Gerincfájdalom

Gerincfájdalom

2024.10.13 23:06

A gerincfájdalom a leggyakoribb mozgásszervi panaszok közé tartozik. Sokan úgy gondolják, hogy nem érdemes orvoshoz fordulni miatta, mert a hanyag testtartás és a mozgásszegény életmód okozza. Ez az esetek egy részében igaz, ám emellett betegségek is állhatnak a hátterében. Azért is érdemes foglalkozni a gerincfájdalom panaszával, mert a legtöbb esetben kezelhető és odafigyeléssel leküzdhető panaszról van szó.


Hogyan épül fel a gerinc?
Kiket érint a gerincfájdalom?
Milyen egyéb tünetekkel járhat a gerincfájdalom?
Melyik tünetek utalhatnak arra, hogy súlyos probléma áll a gerincfájdalom hátterében?
Mi miatt jöhet létre gerincfájdalom?
Milyen betegségekben fordul elő gerincfájdalom?
Milyen vizsgálatokra lehet szükség gerincfájdalom esetén?
Hogyan csillapítható a gerincfájdalom?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Fájdalom Központban

Hogyan épül fel a gerinc?

A gerinc testünk fő tartószerkezete, amely nemcsak a test súlyát hordozza, hanem lehetővé teszi a mozgást is, valamint védi az idegeket tartalmazó gerincvelőt. A gerincet hét nyaki, tizenkettő háti, öt ágyéki, öt keresztcsonti és 3-4 farkcsigolya alkotja, melyek kissé különböző méretű és alakú csontok. Az első két csigolya, az atlasz (C1) és az axisz (C2) a fej forgatásához szükségesek. A háti csigolyákhoz kapcsolódnak a bordák, míg az ágyéki szakasz a gerinc legmasszívabb része, mivel ez viseli a test súlyának nagy részét. A keresztcsonti és a farokcsonti szakasz összeolvadt csigolyákból áll, a keresztcsont a medencéhez kapcsolódik.

A csigolyák között kis ízületek vannak, amelyek a gerinc szilárdságát biztosítják, miközben lehetővé teszik a mozgást. Az ízületeket különféle szalagok (pl. elülső és hátulsó hosszanti szalag) tartják stabilan egyben. A csigolyatestek között találhatók a porckorongok, amelyek rugalmas, zselészerű anyagból állnak, és lengéscsillapítóként szolgálnak. A gerincoszlop belső, csontos tokkal védve található a gerincvelő. Ebben idegek futnak, amelyek az agy és a test különböző részei, például a végtagok, az érzékszervek és a belső szervek között tartják a kapcsolatot és továbbítják a parancsokat.

Kiket érint a gerincfájdalom?

Ahogyan azt az előző bekezdésben bemutattuk, a gerinc felépítését tekintve egy bonyolult szerkezet, melyben bármelyik elemet sérülés vagy betegség éri, kialakulhat gerincfájdalom. Éppen ezért számos oka lehet és bármelyik korosztályt érintheti. Sokan úgy gondolják, hogy ez az idősek betegsége, ám napjainkban egyre több fiatal- és középkorú életét is megnehezíti, mely elsősorban az életmódunknak köszönhető. A gerincfájdalom kockázati tényezői közé tartoznak az alábbiak:

  • idősebb életkor
  • elhízás
  • dohányzás
  • ülő (inaktív) munkakörülmények
  • mozgáshiány
  • bemelegítés vagy nyújtás nélkül nagy terheléssel járó tevékenységek végzés

Érdekesség, hogy a várandósság alatt is gyakori a gerincfájdalom. A baba növekedésével párhuzamosan ugyanis a test „súlypontja” eltolódik. A gerinc és a hát meggörbül, hogy kiegyenlítse az egyensúly megváltozását, ami pedig extra terhelést jelent az ágyéki gerinc alsó szakaszára. A terhelést fokozza a várandósság alatt megnövekedett testsúly, valamint a hormonoknak is szerepe lehet a gerincfájdalom kialakulásában. Ahogy a test felkészül a baba megszületésére, olyan hormonokat bocsát ki, amelyek ellazítják a medencét és az ágyéki gerincet stabilizáló szalagokat. Ugyanezek a hormonok a gerincben lévő csontok elmozdulását is okozhatják, ami kellemetlen érzéshez és fájdalomhoz vezethet.

Kapcsolódó cikkünk

Fáj a háta? Íme, az 5 leggyakoribb ok!

Fáj a háta? Íme, az 5 leggyakoribb ok!

Szinte minden felnőtt ember tapasztalta már a hátfájdalmat, aminek számos oka lehet. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista szerint azonban a legtöbb probléma jól kezelhető, csak a legmegfelelőbb ...

Milyen egyéb tünetekkel járhat a gerincfájdalom?

A gerincfájdalom a háti szakasz egy részének fájdalmát jelenti. A hátfájással ellentétben azonban egy specifikusabb tünet, mert nem egy nehezen meghatározható, nagyobb terület fájdalmát jelenti, hanem magáét a gerincét. A gerincfájdalom fennállhat nyugalomban is, de gyakori, hogy a gerinc mozgásával párhuzamosan súlyosbodik a fájdalom. A gerincfájdalom az alábbi formákban és egyéb tünetekkel járhat:Gerincfájdalom - Fájdalom Központ

  • tompa, fájdalmas érzés
  • szúró vagy nyilalló fájdalom
  • kisugárzó fájdalom
  • reggeli ízületi merevség
  • csökkent mozgástartomány
  • a hát hajlítási képtelensége
  • képtelenség fájdalom nélkül egyenesen állni
  • kényszertartás

A gerincfájdalom a fájdalom helye szerint is azonosítható. Ez alapján elkülöníthetőek az alábbiak:

  • Nyaki gerincfájdalom: A nyak egy sérülékeny és egész nap használt testrészünk, ami éppen ezért számos okból produkálhat fájdalmat. A fájdalom a vállakba, hátba, állkapocsba vagy a fejbe is kisugározva.
  • Hátfájás: Szinte minden felnőtt ember tapasztalta már a hátfájdalmat, aminek számos oka lehet. A legtöbb probléma jól kezelhető, csak meg kell találni a legmegfelelőbb gyógymódot. A hátfájdalom kiváltó oka sokféle lehet, a teljesség igénye nélkül okozhatja terhelés, sérülés vagy baleset, elhízás, stressz, de akár az öregedés is.
  • Derékfájdalom: A gerincfájdalom fő megjelenési formája a derékfájás, amihez merevség és/vagy zsibbadás is csatlakozhat. Öt felnőttből négynél már jelentkezett élete folyamán derékfájás, melynek gyakori oka az isiász.

Melyik tünetek utalhatnak arra, hogy súlyos probléma áll a gerincfájdalom hátterében?

A gerincfájdalom általában rövid ideig tart, ha például megerőltetés vagy helytelen használat miatt jelentkezik. A 3 hónapnál hosszabb ideje fennálló gerincfájdalom azonban már krónikusnak nevezhető, ilyenkor mindenképpen javasolt a kivizsgálás. Akkor is érdemes orvoshoz fordulni, ha a gerincfájdalom a kialakulásától számított 2 héten belül nem javul. Vannak ugyanis olyan esetek, amikor a gerincfájdalom súlyos orvosi probléma tünete lehet. Ilyenek például a következők:

Mi miatt jöhet létre gerincfájdalom?

A gerincfájdalom hátterében nem minden esetben állnak betegségek, sőt a legtöbb esetben hétköznapi dolgok és a szokásaink okozzák. Gyakori, hogy a hanyag testtartás vagy a mozgásszegény életmód következményeként alakul ki gerincfájdalom. A hanyagtartás általában már gyermekkorban létrejön, majd állandósul, ez pedig az izmokat, az ízületeket, a porckorongokat és a csigolyákat is súlyosan károsíthatja. Hanyagtartás okozta gerincfájdalom kezdetben időszakosan jelentkezik, később viszont már állandósulhat. A modern, mozgásszegény életmódunk is lehet a gerincfájdalom okozója. Ülés közben a törzs a keresztcsontra támaszkodik és az alsó hátizmok elernyednek. Alapvetően állva ők tartják a test súlyának nagy részét, míg ülve egy ezzel ellentétes folyamat zajlik. A hosszan tartó ülés tehát felfogható úgy, mint egy kényszertartás, ami könnyen gerincfájdalom kialakulásához vezethet.

Milyen betegségekben fordul elő gerincfájdalom?

Habár a fenti okok állnak leggyakrabban a gerincfájdalom hátterében, rajtuk kívül bizonyos betegségekben is létrejöhet. Éppen ezért a gerincfájdalom panaszát mindig komolyan kell venni és kivizsgáltatni. Gerincfájdalom az alábbi kórképekben is megjelenhet:

  • Gerincsérv (porckorongsérv): A gerincsérv az egyik legrettegettebb reumatológiai problémák egyike, mert sokszor szinte teljesen mozgásképtelenné teszi az illetőt. A porckorong egy szilárd, külső, kollagénrostokból felépülő rétegből és egy belső, a rugalmasságért felelős kocsonyás részből áll. Nagy terhelés hatására a külső védőréteg beszakadhat és a belső kocsonyás anyag kitüremkedve nyomást fejthet ki a környező idegekre, ami erős fájdalmat okozhat. Ez előfordulhat akárcsak egy rossz mozdulat során is, például emeléskor, de a bemelegítés nélküli, intenzív edzés vagy a hosszú távú fokozott megerőltetés (például ülő munka) következtében is kialakulhat.
  • Isiász: Az isiász, azaz ülőideg szervezetünk leghosszabb idege. A csípő-fartájon lép ki a medencéből és fut le a combokba. Számos izmot mozgat és felel a lábak érző beidegzéséért. Ennek az idegnek a gyulladása jellemzően derékfájással és az egyik lábat érintő fájdalommal jár együtt. A tünetek enyhék és időszakosak, de akár folyamatos és erős gerincfájdalom is jelentkezhet.
  • Nyaki meszesedés (nyaki spondylosis): Amennyiben a gerincfájdalom mellett nyaki merevség, a felső végtagokba sugárzó fájdalom, izomgyengeség és fejfájás is fennáll, valószínű a nyaki meszesedés diagnózisa.
  • Gerinccsatorna-szűkület: A gerinc túlzott terhelése, vagy az idővel történő elhasználódás szűkületet okozhat a gerinccsatornában. Ilyen esetben a gerinccsatornában futó idegek nyomás alá kerülnek, ami derék- és nyaki fájdalomhoz vezethet.
  • Gerincferdülés (scoliosis): A gerinc oldalirányú görbületét nevezzük gerincferdülésnek. Általában kamaszkorban alakul ki ez a probléma, és rendkívül fontos, hogy hamar kezeljük, mert hosszú távon csak fokozódhat a gerincfájdalom és a görbület és a belső szerveket is veszélyeztetheti.

Milyen vizsgálatokra lehet szükség gerincfájdalom esetén?

Gerincfájdalom esetén elengedhetetlen a fizikális vizsgálat, melynek során az orvos megvizsgálja az alábbiakat:

Amennyiben súlyos állapot gyanúja merül fel a gerincfájdalom hátterében, az orvos más vizsgálatokat is elrendelhet. Ilyenek lehetnek például a vér- és vizeletvizsgálatok az alapbetegség kimutatására, valamint a röntgenfelvétel készítése a gerincről a csontok helyzetének kimutatására és a törések ellenőrzésére. Részletesebb képet ad a CT- vagy MRI-vizsgálat, melyen a porckorongok, izmok, szalagok, idegek és az erek láthatóak részletesebben.

Hogyan csillapítható a gerincfájdalom?

Gerincfájdalom esetén első lépésként fontos a helyes testtartás elsajátítása és a rendszeres mozgás mindennapokba való beépítése. Ebben nagy segítség lehet egy gyógytornász vagy mozgásterapeuta, aki az egyéni jellemzők és tünetek alapján javasol gyakorlatokat a hátizomzat erősítésére. Érdemes átalakítani a munkahelyi környezetünket is, és a sok üléshez beszerezni például a gerinc ergonómiájához jobban passzoló széket. A gerincünk és ízületeink védelme érdekében javasolt két óránként felállni és átmozgatni kicsit testünket.

Erős gerincfájdalom esetén szükség lehet fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszerekre is. Vény nélkül is kapható jó pár készítmény, de legjobb, ha orvoshoz fordulunk a problémánkkal. Ezek a gyógyszerek ugyanis nem szüntetik meg a problémát, csak enyhítik a tüneteket. A kivizsgálás során feltárhatóak a súlyosabb gerinc problémák is, amik esetében speciális kezelésre és műtétre kerülhet sor.

Téma szakértője

Dr. Csengei Gábor PhD.

reumatológus

  • Specialitások: