Befagyott váll szindróma - Fájdalomközpont

Befagyott váll szindróma - Fájdalomközpont

2023.05.04 11:47

A befagyott váll szindróma a váll fájdalmával és merevségével járó egészségügyi állapot.

A tünetek általában fokozatosan rosszabbodnak a hónapok, évek teltével. A szindróma első hónapjaiban (2-9 hónap) tipikusan egyre fokozódó vállfájdalom tapasztalható, amelyet a váll merevsége követ. A váll merervsége gátolhatja a mindennapi tevékenységek megszokott és problémaments elvégzését. Súlyos esetekben a váll teljes mozgásképtelensége lép fel. Az állapot évek távlatában képes javulni.

A befagyott váll szindróma kezelése

ortopédiai magánrendelés

helyi gyulladáscsökkentő injekció

lágyrész hialuron injekció

PENS kezelés

A befagyott váll szindróma okai

Befagyott váll szindrómát a vállízületi tok gyulladása és megvastagodása, hegesedése okozhat. A vállízleti tok nagyon laza ízületi tok. Ez szükségszerű, mert a vállízületnél egy korlátozottan kicsi területen nagyon sok ín, izom és csontos képlet fut, és szükséges az ízület mobilitása a nagy mozgástartományhoz. Továbbá a bő ízületi toknak köszönhetően kevesebb a képletek közötti súrlódás, amely gyakorta felel a vállban kialakult gyulladásokért. Amennyiben a tok begyullad és megvastagszik, nem csak fájdalmat okoz, de mégkevesebb lesz a hely vállban (több súrlódás, több irritáció), további problémákat okozva. Nem tisztázott egész pontosan, hogy milyen jelenségnek van tevékenységnek tulajdonítható a befagyott váll szindróma, azonban a megfigyelések alapján vannak hajlamosító tényezők:

  • korábbi vállsérülés vagy műtéti beavatkozás
  • cukorbetegség
  • Dupuytren-kontraktúra 
  • szívbetegségek vagy stroke 

A befagyott váll szindróma kezelése

A kezelés szükségessége azon múlik, hogy miyen mértékég fajul a váll fájdalma és a mozgástartomány beszükülése. Bizonyos enyhe lefolyású esetekben hónapok, évek alatt magától megszűnnek a tünetek. Ezekben az esetekben is gyorsítja a gyógyulást a szakorvosi kezelés (lehetséges kezelések). A kezelés alapját a gyulladás csökkentése, a fájdalom megszüntetése adja, amely nehéz feladat, mivel a kar mozgatásával a gyulladt részt állandó irritáció éri - nem véletlen a mozgástartomány beszűkülése. A gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapókon túl gyakran injekciós kezelésre van szükség, a hosszú lefolyású betegséget követően javasolt gyógytornász segítségét kérni a 100% rehabilitáció érdekében.

Téma szakértője

Dr. Kiss Csaba PhD

reumatológus

  • Specialitások: