Aktív fájdalomcsillapítás

2022.12.08 16:27

Az aktív fájdalomcsillapítás körébe soroljuk mindazokat az eljárásokat, melyek a fájdalom anatómiai, mechanikai, élettani és biokémiai sajátosságainak figyelembe vételével avatkozik be célzottan, gyorsan és hatékonyan a fájdalom kialakulásának és érzésének folyamatába.

Az aktív fájdalomcsillapítás olyan eljárások összessége, ahol a fájdalomcsillapítást a csontok-ízületek statikai felépítésre és az izmok-ízületek dinamikus mozgására alapozzuk.

A megbomlott statikai-dinamikai egyensúlyok helyreállításával nem csak tünetileg, de okilag is csökkentjük a fájdalmat.

Az eredményes aktív fájdalomcsillapításhoz elengedhetetlen, hogy a fájdalomcsillapító szakorvos magas szintű ismeretekkel rendelkezzen mechanika-fizika és élettani téren.

Mozgásszervi fájdalmak - apró kiinduló pontok

A mozgásszervi fájdalmak többségére jellemző, hogy bármennyire nagy és kiterjedt is legyen a fájdalom, az eredete és kiindulási pontja egy picike szövet gyulladása. Idegi kilépési hely, nyáktömlő, ínhüvely, ín tapadási pont, stb. 

Az aktív fájdalomcsillapítás alapja a célzott injekciós-infiltrációs fájdalomcsillapítás.

Célzott injekciós-infiltrációs fájdalomcsillapítás

Az aktív fájdalomcsillapítás egyik fő eszköze a célzott injekciós-infiltrációs fájdalomcsillapítás. Az eljárás, amikor a mozgásszervi fájdalmak kiinduló pontjaként szereplő picike szövetrész gyulladásának célzott injekciós csillapítása.

Hol eredményes?

A leggyakoribb mozgásszervi fájdalmaknál, mint az izom-, in-, inszalag-, inhüvelyek-, izületi tömlő gyulladások a kis és nagyizületi fájdalmaknál, mozgáskorlátoztottságoknál, funckió beszüküléseknél, járásnehezitettségeknél.

Külön fejezetet érdemel e leggyakoribbnak mondható: hát- és derékfájdalmak kezelése,mely során gyakori az előforduló hajolási nehezitettség,mozgáskötöttség, végtagokba sugárzó fájdalmak és sántitás. Az akut és krónikus lumbago jellegü esetektől, a bordaközi ideg becsipődéséig, hihetetlen nagy a beavatkozási és gyógyitási lehetőség.

Milyen eredmény várható?

A célzott injekciós-infiltrációs fájdalomcsillapítás körébe tartozó fájdalmak, mozgáskorlátozottságok megszüntetéséhez általában 3-4–5 alkalom szükséges (az esettől,a megbetegedés jellegétől, a panasz kezdetétől eltelt időig, a folyamat kiterjedéséig sok minden meghatározó a szakember beavatokozásáig, ami az esetek többségében már az első vizsgálattal meghatározható és véleményezhető), mely után a fájdalommentesség sok esetben évekig, évtizedekig megmarad.

Mi az egyedi a célzott injekciós-infiltrációs fájdalomcsillapításban?

Az ízületek felépítésének és működésének alapos ismerete mellett nagyon finom, preciz, pontos anatómiai és mozgásszervi funciók ismeretetét igényli, és az így precizen elvégzett injekciózási technika birtokában vezet eredményhez. Ennek oka, hogy a legnagyobb fájdalmat is sokszor akár egy rettentően picike, pár milliméter átmérőjű szövetdarab gyulladása, vagy pld. egy ideg egy körülirt helyen való nyomatása okozza. Ezt a pontos helyet kell tévedés nélkül megtalálni, így a gyulladást vagy egyéb mechanikus fájdalmat megszüntetni

 

További eszközök az aktív fájdalomcsillapításban

Mivel a fájdalom, a krónikus fájdalom pedig különösen, több tényezős dolog, ezért a fájdalomcsillapítás során az célzott injekciós-infiltrációs fájdalomcsillapítás mellett fontos az alapbetegség kezelése valamint számos kiegészítő kezelés alkalmazása:

  • izületi hialuronsav pótlás
  • akupuntúra
  • lézeres kezelés
  • kineziotape kezelés
  • guna fájdalomcsillapító bioterápia
  • Bemer mágnesterápia