Gerincsérv

Gerincsérv

2024.11.15 17:25

A gerincsérv a nyaki, kar-, hát- és lábfájdalmak egyik fő oka. A gerinc bármely szakaszán kialakulhat sérv, de főként az alsó háti szakaszon, körülbelül derékmagasságban jelentkezik. Ritkábban a nyaki és a hát felső szakaszán is előfordulhat gerincsérv.


Hogyan jellemezhető a gerincsérv?
Vajon miért alakulhat ki gerincsérv?
Milyen tünetekről ismerhető fel a gerincsérv?
Milyen területeken fordulhat elő gerincsérv?
Hogyan vizsgálható ki a gerincsérv?
Milyen kezelési lehetőségek vannak gerincsérv esetén?
Hogyan előzhető meg a gerincsérv?

Online Bejelentkezés

Dr. Csengei Gábor PhD.

Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.


Fájdalomközpont - A gerincsérv konzervatív kezelésének központja

Gerincsérv esetén keresse fel bizalommal a Fájdalomközpont szakembereit, komplex diagnosztikai és konzervatív kezelési megoldással segítjük fájdalommentes életét, műtéti szükség esetén segítünk a műtét leszervezésében és biztosítjuk az utókezelését.


Hogyan jellemezhető a gerincsérv?

A gerincsérv a gerinc csigolyái között található porckorong belső részének a kitüremkedését jelenti. A porckorongok a csigolyák közötti rostos párnák, amelyek lengéscsillapítóként működnek, és lehetővé teszik a gerinc rugalmas mozgását. Ha a porckorong külső rostos gyűrűjében (annulus fibrosus) sérülés vagy repedés keletkezik, a belső, magként szolgáló rész (nucleus pulposus) kidudorodhat. A fő probléma ezzel, hogy a kidudorodó rész nyomhatja a közelben elhelyezkedő ideggyököket. Az idegek a gerinccsatornában futnak, és onnan is lépnek ki, ami közvetlenül a csigolyák által közrefogott porckorongok hátsó részénél található. Éppen ezért a kiboltosuló gerincsérv a gerinccsatorna szűkületét okozhatja, valamint közvetlenül is irritálhat és nyomhat bizonyos ideggyököket.

A gerincsérv többsége az ágyéki régióban következik be; a nyaki és a mellkasi gerincsérv ritkának számít. Leggyakrabban az L4-5 és az L5-S1-es csigolyák között jön létre gerincsérv. Ennek hátterében valószínűleg az alsó csigolyákra nehezedő nagy nyomás áll, amely degeneráció vagy sérülések útján kitüremkedésre készteti a porckorongot.

Vajon miért alakulhat ki gerincsérv?

A gerincsérv hátterében elsősorban a porckorongok kopása, degenerációja áll, aminek a folyamata nagyjából a 20-as évek közepén kezdődik el. Ez egy hosszú folyamat, éppen ezért jellemzően a 30 és 50 év közötti korosztályban látunk már kialakult gerincsérvet. A degeneráció azt jelenti, hogy a porckorongok vízhiányossá válnak és veszítenek a rugalmasságukból. A porckorong kettős állományból épül fel. Egyik a magját képező kocsonyás anyag, másik a kocsonyát körbevevő rostos gyűrű. Hogyha a kopott, alacsonyabb folyadéktartalmú porckorongot nagy terhelés éri, ezek a gyűrűk átszakadhatnak és kialakulhat a gerincsérv. Ilyen nagy terhelést jelenthet egy rossz mozdulat, például emelés, a bemelegítés nélküli, intenzív edzés vagy a hosszú távú fokozott megerőltetés, az ülő munka. A terhelés hatására a benne lévő kocsonyás anyag kitüremkedhet a csigolyák között kilépő idegek irányába, így az idegek nyomás alá kerülnek, vagyis ,,becsípődnek", és kialakul ki a gerincsérv.

Kapcsolódó cikkünk

Fáj a háta? Íme, az 5 leggyakoribb ok!

Fáj a háta? Íme, az 5 leggyakoribb ok!

Szinte minden felnőtt ember tapasztalta már a hátfájdalmat, aminek számos oka lehet. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista szerint azonban a legtöbb probléma jól kezelhető, csak a legmegfelelőbb ...

Milyen tünetekről ismerhető fel a gerincsérv?

A gerincsérv fő tünete a fájdalom, ennek helye viszont attól függ, hogy melyik kilépő idegek kerülnek nyomás alá. A gerincsérv kiszakadás nélkül is fájdalmat okoz, egyrészt az érintett területen, másrészt kisugárzóan. Ha a nyaki gerincnél elhelyezkedő porckorongok egyike az érintett, ez okozhat kisugárzó fájdalmat a nyakba és a karba, míg, ha az alsó háti szakaszon jelentkezik gerincsérv, a hát, a fenék és a lábak fájnak jellemzően. A fájdalmat gyakran fokozzák bizonyos mozdulatok, például a lehajlás vagy a törzsfordítás. A fájdalom mellett más tüneteket is okozhat a gerincsérv, a karban és a lábban például zsibbadás és bizsergés is jelentkezhet.

Milyen területeken fordulhat elő gerincsérv?

A gerincoszlopot különböző szakaszokra oszthatjuk az őket felépítő csigolyák típusa szerint. Méretük és elhelyezkedésük szerint háromféle csigolya különböztethető meg egymástól: a nyaki csigolyák (összesen 7 darab), a háti csigolyák (12 darab), illetve az ágyéki csigolyák, melyekből 5 darab van. Továbbá a gerinchez tartozik még az ágyéki csigolyák alatt található kereszt- és farokcsont is. Gerincsérv elsősorban az ágyéki szakaszon alakul ki, de ritkán a nyaki szakaszon is előfordulhat. Az alábbiakban ez a két típus kerül részletesebb bemutatásra.

  • Nyaki gerincsérv: A nyaki gerincsérv fő tünete a felső végtagokba sugárzó fájdalom, ami az idegek nyomása miatt alakul ki, de jelentkezhet még zsibbadás, fájdalom, izomgyengeség akár a test más részein is. Érdekessége a betegségnek, hogy első körben nem feltétlenül a nyakban jelentkeznek a tünetek, hanem inkább a hát és lapockafájdalom a jellemző. A nyaki gerincmozgás is jellemzően beszűkül kissé. A nyaki terület a testünk legtöbbet mozgatott területe, ezáltal a mozgásszervi problémák fő forrása is. A nyak hét darab nyakcsigolyából áll, amelyek között porckorong helyezkedik el. A gerincsérv kezdeti fázisában kisebb kidomborodás látható a nyak tájékán, majd a hátrész kiboltosul (púp keletkezik), majd végül teljesen kialakul a gerincsérv. A gerincsérv nagy fájdalommal jár, ráadásul a betegek testképét torzíthatja. Mondhatjuk, hogy a gerincsérv ezáltal lelki fájdalmakat is okoz a betegeknek a fizikain túl. 
  • Ágyéki gerincsérv: Az ágyéki gerincsérv gyakran az ülőideget nyomja, létrehozva ezzel a sokak által ismert isiászt. Az isiász – más néven ülőideg-gyulladás vagy ülőidegzsába – a modern kor, vagyis az ülő ember betegsége. Nevét az emberi szervezet leghosszabb idegéről, a nervus ischiadicus nevű ülőidegről kapta. Az isiász nem önálló kórkép, hanem a gerinc deréki szakaszából eredő fájdalmas tünetek együttese, amelynek okai szerteágaznak, de leggyakrabban az ágyéki gerincsérv tehető felelőssé érte. Az isiász okozta fájdalom jellemző lefutása: derék – farpofa alsó része - comb hátsó fele - térd külső oldala - külső boka. Az isiász azonban nem minden esetben terjed végig a fenti vonalon, hanem súlyosságtól függően ,,megállhat" fentebb is. Az ágyéki gerincsérv okozta isiász további jellemzője, hogy a fájdalom provokálható: tüsszentéssel, köhögéssel vagy orvosi műfogásokkal. Minden olyan esetben nő ugyanis a fájdalom, amikor az ideg nyomás alá kerül.

Hogyan vizsgálható ki a gerincsérv?

A gerincsérv jellegzetes tünetekkel jelentkezik, melyekből nem csupán a gerincsérv fennállására, hanem annak elhelyezkedésére is következtethetünk. Ettől függetlenül minden esetben szükséges a gerincsérv szakszerű kivizsgálása, hogy a neurológiai károsodás is felmérhető legyen. A gerincsérv kivizsgálása során az anamnézis felvételen és a fizikális vizsgálaton túl szükség lehet röntgen, CT vagy MR vizsgálatra. Az ENG/EMG vizsgálatok is segíthetnek megállapítani azt, hogy az ideggyökök sérültek-e, és ha igen, akkor milyen mértékben. Az ENG vizsgálat során a bőrön keresztül elektromos árammal ingerlik az idegeket. A vizsgálat némi kellemetlenséggel jár, azonban rendkívül pontos képet ad arról, hogy melyik idegek sérültek.

Milyen kezelési lehetőségek vannak gerincsérv esetén?

A gerincsérv kezelése az állapot súlyosságtól függ. Enyhe esetekben - még kiszakadás előtt, pusztán a porckorong kitüremkedésénél - a konzervatív kezelési módszerek is elegendőek, de súlyos esetben – ha már kiszakadt a gerincsérv – sajnos megkerülhetetlen a műtéti kezelés. A gerincsérv kezelése során elsődleges szempont az erős hátfájdalom csillapítása. A természetes fájdalomcsillapítás kombinálva műtéti beavatkozással és/vagy gerinctornával eredményesen képes mérsékelni a fájdalmat és elősegíteni a felépülést. Ennek megfelelően a gerincsérv akut szakaszában az alábbi gyógymódok alkalmazhatóak:Gerincsérv - Fájdalom Központ

A gerincsérv krónikus szakaszában alkalmazható gyógymódok az alábbiak:

Kiszakadt gerincsérvnél egyetlen megoldás a gerinc műtéti megerősítése. A műtéti kezelést követően ilyenkor is konzervatív kezelést alkalmaznak a rehabilitáció során. A konzervatív terápiába beletartozik a mozgásterápia, ami segít az izomdiszbalanszok helyreállításában és a tartáskorrekcióban, azaz a helyes testtartás megtanításában és az izmok erősítésében. Példaként említhetjük a McKenzie terápiát, ami hatékony módja a gerincsérv kezelésének. A McKenzie a világon az egyik legelterjedtebb és legelfogadottabb gyógytorna a gerincbetegségek kezelése érdekében. Az eljárás helyes alkalmazása akár a gerincműtétek elkerülését is lehetővé teszi. A gyógytorna lényege, hogy a terapeuta és a páciens közösen megtalálja azt a mozdulatsort, személyre szabott gyakorlatot alakítson ki, amivel a gerinc fájdalom csillapítható és a porckorong visszapréselhető az elmozdult helyére.

Hogyan előzhető meg a gerincsérv?

Sokan nem gondolnák, de a mozgásszegény, ülő életmódunk nagymértékben felelőssé tehető a gerincsérv kialakulásáért. Éppen ezért a megelőzésben is az életmódunknak van a legfőbb szerepe. Elegendő csupán néhány egyszerű lépést bevezetnünk a mindennapjainkba és máris sokat tettünk a gerincsérv kialakulása ellen. Ilyen lépések lehetnek például az alábbiak:

  • Helyes ülőmagatartás: A helyes ülőmagatartást el lehet érni például deréktámasztó párnával, vagy ülőlabda használatával, ami a gerincnek kifejezetten hasznos. Érdemes beszerezni a gerinc ergonómiájához kialakított széket a hosszó üléssel járó munkákhoz.
  • Szünetek beiktatása: Nehéz hosszasan egyhelyben ülni, ezért nap közben érdemes többször felállni, megmozgatni kicsit a végtagokat, elkerülve ezzel a helytelen ülést.
  • Helyes emelési technika elsajátítása: Érdemes megtanulni a helyes emelési technikát is a nehéz tárgyakhoz.
  • Rendszeres testmozgás a mindennapokban: A rendszeres testmozgás és a gerinctorna segít a gerinc izmaink megerősítésében.

    Téma szakértői