhat. A futballhoz való visszatérésben tehát a konkrét kezelésen kívül az utókezelés, a rehabilitáció is döntő jelentőségű.

Az egyik legkomolyabb sérülés

térdsérülés fájdalomközpontA focin kívül a kézlabda, a kosárlabda és a síelés azok a sportágak, amelyek jelentősen veszélyeztetik a térdet rögzítő szalagokat. Egy-egy csavarásos sérülésnél leggyakrabban a belső oldalszalagok és az elülső keresztszalagok sérülhetnek, szakadhatnak el.
Amikor a sportoló – akár meccs közben – éles fájdalmat érez a térdében, azt tapasztalja, hogy nem tud guggolni, futni, esetleg instabillá válik a térde, mindenképpen felmerül a térdszalag szakadás gyanúja. Még súlyosabb esetben a porc is beszakadhat, ilyenkor a térd elakad.

Mikor szükséges a műtét és mi segíthet még?

A konzervatív kezelés tulajdonképpen a duzzanat és fájdalom csökkentésére, külső térdrögzítő viselésére, mobilizációs gyakorlatokra és gyulladáscsökkentő gyógyszerekre, eljárásokra épül.
- A diagnózis után az egyik első eszköz lehet a kezünkben az orvosi kollagén injekció, ami jelentősen javítja az ízület mozgathatóságát. Az eljárás nagy előnye, hogy nincs ismert mellékhatása és szinte fájdalommentes, bárki által jól tolerálható. Ha a sérülés kicsi, a fájdalom, duzzanat elmúltával erősítő gyakorlatokat szoktunk javasolni, ami a későbbiekben a megelőzés egyik alapvető eszköze. A porc sérülése után végzendő gyakorlatokat feltétlenül gyógytornász irányítása mellett kell betanulni és végezni, mert a helytelenül végzett mozgás károkat is okozhat! Ha a szakadás kiterjedtebb, arthroscopiával állapítható meg a sérülés nagysága és állítható helyre az állapot. Amennyiben az elülső vagy a hátsó keresztszalag szakadt el, a szalagot sokszor rekonstruálni kell. Mivel az ínnak nyilvánvalóan be kell épülnie, így még ez után a korszerű beavatkozás után is körülbelül hat hónapra van szükség, amíg a játékos visszatérhet a futballpályára. Nagy előny viszont, hogy jóval kisebb a térd műtét alatti terhelése, az operáció utáni fájdalom, így hamarabb elkezdhető a gyógytorna, gyorsabb a rehabilitáció és kisebb a szövődmények veszélye is – ismerteti dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos.
A megfelelő mozgásterápia azonban egyik esetben sem kerülhető el, hiszen csak ezzel állítható vissza a stabilitás, az erő és a mobilitás, sportolók esetében pedig a teljes értékű edzésmunka. 

 

Forrás: Budai Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Páll Zoltán

traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt doktornő/úr !31 éves nő vagyok,Romániában élek.Januarban kezdődtek a tünetek,reggel arra ébredtem hogy alig hallok a jobb fulemmel,csak olyan volt,mintha a szívem dobogna a  fülemben elmendtunk egy orl magán orvoshoz aki beutalt a korhazban.10 napig perfuzioval kezelték,hallastesztet is csináltam, ami minimális hallaskarosodas mutatott ki....a dobogós a kezelés után megszünt,de a ami napig folyamatosan zúg.tinitusal és idegi hallaskarosodassal diagnosztikáltak. Kaptam tanakan, betasrcet és millgammat.Egy hónap múlva elkezdett zsibbadni a jobb oldalon az arcom,szedulni kezdtem és egyensúly problémáim is vannak.a háziorvos neurológus hoz küldött aki miután megvizsgált azt mondta hogy egy ritka jóindulatú daganatom van,akusztikus neuróma és elküldott  mr vizsgálatra, ami ki mutatta kontraszt anyag nelkul hogy van egy 5mm és tumor a VII VIII agyidegen  és egy hurok a jobb fülemben.visszamendtem az eredmenyel és mondta hogy keressék egy idegsebeszt mert nem hozza tartozik mar...Meg csináltam a kontraszt anyagos kiegeszitest ami viszont azt mutatta ki hogy nincs semmilyen elváltozás. ...tanácstalan vagyok
    Tisztelt Laura Corordan!
    Páll Főorvos Úr idegsebész felkeresését javasolja az Ön leírása alapján.
    Üdvözlettel
    Laura  Corodan

    Dr. Páll Zoltán

    Traumatológus, sportorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Bizalomgerjesztő személyiség

    Dr. Pál Zoltán főorvos úr gyógyító munkájával most is nagyon elégedett vagyok. Pár évvel ezelőtt már kezelt engem . Eredményesen. Vizsgálata, diagnózisa, gyógyító ajánlásai, felvilágosítása, magyarázata a betegségről, a lehetséges következményekről, javaslatai a közvetlen betegségen túl, de azt is érintően, a kérdésekre adott válaszai, a hangneme, stílusa, modora mind-mind nagy tudásról, felelősségről, elhivatottságról tanúskodnak. Egyénisége megnyugtató, bizalomgerjesztő. Munkája példa értékű. Örülök, hogy megkapta az év orvosa elismerést is.
    Dr. Páll Zoltán
    Dr. Páll Zoltán
    traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő