Fantom fájdalom

Fantom fájdalom

2024.09.13 12:33

A fantom fájdalom azt a típusú neuropátiás fájdalmat jelenti, amikor egy hiányzó testrészben érez fájdalmat az illető. Ez külső szemmel illúziónak tűnhet, hiszen nem fájhat olyan testrész, ami már nincs ott. A fájdalom azonban valós és tartós, amit az amputáció során fellépő idegkárosodások okoznak.


Mit jelent a fantom fájdalom?
Milyen érzés a fantom fájdalom?
Mikor súlyosbodik a fantom fájdalom?
Miért jöhet létre fantom fájdalom?
Mik a fantom fájdalom különböző típusai?
Hogyan vizsgálható ki a fantom fájdalom?
Hogyan enyhíthető a fantom fájdalom?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Fájdalom Központban

Mit jelent a fantom fájdalom?

A fantom fájdalom olyan fájdalmat jelent, amelyet az amputáció után eltávolított végtagban lehet érezni. Fontos kiemelni, hogy a fantom fájdalom érzete valós, valóban megjelenik a fájdalom és valóban nagy szenvedést okoz az illetőnek. Habár a végtag már nincs jelen, az amputáció helyén lévő idegcsonkokból fájdalom ingerek szabadulnak fel.  A fantom fájdalom az enyhétől a súlyosig terjedhet, és másodpercekig, órákig, napokig vagy akár hosszabb ideig, tartósan is fennállhat.

Leggyakrabban a fantom fájdalom az eltávolított végtagok helyén alakul ki, azonban valójában ez egy általánosabb állapot. Minden olyan esetre vonatkozik, amikor testrészek kerülnek eltávolításra, mint például:

  • szemek
  • fogak
  • orr
  • nyelv
  • mellek
  • pénisz
  • bélrendszer egyes részei

Minden ilyen esetben kialakulhat fantomfájdalom az eltávolított testrészek helyén. Az eltávolítás történhet amputáció útján, de egy sérülés során leszakadt testrész miatt is kialakulhat ez a típusú fájdalom. Tanulmányok szerint az amputáción átesettek akár 50-80%-ánál is fennállhat fantom fájdalom. Általában röviddel az amputációt követően lép fel, majd idővel enyhül az érzet. Fontos különbséget tenni a fantomfájdalom és a maradványfájdalom között. Míg a fantom fájdalom egy olyan testrészben jelentkezik, amely már nincs jelen, addig a maradványfájdalom olyan testrészben lép fel, amely még mindig jelen van az eltávolítás helyének közelében. Fantom fájdalom esetén az illető úgy érzi, mintha a hiányzó testrész még mindig ott lenne. Az alábbiakban összegyűjtöttük a fantom fájdalom néhány példáját:

  • Amputált végtagok esetén jelentkező fantom fájdalom
  • Eltávolított szerveknél (például epehólyagnál) jelentkező fantom fájdalom
  • Egyéb, eltávolított testrészeknél jelentkező fantom fájdalom, például a fogak vagy az ujjak fájdalmát

    Kapcsolódó cikkünk

    Az „úszóváll” miatt is fájhat a váll mozgatása

    Az „úszóváll” miatt is fájhat a váll mozgatása

    Az úszóváll kifejezés nem kifejezetten egyetlen betegségre utal, sokkal inkább egy összefoglaló elnevezés, ami bizonyos mozgásszervi elváltozásokat foglal ...

Milyen érzés a fantom fájdalom?

A fantom fájdalom olyan testrészben okoz fájdalmat, ami már nincsen jelen. A fantom fájdalom által okozott érzés a következőkre hasonlíthat:Fantom fájdalom - Fájdalom Központ

  • Fájdalom
  • Égés
  • Viszketés
  • Zsibbadás
  • Csípés
  • Bizsergés
  • Szúrás
  • Hőmérsékletváltozás
  • Lüktetés
  • Csavarodás

Úgy is érezhetik a betegek, mintha a hiányzó végtag még mindig rögzítve lenne, mozogna vagy összezsugorodna, esetleg szokatlan helyzetben lenne. Sokan számolnak be arról, hogy a végtagvesztést követő első hat hónapban lépett fel náluk fantom fájdalom. A fájdalom intenzitása és gyakorisága ezt követően általában csökken, de a legtöbb embernek az amputáció után két évvel még mindig van némi fantom fájdalma.

Mikor súlyosbodik a fantom fájdalom?

A fantom fájdalom általában egy krónikus állapot, ami hónapokig-évekig is eltarthat. Megfigyelhető, hogy bizonyos körülmények fokozzák a fantom fájdalom súlyosságát. Ezek a következők lehetnek:

Miért jöhet létre fantom fájdalom?

Az orvostudomány mai állása szerint még nem értjük pontosan, hogy milyen mechanizmussal és miért jöhet létre fantom fájdalom. A fantom fájdalom a neuropátiás, idegi eredetű fájdalmak egyike. Erre a csoportra jellemző, hogy a fájdalom az idegek hamis fájdalomjel-küldése miatt jön létre, vagy a kommunikáció károsodik valahogyan az idegsejtek között. A fantom fájdalom hátterében az alábbi folyamatok is állhatnak:

  • Központi szenzitizálódás: Ez egy olyan folyamat, amely megváltoztatja a szervezet fájdalomérzékelését, így a személy érzékenyebbé válik a fájdalomra. Gyakran fordul elő krónikus fájdalomban szenvedő embereknél.
  • Idegkárosodás: Az amputáció vagy szerveltávolítás károsíthatja az idegeket, amelyek kórosan a hiányzó testrészről szóló információkat juttatnak az agyba. Az idegek továbbra is fájdalomjeleket küldenek, annak ellenére, hogy az adott testrész eltűnt.
  • Betegségek: A testrész eltávolításához vezető betegségek is károsíthatják az idegeket. A cukorbetegség például károsíthatja a lábakban és a lábszárakban lévő idegeket, amik így hibás jeleket küldenek (neuropátia).
  • Agyi változások: A testrész eltávolítását követően az agynak alkalmazkodnia kell ahhoz az új helyzethez, hogy már nem kap információkat és érzeteket az adott testrészből. Ennek az alkalmazkodási folyamatnak a során is felléphet fantom fájdalom, mivel félreértelmezi a kapott jeleket.

Mik a fantom fájdalom különböző típusai?

A fantom fájdalom a leggyakoribb tünet, ami amputáció után létrejöhet, de emellett más érzetek is megjelenhetnek. Minden ilyen típusú érzést a ,,fantom” jelzővel látják el, hiszen egy olyan testrészből vagy végtagból származik, ami már nincs jelen. A fantom fájdalom mellett amputáció után a következő érzetek jelenhetnek meg:

  • Fantom érzés: A hiányzó végtagot még mindig úgy érezheti az illető, mintha a testének része lenne. Nincs fájdalom, de érzi az adott testrészen az érintés, a nyomás, a viszketés, a hőmérséklet vagy a rezgés érzését. Előfordulhat emiatt, hogy az illető elfelejti, hogy az alsó végtag egy része hiányzik, és például megpróbál mindkét lábán járni.
  • Fantom fájdalom szindróma: Ilyen esetben a fantom fájdalom mellett egyéb érzések is megjelennek az amputáció által érintett területen. Ilyen érzések lehetnek például a már említett érintés, nyomás, viszketés, hőmérséklet érzékelése és a rezgések. Ezek a fantom érzetek a fájdalommal együtt érkezhetnek az adott testrészből, ezért nevezzük együttesen fantom fájdalom szindrómának.
  • Maradvány fájdalom: Az amputáció után a végtagnak a megmaradt részét (csonkját) érintő fájdalmat nevezzük maradvány fájdalomnak. A maradvány fájdalom hátterében gyakran egészségügyi okok állnak, például a csonkot érintő fertőzés vagy idegkárosodás miatt alakulhat ki.

Hogyan vizsgálható ki a fantom fájdalom?

A fantom fájdalom kivizsgálásához elengedhetetlen az anamnézis részletes felvétele. Érdemes minél jobban megismerni, hogy pontosan mit érez a beteg: mennyire erős a fájdalom, vannak-e olyan tényezők, amik hatására erősödik vagy enyhül, jelen vannak-e egyéb érzetek. Fontos megismerni a páciens alapbetegségeit, egészségügyi történetét is, valamint azt, hogy miért került sor adott esetben az amputációra. Az amputáció helyének fizikális vizsgálata, valamint specifikus tesztek elvégzése is elősegítheti a fantom fájdalom diagnózisát. A fizikális vizsgálat során felismerhetőek a nyílt sebek vagy a fertőzésre utaló jelek, amik esetlegesen állhatnak a fájdalom hátterében. A fantom fájdalom diagnózisához ugyanis ki kell zárni a fájdalom egyéb lehetséges okait. Szükség esetén laborvizsgálatot vagy képalkotó vizsgálatot is kérhet az orvos.  

Mivel az amputáció jelentősen befolyásolhatja a beteg mentális és érzelmi jóllétét, így érdemes pszichológiai vizsgálatot is elvégezni. A stressz, a szorongás és a depresszió kiválthatják vagy súlyosbíthatják a fantom fájdalom tünetét. A pszichológiai vizsgálat segít ezen állapotok felismerésében, amik kezelésével enyhíthető a fantom fájdalom is.  

Hogyan enyhíthető a fantom fájdalom?

A fantom fájdalom kezelése sokszor meglehetősen nehéz, mert nincs olyan standard kezelés, amely mindenki számára beválik. Habár sok különböző terápiás módszer van, ezek nem feltétlenül enyhítik teljesen a fájdalmat, így gyakran van szükség arra, hogy megváltoztassák a terápiás módszert vagy kombinálják a lehetőségeket. Mindezek miatt érdemes a fantom fájdalom kezelésében jártas szakemberhez fordulni, aki egyénre szabott terápiát tud összeállítani; valamint érdemes kísérletezni a kezelési módszerekkel, amíg meg nem találja a páciens a neki leginkább hatékony eszközt. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen kezelési módszerek segíthetnek fantom fájdalom esetén:

  • Idegstimuláció: Az idegstimuláció során elektromos jeleket juttatnak az idegekhez, amelyek enyhíthetik a fantom fájdalom érzetét. Hatásosak lehetnek például a transzkután elektromos idegstimuláció (TENS) és a perifériás idegstimulációs készülékek.
  • Gyógyszeres fájdalomcsillapítás: Egyeseknek segíthetnek a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, például a nem szteroid gyulladáscsökkentők. Súlyosabb fantom fájdalom esetén az orvosok opioidokat is felírhatnak, de ezek a gyógyszerek magukban hordozzák a függőség kialakulásának a kockázatát. Helyi érzéstelenítőket, béta-blokkolót, valamint kalcium-csatorna blokkolót is adhatnak.
  • Antidepresszánsok: Az antidepresszánsok segíthetnek a központi szenzitizálódás egyes formáin, valamint segítenek együtt élni a fájdalommal.
  • Protézisek használata: Több tanulmány is kimutatta, hogy a protézisek használata csökkenti a fantom fájdalom érzetét, mert javíthatják a végtagok mobilitását és a mozgás érzékelését.
  • Alternatív terápiák: A biofeedback, az akupunktúra, a masszázs és más beavatkozások is enyhíthetik a fájdalmat.
  • Kognitív viselkedés terápia: A fantom fájdalom bizonyos eseteiben ez a típusú pszichoterápia is segíthet.
  • Műtét: Végső esetben, ha más fájdalomcsillapító beavatkozások nem használnak, műtétet is javasolhat az orvos.

    Téma szakértői